۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۸
کد خبر: 83297820
۰ نفر
مركل به غرب آفريقا مي رود

تهران - ايرنا - صدراعظم آلمان با هدف گسترش مناسبات برلين با كشورهاي غرب آفريقا به بوركينافاسو، نيجر و مالي سفر مي كند.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، نشريه آلماني 'بيلد' نوشت: تور آفريقايي «آنگلا مركل» از فردا(چهارشنبه) و از بوركينافاسو آغاز مي شود.
اين سفر دو روز پس از حمله تروريستي به يك كليسا در بوركينافاسو و با هدف گسترش همكاري هاي برلين با اين كشور انجام مي گيرد.
صدراعظم آلمان سپس راهي نيجر و مالي مي شود تا در ديدار با مقامات اين كشورها در مورد مسائل مهم دو جانبه و نيز روند مبارزه با تروريسم رايزني كند.
اين سه كشور غرب آفريقا شاهد حملات گروه هاي تروريستي هستند كه جديدترين آنها كشته شدن 6 نفر در حمله به مراسم مذهبي در يك كليسا در شمال بوركينافاسو بوده است.
بنا بر گزارش رسانه ها، از نوامبر 2018 تا مارس 2019 مجموعا 499 غيرنظامي در درگيرها و حملات متعدد در بوركينافاسو كشته شده اند.
اين كشور از سال 2015 صحنه حملات متعدد تروريستي در مناطق شمال، مركز و شرق است.
سفر مركل در حالي انجام مي گيرد كه آلمان طي سال هاي اخير در رقابت با آمريكا و چين، بدنبال يافتن جاي پايي در كشورهاي آفريقايي بوده است.
وي شهريور سال گذشته نيز در سفري به آفريقا كه از سنگال آغاز شد، زمينه هاي گسترش همكاري با كشورهاي اين قاره را مورد بررسي قرار داد.
شبكه 'دويچه وله' آلمان در سال 2012، در مقاله‌اي با عنوان «رونق آفريقا، جرقه‌اي در منافع آلمان» نوشت: در حاليكه آفريقا همچنان به رشد قدرتمند اقتصادي خود ادامه مي‌دهد، شمار رو به رشدي از شركت‌هاي آلماني، در بحبوحه افزايش رقابت بين المللي براي دستيابي به منابع و بازارهاي آفريقا، بدنبال سرمايه گذاري در اين قاره هستند.
اروپام ** 6143 ** 1071

سرخط اخبار جهان