۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۳
کد خبر: 83297392
۰ نفر
عزم جدی مسئولان كرمان برای زمین گیر كردن ملخ ها

جیرفت - ایرنا - سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان با تمهیدهای اندیشیده شده و همكاری همه دستگاه های اجرایی در حال زمین گیر كردن ملخ های صحرایی است.

به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات كشور و F.A.O در غرب آسیا (SWAC)، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ صحرایی در كشور عربستان، دسته های زیادی از ملخ های صحرایی به سمت جنوب كشور ایران در حركت هستند و بنا به اعلام مسئولان، با توجه به هجوم ملخ صحرایی به برخی استان های همجوار خلیج فارس و نظر به هشدار سازمان حفظ نباتات مبنی بر آمادگی كامل برای مبارزه در دشت جازموریان، با پیگیری های به عمل آمده، همه دستگاه ها به صورت آماده باش و در حال مبارزه با ملخ هستند لذا جای هیچ گونه نگرانی نیست.
فعالیت تیمی مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب كرمان به ویژه منطقه جازموریان، با محوریت سازمان جهاد كشاورزی جنوب به خوبی پیش رفته و نتیجه مطلوب این عملكرد ناشی از فعالیت گروهی در این مبارزه است.
معاون كنترل آفات سازمان حفظ نباتات كشور هم در سفر به جازموریان از آلوده شدن حدود 200 هزار هكتار از زمین های كشور در 6 استان به آفت ملخ صحرایی خبر داد.
بنا به گفته علی مراد سرافرازی، 10 میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ ها اختصاص یافته كه بین 6 استان درگیر مبارزه با ملخ صحرایی، توزیع خواهد شد.
**آغاز سم پاشی هوایی در جازموریان
رئیس سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان از سم پاشی هوایی تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: یك فروند هواپیما در فرودگاه جیرفت مستقر است تا عملیات سم پاشی هوایی را انجام دهد.
سعید برخوری افزود: نخستین ریزش ملخ در بهمن ماه سال گذشته در جنوب كرمان اتفاق افتاد و از همان ریزش اولیه مبارزه با ملخ آغاز شد.
*10 هزار و 20 هكتار از زمین های جنوب كرمان سم پاشی شد
برخوری ادامه داد: از ابتدای مبارزه با آفت ملخ صحرایی تا كنون 10 هزار و 20 هكتار از زمین های جنوب كرمان سم پاشی شد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان به عملكرد این سازمان در موج اول مبارزه با ملخ صحرایی اشاره و تصریح كرد: در موج اول 750 هكتار عملیات مبارزه با ملخ صحرایی با استفاده از سمپاش ULV پشت وانتی در دشت های جازموریان صورت گرفته است.
** اضافه شدن پنج سم پاش پشت وانتی به تیم مبارزه با ملخ
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان از اضافه شدن پنج سم پاش ULV به مجموعه تیم مبارزه با آفت ملخ صحرایی در این منطقه خبر داد و گفت: با افزودن این دستگاه ها 13 سم پاش ULV در منطقه جنوب كرمان فعالیت سم پاشی را انجام می دهند.
محمدرضا ساردویی افزود: هر سم پاش ULV روزانه 300 تا 400 هكتار سم پاشی انجام می دهد كه با اضافه شدن پنج دستگاه جدید شاهد افزایش میزان مبارزه به صورت ماشینی خواهیم بود.
وی اظهار داشت: طبق برآورد كارشناسان حدود 60 تا 100 هزار هكتار پیش بینی سم پاشی داریم و این بدین معنی نیست كه این میزان آلوده به ملخ صحرایی است بلكه ممكن است در یك منطقه چندین بار سم پاشی شود.
ساردویی تصریح كرد: سم پاشی گسترده طی سال جدید انجام و همه دستگاه ها اعم از دولتی و خصوصی در این طرح مشاركت كردند.
**دامداران دامهای خود را از جازموریان خارج كنند
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان از آمادگی كامل این سازمان برای زمین گیر كردن ملخ های صحرایی خبر داد و گفت: با توجه به لزوم مبارزه شیمیایی به صورت هوایی و زمینی با ملخ های صحرایی، دامداران حوزه تالاب جازموریان نسبت به خروج دام های خود از منطقه اقدام كنند.
مجید فرخی افزود: تمهیدات لازم برای مبارزه با ملخ های صحرایی در هفت شهرستان جنوبی استان كرمان اتخاذ شده است.
