سخنگوی كاخ سفید:آمریكا تروریستی خواندن اخوان المسلمین را بررسی می كند

تهران - ایرنا - «سارا سندرز» سخنگوی كاخ سفید روز سه شنبه اعلام كرد كه دولت آمریكا نامگذاری گروه اخوان المسلمین مصر به عنوان یك سازمان تروریستی خارجی را مورد بررسی قرار می دهد.

به گزارش روزنامه نیویورك تایمز، سندرز گفت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا با تیم امنیت ملی اش و رهبران منطقه ای كه در نگرانی وی در مورد اخوان سهیم هستند، رایزنی كرده است.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ و «مایك پمپئو» وزیر امور خارجه آمریكا با قرار دادن نام اخوان المسلمین در فهرست سازمان های تروریستی، موافق هستند.
اما پنتاگون، كاركنان امنیت ملی، وكلای دولتی و مقام های دیپلماتیك آمریكا از وجود موانع سیاسی و حقوقی در این زمینه سخن گفته اند و درصدد یافتن راهی محدودتر هستند تا رضایت كاخ سفید را تامین كند.
كاخ سفید از مقام های دیپلماتیك و امنیت ملی آمریكا خواسته است راهی برای تحریم اخوان المسلمین كه میلیون ها عضو در سراسر خاورمیانه دارد، بیابد.
این تصمیم پس از دیدار «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر از كاخ سفید در روز 20 فروردین ماه اتخاد شد، فردی كه اخوان را منشا مخالفت سیاسی با خود تلقی می كند.
السیسی در جلسه ای پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران و عكاسان با ترامپ، از وی خواست مصر را در نامیدن اخوان به عنوان یك سازمان تروریستی همراهی كند.
در صورت تروریستی نامیدن اخوان، شركت ها و افرادی كه با این گروه تعاملاتی دارند، هدف تحریم های گسترده اقتصادی و مسافرتی قرار می گیرند.
رئیس جمهوری آمریكا در نشست خود با رئیس جمهوری مصر، پاسخی مثبت به درخواست السیسی داده و این اقدام را امری عاقلانه دانسته است.
به گفته مقام های آمریكایی، برخی از مشاوران ترامپ، پاسخ مثبت وی به السیسی را به عنوان یك تعهد تفسیر كرده اند.
این در حالی است كه پیشنهاد تروریستی نامیدن اخوان، بحث شدیدی در دولت آمریكا ایجاد كرده، به طوری كه سیاستگذاران آمریكایی هفته گذشته در نشستی كه به همت شورای امنیت ملی كاخ سفید برگزار شد، این مساله را مورد بررسی قرار دادند.
از منظر قانونی، ملاك نامگذاری اخوان به عنوان یك سازمان تروریستی، زیبنده این گروه نیست. چندین حزب سیاسی در كشورهایی چون تونس و اردن، خود را اخوانی می دانند یا با این گروه روابطی دارند، در حالی كه از افراط گرایی خشونت بار دوری می كنند.
از نظر سیاسی، این اقدام از تبعاتی برخوردار است كه یكی از این تبعات، تحت الشعاع قرار گرفتن مناسبات با تركیه است، كشوری كه رئیس جمهوری اش از حامیان پر و پا قرص اخوان المسلمین است.
همچنین مشخص نیست كه تروریستی نامیدن اخوان چه تبعاتی برای آمریكایی ها و سازمان های بشردوستانه آمریكایی دارد كه با این گروه ارتباطاتی دارند؛ ضمن اینكه مدافعان حقوق بشر نگرانند كه السیسی از این مساله برای توجیه سركوب شدیدتر مخالفان خود بهره گیرد.
السیسی ژنرال سابق مصر در سال 2013 هدایت كودتایی را برعهده داشت كه منجر به بركناری «محمد مرسی» رئیس جمهوری وقت این كشور و رهبر سابق اخوان المسلمین شد.
دولت مصر چند سال پیش اخوان را یك سازمان تروریستی نامید و السیسی بارها دولت سابق آمریكا را تحت فشار قرار داد تا این روند را دنبال كند، اما تیم «باراك اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریكا به دلایل حقوقی و سیاسی از این كار خودداری كرد.
به گزارش نیویورك تایمز، اخوان المسلمین در سال 1928 در مصر تاسیس شد و طی دهه ها، به خشونت به عنوان راهی برای پیگیری هدف خود به منظور تشكیل جامعه ای تحت حاكمیت قانونی (به اصطلاح) اسلامی متوسل شد.
این گروه در سال های 1970 به سینه خشونت دست رد زد و دمكراسی را در آغوش كشید، اگرچه برخی از شاخه ها و اعضای سابقش پای به عرصه تروریسم نهادند.
اروپام**9109** 1546