كلانتری: پایین بودن بهره وری به دلیل بی توجهی به محیط زیست است

اصفهان- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این كه میانگین بهره وری در كشور بسیار پایین و شدت مصرف انرژی بسیار بالاست، افزود: این وضعیت ناشی از توجه نكردن به محیط زیست و مسایل مربوط به آن است.

به گزارش ایرنا، عیسی كلانتری روز سه شنبه در دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز در تالار پیامبر اعظم دانشگاه اصفهان افزود: 99 درصد مدیران و تصمیم گیران كشور فارغ التحصیلان دانشگاهها هستند كه معتقدم این مراكز نتوانستند آموزشهای مربوط به محیط زیست را به دانشجویان آموزش دهند.
وی اظهار داشت: ای كاش به موازات اعمال مدیریت سبز در دانشگاه ها، آموزش حفظ محیط زیست به دانشجویان مورد توجه جدی قرار می گرفت.
وی خاطرنشان كرد: این كه مدیر اجرایی هیج اهمیتی به محیط زیست نمی دهد به این دلیل نیست كه عمدا بخواهد از این موضوع مهم چشم پوشی كند بلكه به این خاطر است كه آموزش های لازم را فرا نگرفته است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اگر در دانشگاه به محیط زیست اهمیت ندهیم و دانشجو را به عنوان مدیر آینده كشور به گونه ای تربیت نكنیم كه نسبت به محیط زیست بی توجه باشد كشور به نتیجه نخواهد رسید.
كلانتری تصریح كرد: آموزش حفظ محیط زیست باید جزو دروس اجباری همه دانشگاه ها باشد و از وزارت علوم می خواهم این آموزش را در برنامه آموزشی این مراكز لحاظ كنند.
وی با یادآوری این كه خود رییس ستاد احیا دریاچه اورمیه بوده است، بیان كرد: وقتی این كار را می خواستیم اجرا كنیم بزرگترین مشكل من مدیران دولتی در منطقه بودند كه به محیط زیست شناخت نداشتند و به همین دلیل 2 سال اول، وقت ما صرف توجیه این مدیران در این خصوص شد.
وی با تقدیر از اقدامات وزارت نفت برای ارتقای كیفیت سوخت خودروها افزود: ما عادت كرده بودیم تمام شهرهایمان آلوده باشد اما وقتی مدیران وزارت نفت برای بهینه سازی سوخت توجیه و آگاه شدند كه سالانه تلفات زیادی به دلیل كیفیت پایین سوخت در كشور می دهیم تلاش های خود را برای ارتقاء كیفیت بنزین و گازوییل انجام دادند و متوسط آلودگی این دو سوخت در دو سال گذشته بسیار پایین آمده است و برای اولین بار در سال گذشته در كلانشهرها یكروز به دلیل آلودگی هوا تعطیل نشد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: در سال جاری تاكنون 23 روز هوای سالم داشته ایم كه به دلیل بهینه شدن سوخت های فسیلی در كشور بوده است.
به گفته كلانتری، آموزش حفظ محیط زیست وظیفه دانشگاه های سبز است و تمام دانشجویان باید به مقوله حفظ محیط زیست آشنا شوند.
كلانتری با بیان این كه به دلیل آشنا نبودن به محیط زیست سالانه 3 میلیارد دلار برای كشور هزینه دارد؛ گفت: به دلیل شناخت نداشتن مدیران ما از محیط زیست طرح هایی در كشور اجرا می شود كه نه تنها توجیه اقتصادی ندارد بلكه لطمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می كنند.
وی با اشاره به سیلاب اخیر كشور گفت: در سیلاب اخیر هزاران میلیارد تومان به كشور خسارت وارد شد در حالی كه صد میلیارد متر مكعب به آب كشور اضافه شد كه 300 هزار میلیارد تومان ارزش دارد بنابراین نباید كفران نعمت كنیم بلكه باید برای جلوگیری از این خسارتها و استفاده بهینه از این نعمت خدادادی برنامه داشته باشیم.
دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز امروز از امروز به مدت 2 روز با حضور دانشمندان و دانشجویان ملی و بین المللی این بخش در دانشگاه اصفهان آغاز شد.
دانشگاه سبز (green university) مكانی است كه همه فعالیت‌های آن بر اساس چشم انداز توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی صورت می‌ گیرد و همچنین نشان دهنده مسوولیت مهم آموزش عالی در راستای توسعه جامعه است.
مهران زینلیان دبیر علمی این همایش، دستاوردهای عرصه مدیریت سبز در دانشگاه ها، تبادل علم و تجربه های مسوولان و كارشناسان و ایجاد زمینه های مناسب برای ارتقای عملكرد دانشگاه ها و تغییرات گسترده در جامعه را از اهداف برگزاری این همایش اعلام كرد.
2093/6026/