امپراتور جدید ژاپن بر تخت نشست، پایان هِیسِی و آغاز ریوا

پكن- ایرنا- با بر تخت نشستن شاهزاده «ناروهیتو» پسر بزرگ امپراتور «آكیهیتو» بعنوان یكصد و بیست و ششمین امپراتور ژاپن، دوره 30 ساله «هِیسِی» در این كشور پایان یافت و دوره جدیدی با عنوان 'ریوا ' آغاز شد.

به گزارش ایرنا 'ناروهیتو' 59 ساله كه دانش آموخته دانشگاه هاروارد است باید سه روز پس از مراسم بر تخت نشستن، مطابق رسوم كهن، با همسر 55 ساله خود «ماساكو» در كاخ امپراتوری در توكیو دیدار كند.
این مراسم در ژاپن همراه با آیین «شینتو» برگزار می شود و در آن از اشیاء نمادینی همچون آئینه ای به قدمت بیش از هزار سال، شمشیر و جواهرات سلطنتی استفاده می شود این جواهرات كه مربوط به دوران كهن ژاپن است مقدس تلقی می شوند و تا به حال جایی دیده نشده اند.

** جایگاه امپراتور در نظام سیاسی
در نظام سیاسی ژاپن، امپراتور هیچ كاری به سیاست ندارد و عمده وقت وی صرف شركت در مراسم ها می شود.
بر اساس قانون ژاپن، منزلت امپراتوری دائمی است و باید تا آخر ادامه یابد ولی امپراتور آكیهیتو چندی پیش، از اینكه كهولت سن مانع سلطنت و انجام صحیح وظایف باشد، ابراز نگرانی كرد و خواستار كناره گیری از این سمت شد.
مراسم كناره گیری امپراتور آكیهیتو عصر امروز سه شنبه در كاخ امپراتوری برگزار شد، 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن در این مراسم قدردانی خود را از طرف مردم به او ابراز كرد.
در ادامه این مراسم امپراتور آخرین سخنان خود را در سمت فعلی خطاب به مردم قرائت كرد، این اولین بار در بیش از ۲۰۰ سال گذشته است كه یك امپراتور در قید حیات از مقام خود كناره گیری می كند.
سه سال پیش، امپراتور آكیهیتو در نطقی نادر نگرانی اش را از كهولت سن خود كه ممكن است ادامه انجام وظایفش را با دشواری روبرو كند ابراز كرد آن سخنان به عنوان تمایل او برای كناره گیری در نظر گرفته شد.
اما هیچ چارچوب قانونی برای او وجود نداشت تا چنین كاری را انجام دهد و قانون اساسی، امپراتور را از داشتن هر گونه نفوذ و تاثیر سیاسی منع می كند.
با این حال، بسیاری از ژاپنی ها با او ابراز همدلی كردند و بنابراین پارلمان قانونی را وضع كرد كه به طور ویژه به او اجازه دهد از مقامش كناره گیری كند.
امپراتور آكیهیتو از سن ۵۵ سالگی و پس از مرگ پدرش بر مسند امپراتوری بوده است او اولین امپراتور ژاپن بود كه بعد از تصویب قانون اساسیِ پس از جنگ به این مقام رسید، قانونی كه نقش او را به عنوان «نماد كشور» تعریف می كند.

** شركت در مراسمات
او در این دوره به سراسر ژاپن سفر كرد تا از مناطق آسیب دیده، مراكز افراد دارای ناتوانی ها و بناهای یادبود كشته شدگان جنگ بازدید كند.
او اولین بار در سال ۱۹۹۱ در پی فوران یك آتشفشان در جنوب غربی ژاپن افكارش را عملی كرد زوج امپراتوری از یك پناهگاه برای تخلیه شدگان دیدن كرده و در حالی كه زانو زده بودند با آسیب دیدگان گفت و گو كردند.
از آن زمان تا امروز، هر زمان كه بلایایی روی می دهد از جمله پس از زمین لرزه ۱۹۹۵ كوبه، زوج امپراتوری برای تسلی قربانیان به دیدن آنها رفتند.
هنگامی كه زمین لرزه و سونامی عظیم ۲۰۱۱ روی داد، آنها برای هفت هفته پیاپی به مناطق ویران شده رفتند.
زوج امپراتوری ۱۱ بار از اوكیناوا جایی كه یكی از شدیدترین و آخرین نبردها در آنجا روی داد و بیش از ۲۰۰ هزار كشته بر جای گذاشت، دیدن كردند.

** آغاز دوران جدید در ژاپن
ژاپن از امروز كه ولیعهد ناروهیتو بر تخت نشست وارد دوران ریوا شد امروز همچنین پایان دوران هیسی است اسامی این دوره ها به ژاپنی «گنگو» خوانده می شود.
بیش از ۱۵۰ سال، دوره ها با بر تخت نشستن یك امپراتور آغاز شده و پس از فوت او پایان یافته است اما این بار متفاوت است زیرا با كناره گیری یك امپراتور از سمت خود یك دوره پایان می یابد عده ای می گویند كه این می تواند احساسات متفاوتی نسبت به اسامی دوره های امپراتوری ایجاد كند.

** كارنامه دوران 'هِیسِی'
آمار دولت ژاپن از دوره ۳۰ ساله «هِیسِی» كاهش جمعیت كشور، افزایش تعداد سالمندان و سرعت گسترش اینترنت را نشان می دهد دوره «هیسی» كه از سال ۱۹۸۹ آغاز شد امروز سه شنبه با كناره گیری امپراتور آكیهیتو به پایان رسید.
آمار منتشر شده از سوی وزارت امور داخلی ژاپن نشان می دهد جمعیت كشور كه در سال ۲۰۰۸ به بیشترین سطح و ۱۲۸ میلیون نفر رسیده بود از سال ۲۰۱۱ شروع به كاهش كرد در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار تعداد افراد ۷۵ سال و بالاتر از تعداد افراد ۱۴ سال و پایین تر، بیشتر شد.
تعداد زنان و مردانی كه تمایل به ازدواج ندارند هم افزایش داشته است این روند عدم تمایل به ازدواج در میان زنان ۲۵ تا ۲۹ سال چشمگیرتر است.
درصد زنان مجرد در این رده سنی از 40 درصد در سال ۱۹۹۰ به 61 درصد در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت.
سبك زندگی ژاپنی ها در دوره هیسی نیز تغییر كرده است اینترنت و تلفن همراه فراگیر شد كه این به معنای بالا رفتن مبلغ قبض های مخابراتی برای خانوارها است این موارد نمونه كوچكی از دوران هِیسِی در زاپن بود اما قضاوت برای دوران هنوز زود است.
**آساق**1904**