۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۵
کد خبر: 83297928
۰ نفر
عملكرد بهتر «كلوپ» نسبت به «گوارديولا»

تهران- ايرنا- اگرچه تيم فوتبال منچسترسيتي گزينه محتمل قهرماني در ليگ برتر جزيره است اما آمارها نشان مي دهند كه عملكرد مربي آلماني ليورپول بهتر از مربي اسپانيايي اين تيم بوده است.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، تيم هاي فوتبال ليورپول و منچستر سيتي رقابتي سايه به سايه در ليگ برتر جزيره دارند به طوري كه طي چند هفته اخير جايگاه آنان به طور مرتب در رتبه اول و دوم در حال جابجايي بوده است.
در پايان فصل 2018 – 2019 ليگ برتر جزيره، يكي از تيم هاي منچسترسيتي يا ليورپول به عنوان امتياز آورترين نايب قهرمان تاريخ ليگ برتر انگليس اين عنوان را از آن خود مي كند و با توجه به اختلاف يك امتيازي با سيتي، به نظر مي رسد آن تيم ليورپول باشد.
با اين وجود، «يورگن كلوپ» تيم تحت هدايتش را نسبت به همتاي اسپانيايي خود يعني «پپ گوارديولا» بهتر مديريت كرده است و دليل اين ادعا هم اين است:
اگر ليورپولي كه تا اينجاي كار بيش از 90 امتياز كسب كرده، نتواند جام قهرماني را بالاي سر ببرد، آن گاه آنها تنها كاري كه مي توانند انجام دهند اين است كه بخت بد خودشان را نفرين كنند چرا كه قرمزها به زعم بسياري در اين فصل با بهترين و كارآمدترين قواي خود در ليگ برتر انگليس جنگيده اند.
در حقيقت، اين موضوع كه شاگردان كلوپ سايه به سايه سيتي حركت كرده اند خود دليلي است كه بر توانايي هاي مديريتي مرد آلماني صحه مي گذارد.
حقيقت اين است كه كلوپ در مقايسه با گواديولا مربي بهتري است و اگرچه جام ها و آمار و ارقام مديريتي خلاف اين موضوع را ثابت مي كند اما اين آمار و ارقام همه حقيقت را در مورد اين 2 سرمربي به شما نمي گويند.

** تيمي نه ساخته شده بلكه به ارث رسيده به علاوه تمايز در هزينه هاي خالص
كلوپ در اكتبر 2015 و پس از شروع نا اميد كننده ليورپول تحت هدايت «برندن راجرز» هدايت قرمزهاي آنفيلد را عهده دار شد؛ او تيمي با چند بازيكن مستعد، نامتعادل و البته فقير از لحاظ در اختيار داشتن بازيكنان با كيفيت را به ارث برد.
براي روشن شدن اين موضوع بد نيست به بازيكنان موروثي ليورپول كه هم اكنون در تيم حضور دارند اشاره كرد: سيمون مينيوله، جوئي گومز، دژان لاورن، آلبرتو مورنو، جيمز ميلنر، جورن هندرسون، آدام لالانا، روبرتو فيرمينيو، دنيل استوريج و ديوك اوريگي.
از ميان بازيكان مذكور تنها گومز، لاورن، ميلنر، هندرسون و فيرمينيو بازيكنان كليدي تركيب اصلي كلوپ هستند؛ در حقيقت پنج بازيكن باقي مانده به احتمال زياد در پنجره نقل و انتقالاتي تابستان سال جاري آنفيلد را ترك مي كنند؛ بديهي بود كه كلوپ بايد تيمي با بازيكناني جديد مي ساخت و اين كار را با هزينه خالصي معادل تنها 121.6 ميليون پوند انجام داد.
مرد آلماني بازيكناني را به ارزش تقريبي 400 ميليون پوند خريد و در مقابل خروجي هايي به ارزش 277 ميليون پوند داشت كه در ميان آنها «فيليپه كوتينيو» بود؛ بازيكني كه به مبلغ 105 ميليون پوند فروخته شد در حالي كه در صورت ماندن مي توانست چيزي در حدود 40 ميليون پوند بيشتر به حساب باشگاه سرازير كند.
كلوپ چندين خريد فوق العاده داشت كه از ميان آنها مي توان به «ويرجيل فن دايك» برنده بهترين بازيكن سال انگليس، «محمد صلاح»، «سادو مانه»، «اندرو رابرتسون»، «آليسون»، «فابينيو» و «الكس اوكسلاد چمبرلين» اشاره كرد.
در حالي كه كلوپ در طول سه تابستان با برنامه اي موشكافانه و كنار گذاشتن تدريجي تعدادي از بازيكناين كه به ارث برده بود، مي ساخت، گوارديولا تيم تحت هدايتش را با روشي متفاوت بازسازي مي كرد.
از جمع بازيكناني كه مرد اسپانيايي به ارث برده بود، تنها «وينسنت كمپاني»، «رحيم استرلينگ»، «سرخيو آگوئرو»، «كيوين دي بروينه»، «فابين دلف»، «مانگالا»، «داويد سيلوا»، «فرناندينيو» و «نيكلاس اوتامندي» همچنان در باشگاه حضور دارند و صرف نظر از مانگالا، ساير بازيكنان مذكور نقش كليدي در تركيب گوارديولا ايفا مي كنند.
مرد اسپانيايي بيش از نيم ميليارد پوند براي بازسازي سيتي هزينه كرد؛ در واقع، هزينه دقيق وي در حدود 550 ميليون پوند بوده كه به طور خالص و با كسر درآمدها به 385 ميليون پوند مي رسد؛ به عبارت ديگر گوارديولا بيش از سه برابر هزينه خالص كلوپ براي بازسازي مجموعه سيتي خرج روي دست مالكان گذاشته است.
چالشي كه هر 2 مربي براي بازسازي و ترميم تيم هاي تحت هدايتشان با آن روبرو بودند به شكلي برجسته در آخرين منطقه زمين خودي يعني خط هافبك قابل توضيح است؛ كلوپ در تمام فصل 2016 – 2017 از ميلنر در پست دفاع چپ استفاده كرد، الكساندر آرنولد را از آكادمي پرورش داد و با پرداخت 8 ميليون پوند رابرتسون را خريد.
در سوي مقابل، گوارديولا با پرداخت مبلغ كلي 127 ميليون پوند، «كايل واكر»، «بنجامين مندي» و «دنيلو» را خريداري كرد.

