۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۱
کد خبر: 83297324
۰ نفر
اجرای پروژه ها با روش BIM منجر به هوشمندی شهر می شود

تهران- ایرنا- دبیر دومین كنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) گفت: بهره گیری از این نوع مدلسازی موجب هوشمند شدن پروژه های عمرانی شهر می شود.

به گزارش ایرنا، اقبال شاكری روز سه شنبه در آیین آغاز به كار دومین كنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان در سالن همایش های خلیج فارس پژوهشگاه نیرو افزود: با بهره گیری از فناوری BIM یك دیدگاه دقیق از هزینه ها، طراحی و ساخت پذیری ایجاد می شود و امكان دسترسی به اطلاعات از راه دور را فراهم می سازد.
وی یادآورشد: با بهره گیری از این فناوری تمامی عوامل طراحی تا اجرای پروژه كنار هم می آیند و اطلاعات پایه خود را با یكدیگر به اشتراك می گذارند.
شاكری اظهارداشت: در مطالعات مختلف نحوه بهره گیری از فناوری BIM مورد بررسی گرفته و منتج به این شده است كه اجرای این فناوری در پروژه های موجود نه فقط آنها را متاثر می كند بلكه فراپروژه ای تاثیرگذار خواهد بود.
عضو هیات علمی دانشكده عمران دانشگاه امیركبیر گفت: از ویژگی های این فناوری هوشمندی، برخورداری از منبع مشترك اطلاعات، یادآوری و پایداری اطلاعات است.
وی خاطرنشان كرد: بهره گیری از فناوری مدلسازی اطلاعات موجب افزایش كیفیت ساخت و ساز، كاهش زمان و هزینه اجرا با دسترسی به بیشترین اطلاعات می شود.
شاكری ادامه داد: با بهره گیری از این فناوری در آینده به دلیل ارتباط میان سامانه های حوزه ساخت و ساز و نهادهای مختلف در كشور، به جای یك پروژه هوشمند یك شهر هوشمند خواهیم داشت.
دبیر دومین كنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان گفت: با این فناوری پروژه های مربوط به ساخت و ساز ارزان تر و با سرعت عمل بیشتری اجرا می شود و نهادهای مربوط به مدیریت بحران آسانتر و سریعتر به اطلاعات مورد نیاز برای رفع مشكل دسترسی خواهند داشت.
وی تصریح كرد: البته این هوشمندی خطرات حوزه امنیتی مانند دسترسی افراد غیر مرتبط به اطلاعات و سودجویی از آن را دارد كه باید راهكاری برای این موضوع اندیشید.
شاكری تاكید كرد: سرمایه گذاران، پیمانكاران، مشاوران، نظام فنی، راه و شهرسازی، شهرداری و نظام مهندسی باید دست به دست هم دهند و پا به پای یكدیگر برای اجرای این فناوری اقدام كنند.
این استاد دانشگاه امیركبیر گفت: پس از آنكه تجاربی در این زمینه به دست آمد، بخش خصوصی باید اجرای این فناوری را مطالبه كند.
فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) در كنار كمك به طراحی پروژه های عمرانی به شكل سه بعدی(طول، عرض و ارتفاع) به برآورد زمان اجرا، هزینه مورد نیاز، قابلیت اجرایی داشتن یك طرح و دیگر مباحث فنی مورد نیاز می پردازد.
این كنفرانس به مدت 2 روزه از 10 تا 11 اردیبهشت امسال در محل پژوهشگاه نیرو برگزار می شود.
تهرام/3001//1348