۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۰
کد خبر: 83297320
۰ نفر
یك مسئول سازمان برنامه: بستر تبادل اطلاعات ساختمان فراهم شود

تهران-ایرنا- رییس نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه گفت: بستر تبادل اطلاعات ساختمان(BIM) با سامانه های مختلف دستگاه های كشور ایجاد كنیم تا از فواید این اطلاعات در صنعت ساخت و ساز بهره مند شویم.

به گزارش ایرنا، سید جواد قانع فر روز سه شنبه در دومین كنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان(BIM) در پژوهشگاه نیرو اظهار داشت: هم اكنون سازمان برنامه و بودجه در تبادل اطلاعات با نهادهای مختلف از جمله آب و فاضلاب، سازمان نوسازی شهر تهران و شهرداری پایتخت هماهنگی داشته اند و از این فناوری در حال استفاده هستند.
وی افزود: با یكپارچه سازی در قالب نظام فنی و اجرایی كشور می توانیم اسناد را در قالب برنامه مشخصی پیش برده و اجرایی كنیم تا طرح های كشور را از این فناوری ها جدید در حوزه ساخت و ساز بهره مند سازیم.
وی با بیان اینكه آیین نامه نظام فنی و اجرایی به روز رسانی شده است گفت: این نظام با قانون برنامه و بودجه شروع شد و آیین نامه های آن نسبت به شرایط صنعت احداث كشور در مراتب مختلف به روزرسانی شده است و قوانین بالادستی بستر انعطاف پذیری را فراهم ساخته اند.
رییس نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه تاكید كرد: تبادل اطلاعات و استفاده از فناوری های نوین ساخت و ساز باید از بهینه سازی به ضرورت تبدیل شود تا مشكلات صنعت ساخت و مدیریت بحران را حل كنیم و اثرگذاری در تخصص های مختلف با صنعت احداث و كاهش هزینه ها و زمان را دنبال كنیم .
وی با اشاره به اینكه نظام فنی و اجرایی كشور با استفاده از توان متخصصان و دستگاه های مربوطه مشكلات را رفع می كند گفت: در برنامه میان مدت فناوری های نوین در صنعت ساخت را گسترش خواهیم داد.
قانع فر بیان داشت: باید فناوری های نوین را تبیین و نهادینه سازی كنیم چرا كه بدون ایجاد این ظرفیت ها نمی توانیم به صورت تخصصی وارد عمل شویم.
وی گفت: مباحث های نظری و تبادل نظر در همایش ها باید صورت گیرد تا از این طریق تجارب اطلاعات به بنگاه های اختصاصی منتقل شود.
رییس نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان كرد: در صنعت ساخت باید مطالعات تخصصی، تشخیص صلاحیت پیمانكارها وضعیت طرح ها لحاظ شود و از افشای مسائل اطلاعات و پدافندغیرعامل در صنعت ساخت و ساز جلوگیری شود در غیر اینصورت افشای اطلاعات خطرآفرین خواهد بود.
وی با بیان اینكه در اجرای طرح های ساختمان سازی باید به سطح اطمینان برسیم گفت: شرایط اقتصادی و سیاسی كشورمان به گونه ای است كه در مقایسه با كشور های دیگر نمی توانیم ریسك پذیری كنیم.
قانع فر ابراز امیدواری كرد در افق دو تا سه ساله با همكاری نهادهای مربوطه به سطح اطمینان برسیم و اسناد و موضوعات فناوری های جدید اطلاعاتی را وارد طرح های اجرایی ساخت و ساز كنیم.
دومین كنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان(BIM) با برپایی كارگاه ها و ارائه مقالات پژوهشی،علمی و تخصصی به مدت دو روز در پژوهشگاه نیرو در حال اجراست.

تهرام/8138//1348