** تفاوت در نخستين فصل حضور
كلوپ در ميانه فصل 2015 – 2016 به آنفيلد آمد و در نتيجه آن، او تيمش را به آماده سازي پيش از آغاز فصل نبرده و علاوه بر اين شخصا هيچ بازيكني را به تيم اضافه نكرده بود و با وجود اين محدوديت ها، او موفق شد تا ليورپول را هم به فينال جام اتحاديه برساند و هم راهي بازي نهايي ليگ اروپا شود. البته در هيچ كدام از موارد موفق به فتح جام نشد.
اين حقيقت كه سرمربي پيشين دورتموند تيم متوسط ليوپول را به 2 فينال رساند و در اين مسير تيم سابق خود و البته منچستريونايتد را شكست داد، گواهي بر برتري مرد آلماني است.
گواديولا در سوي ديگر، اردوي آماده سازي كاملي داشت و براي تقويت تيمش يك دوجين بازيكن باكيفيت را خريداري كرده بود.
با وجود تغييرات زيادي كه گوارديولا در تيم فوق العاده اي كه به ارث برده بود، اعمال كرد اما پس از حذف از جام هاي داخلي و همچنين خداحافظي با ليگ قهرمانان اروپا در مرحله يك هشتم آن فصل كه توسط موناكو رقم خورد، او حتي سهميه ليگ قهرمانان را هم در آخرين روز فصل تضمين كرد.
گوارديولا براي اينكه سيستم، تفكر و سبك بازي نهادينه شدن در وجودش جواب دهد به بازيكنان خاصي نياز دارد و مشخصا با بازيكناني كه وي در نخستين فصل حضورش در انگليس در اختيار داشت، چنين هدفي تحقق پذير نبود.
در نتيجه او به اضافه كردن بازيكن ادامه داد و ماحصل آن هم اين شد كه مرد اسپانيايي به جوخه اي دست يافت كه ساير باشگاه ها حتي خواب آن را هم نمي ديدند.
اين حقيقت كه برنده جايزه بهترين بازيكن سال در فصل گذشته يعني «رياض محرز» در فصل جاري تنها 13 بار به كار گرفته شده، بر اين موضوع صحه مي گذارد.
براساس شواهدي كه تا اينجاي كار حرفه اي آنها به چشم مي خورد، قطع به يقين مي توان گفت كه گوارديولا هرگز از عهده پروژه اي كه كلوپ در دورتموند به سرانجام رساند، بر نخواهد آمد.

** آمار تقابل هاي رو در رو
شكست دادن تيم هاي گوارديولا كار سختي است؛ در حقيقت او در تمام دوران سرمربي گري خود تنها 11 درصد بازي هاي خود را واگذار كرده و در سوي مقابل ركورد 72.8 درصد پيروزي را در كارنامه درخشان خود دارد.
تعداد سرمربي هايي كه به ركورد بهتري نسبت به گوارديولا دست يافته اند انگشت شمار است اما كلوپ ثابت كرده از اين حيث برتري دارد.
مرد اسپانيايي با 31 مربي پنج بار يا بيشتر بازي كرده و بدترين ركورد وي مقابل تيم هاي تحت هدايت كلوپ است.
آنها در مجموع 16 بار با يكديگر مواجه شده اند و گوارديولا تنها 6 بازي را برده و اين بدان معنا است كه درصد پيروزي وي مقابل كلوپ نصف آن چيزي است كه او در تمام دوران مربيگري خود ثبت كرده است.
علاوه بر اين، او 8 بار به كلوپ باخته و در نتيجه 12 درصد آمار شكست هاي وي در برابر مرد آلماني رقم خورده است.
ورزشي**3991**9129