وی ادامه داد: دامداران از چرای دام در مراتع و علفزارهای سمپاشی شده حداقل به مدت یك هفته خودداری كرده و از خوردن لاشه ملخ های مرده توسط دام ها و طیور جلوگیری كنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی جنوب كرمان گفت: با توجه به استمرار ورود توده های متراكم ملخ صحرایی از كشور عربستان به جنوب كشور و خطر آسیب دیدن مزارع و باغات، كشاورزان، دامپروران و زنبورداران جنوب كرمانی به توصیه كارشناسان جهاد كشاورزی توجه كنند.
وی به راهكارهای كاهش آسیب هجوم ملخ به كشاورزان و دامداران جنوب كرمان اشاره كرد و افزود: سركشی روزانه به مزارع و باغ ها، مراتع و علف زارهای مجاور، اطلاع رسانی به مراكز جهاد كشاورزی محل سكونت خود در صورت مشاهده آفت، آماده به كار نگهداشتن تمام امكانات و لوازم مورد نیاز سمپاشی از جمله تراكتورها و سمپاش ها، انجام هر گونه سم پاشی با كسب نظر كارشناسان جهاد كشاورزی و در صورت نیاز به سمپاشی، سموم مناسب مورد نیاز توسط سازمان جهاد كشاورزی تامین شود.
وی بیان كرد: در صورت وجود كندوی زنبور عسل در مزارع، مراتع و باغ ها مورد نظر جهت سمپاشی، نسبت به جابجایی این كندوها قبل از سمپاشی اقدام و از فعالیت كندوهای زنبورهای عسل (باز گذاشتن درب كندو) مجاور در مراتع و باغات و مزارع سمپاشی شده، حداقل به مدت یك هفته جلوگیری شود.
**اتمام ساخت باند فرود اضطراری هواپیما در قلعه گنج تا پایان هفته
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب استان كرمان از اتمام ساخت باند فرود اضطراری هواپیما در قلعه گنج تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: هم اكنون این باند 60 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
مسعود جمیلی با بیان اینكه 2 باند فرود اضطراری در رودبار جنوب و قلعه گنج در نظر گرفته شده است، افزود: باند رودبار جنوب آماده است و باند قلعه گنج تا پایان هفته جاری به اتمام می رسد.
وی با اشاره به عزم جدی مدیران استان در مبارزه با ملخ های صحرایی گفت: با دستور استاندار كرمان، عملیات اجرایی احداث باند فرود اضطراری در حال انجام است.
وی تصریح كرد: در حال حاضر 10 دستگاه راهداری سنگین با محوریت اداره راهداری شهرستان قلعه گنج برای احداث این باند، در حال فعالیت است.
مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای جنوب استان كرمان تصریح كرد: با توجه به نیاز منطقه به این باند باید یك باند به مساحت 60 هزار متر مربع احداث شود تا زمینه نشستن و برخاستن هواپیماهای كوچك امدادی به ویژه سم پاش فراهم شود.
وی با بیان اینكه حمل مصالح برای تسطیح بستر، به محل احداث باند با كامیون های اعزامی از شهرستانهای جنوبی در حال انجام است، افزود: این باند اضطراری با پیگیری استاندار كرمان برای فرود هواپیماهای سم پاش برای مقابله با ملخها در پهنه جازموریان در حال احداث است كه امیدواریم به زودی تكمیل و تحویل داده شود.
جمیلی از اهتمام جدی این اداره كل در احداث این باند خبر داد و گفت: با توجه به مبارزه همكاران سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان با ملخ های مهاجم، در چنین شرایطی وظیفه همه است با تعامل و استفاده از ظرفیت دستگاه های مختلف برای جلوگیری از بروز بحران در منطقه تلاش كند.
تمهیدات اندیشیده شده از سوی كارشناسان و مسئولان سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان كرمان طی ماه های اخیر برای مواجهه با ملخ های صحرایی توانست در یك دوره كوتاه، این ملخ ها را در حوزه جاموریان زمین گیر كند اما ظاهرا هجوم این حشرات زرد رنگ به مناطق جنوبی كرمان، تمامی ندارد و بسیاری از كارشناسان، این پدیده را نتیجه شیطنت سعودی ها می دانند چرا كه بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات كشور و دفتر F.A.O در غرب آسیا (SWAC)، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ های صحرایی در عربستان سعودی، دسته های زیادی از این حشرات به سمت جنوب ایران در حركت هستند.
گزارش: هادی شفیعی مجاز
7450/7429/ 5054