زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم 10 آذر98 تعیین شد

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت كشور از برگزاری نخستین جلسه ستاد انتخابات كشور به ریاست «عبدالرضا رحمانی فضلی» خبر داد و گفت: با تصمیم این ستاد نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از دهم تا 16 آذرماه فرصت ثبت نام دارند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سیدسلمان سامانی» امروز- سه شنبه- در نخستین نشست خبری با موضوع انتخابات اظهار داشت: در جلسه امروز ستاد انتخابات كشور زمان ثبت نام نامزدها در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دهم لغایت 16 آذر 98 تعیین شد، همچنین مدیرانی كه می خواهند استعفا دهند تا 16خردادماه امسال فرصت دارند از سمت خود استعفا دهند.
وی با بیان این كه امسال مهم ترین رویداد در حوزه سیاست داخلی برگزاری انتخابات مجلس و انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری است، افزود: در نخستین جلسه ستاد انتخابات كشور مهم ترین راهبردها، باید و نبایدها و برنامه های اصلی ستاد انتخابات در حوزه های مختلف تبیین شد.
سخنگوی وزارت كشور مهم ترین محورهایی كه از سوی وزیر كشور در این جلسه مورد تاكید قرار گرفت را سلامت انتخابات، مشاركت، رقابت و امنیت انتخابات عنوان كرد كه باید به عنوان اصلی ترین راهبردهای كلان توجه شود.
سامانی گفت: در این جلسه همچنین بی طرفی وزارت كشور در انتخابات مورد تاكید قرار گرفت و بازرسی و حراست وزارت كشور مكلف شدند، حفظ بی طرفی این وزارتخانه را رصد كنند.
وی اجرای دقیق قانون و فصل الخطاب بودن آن را از دیگر محورهای مورد تاكید در جلسه امروز ستاد انتخابات كشور عنوان كرد.
سخنگوی وزارت كشور خاطرنشان كرد: همچنین در این جلسه بر هماهنگی و همكاری بین دستگاه های مختلف اجرایی و استفاده از ظرفیت تمامی دستگاه هادر این جلسه تاكید شد.
سامانی یكی دیگر از محورهایی كه در این جلسه مورد تاكید قرار گرفت را آموزش مجریان و عموم مردم در رابطه با موضوع انتخابات ذكر و خاطرنشان كرد: پیشرفت برگزاری قانومند انتخابات وجود مجریان و ناظرانی است كه به قوانین و مقررات اشراف كامل داشته باشند.
وی تصریح كرد: این آموزش ها در سطح استان ها آغاز شده و با جدیت ادامه می یابد.
رییس كمیته حقوقی ستاد انتخابات كشور گفت: همچنین منابع مالی انتخابات پیش بینی شده و تعاملاتی با سازمان برنامه و بودجه در این راستا صورت گرفته است.
سامانی افزود: همچنین پیش بینی كردیم مطابق ادوار گذشته كه شاهد افزایش حضور مردم در انتخابات هستیم تعداد صندوق های رای و شعب اخذ رای را در سراسر كشور افزایش دهیم.
وی امنیت برگزاری انتخابات را موضوع دیگر در نخستین جلسه ستاد انتخابات كشور ذكر كرد.
سخنگوی وزارت كشور عنوان كرد: همچنین شوراهای تامین سراسر كشور مكلف شدند تدابیری لازم را در سراسر كشور اتخاذ كنند با تا فضایی امن و با نشاطی در انتخابات داشته باشیم.
سامانی به تعیین برنامه زمان بندی انتخابات مجلس اشاره كرد و گفت: این زمان بندی امروز از سوی وزارت كشور ابلاغ می شود كه این برنامه مبتنی بر قانون فعلی (انتخابات مجلس آخرین اصلاحیه سال 95) است كه با هماهنگی شورای نگهبان تهیه شد و ما آن را به تمامی فرمانداری ها در سراسر كشور ابلاغ خواهیم كرد كه بر اساس آن تمامی حوزه های اجرایی و نظراتی باید اقدامات لازم بر این اساس انجام دهند.
وی تصریح كرد: این برنامه زمان بندی از طریق سایت وزارت وكشور اعلام خواهد شد كه 17 اقدام قانونی در این برنامه ریزی در نظر گرفته شده است.
سخنگوی وزارت كشور افزود: همچنین برطبق قانون مدیرانی كه می خواهند برای انتخابات شركت كنند باید از مسئولیت خود استعفا دهند كه زمان استعفاهای آنها باید 6 ماه قبل از روز ثبت نام مورد قبول قرار گرفته باشد یعنی 6 ماه قبل از روز ثبت نام باید استعفایشان مورد قبول قرار گیرد نه اینكه تازه 6 ما قبل از روز ثبت نام استعفا دهند.
سامانی یادآور شد: براین اساس نامزدهای انتخاباتی كه عنوان شغلی آنها در لیست مشخصی كه ارائه می شود، آمده است تا 16 خرداد ماه فرصت دارند، استعفای خود را ارائه كنند و این استعفا باید مورد پذیرش مقام مسئول ذیربط قرار گیرد.
سخنگوی وزارت كشور شرایط نامزدهای انتخابات مجلس را اعتقاد و التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران، تابعیت كشور، التزام به قانون و اصل ولایت فقیه، داشتن مدرك كارشناسی ارشد یا معادل، نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه، سلامت جسمانی در حد بینایی، شنوایی و بویایی و حداقل سن 30 سال تمام و حداكثر 75 سال سن بیان كرد.
سامانی از افرادی كه قصد نامزدی در انتخابات مجلس را دارند، درخواست كرد مطالعه دقیقی نسبت به قوانین و مقرراتی كه در این باره در سایت وزارت كشور بارگذاری می شود، انجام دهند.
وی تصریح كرد: ما امروز برنامه زمان بندی انتخابات را مطابق قانون اعلام می كنیم و براساس قوانین و مقرارت كنونی فعالیت های خود را انجام می دهیم.
وی همچنین درمورد احتمال برگزاری انتخابات به صورت الكترونیكی گفت: طبق اصلاحیه ای كه در سال 95 در قانون انتخابات انجام شد، مجلس این اجازه را به دولت داده است كه در صورت هماهنگی با شورای نگهبان و آماده بودن شرایط انتخابات را به صورت الكترونیكی برگزار كند.
وی ادامه داد: ما در این زمینه در حال هماهنگی با شورای نگهبان هستیم و تاكید داریم كه احراز هویت رای دهندگان به صورت الكترونیكی برگزار شود چرا كه معتقدیم اگر احراز هویت به صورت الكترونیكی انجام شود به سلامت انتخابات كمك می كند.
سخنگوی وزارت كشور در پاسخ به سوالی درمورد شرایط حداقلی برای داوطلبان انتخابات مجلس و این كه آیا این شرایط باعث می شود حجم ثبت نام كنندگان در انتخابات مجلس افزایش یابد، گفت: ما به عنوان مجری با حقوق افراد و كسانی كه طبق قانون می توانند، ثبت نام كنند، احترام می گذاریم. اگر افراد بتوانند مدارك مورد نیاز را تهیه و ثبت نام كنند، ما پایبند به موازین قانونی هستیم و باید ثبت نام آنها را انجام دهیم.
سخنگوی وزارت كشور درمورد تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس نیز گفت: تایید صلاحیت داوطلبان به عهده هیات های اجرایی است كه این هیات ها اكثرا معتمدان مردم هستند.
سامانی یادآور شد: وزارت كشور نقشی در بررسی صلاحیت ها طبق قانون ندارد. این كار را هیات های اجرایی، نظارت و شورای نگهبان انجام می دهند.
سیام. 9121 ** 1336