۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۷
کد خبر: 83297318
۰ نفر
عضو شورای تهران: جلو تغییر كاربری مسكونی به تجاری را بگیرید

تهران- ایرنا- عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران خواستار توقف صدور بی رویه مجوز تغییركاربری از مسكونی به تجاری و اداری شد.

به گزارش ایرنا، زهرا نژادبهرام روز سه شنبه در یكصد و سی و هشتمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران افزود: یكی از ابزارهای ویژه مدیریت شهری برای تحقق برنامه ریزی از سطح پایین و خرد، پیگیری دغدغه ها و انتقادات شهروندان در سامانه نظارت همگانی است كه از طریق آن می توان بستر برنامه ریزی همگانی و تحقق مطالبات و خواسته های شهروندان را پاسخ داد.
وی ادامه داد: بررسی نظرات و گلایه مندی های شهروندان به تفكیك مناطق 22 گانه در 9 ماهه نخست سال گذشته بیانگر آن است كه مساله تغییر كاربری مسكونی به تجاری و اداری در هشت منطقه كلانشهر تهران (مناطق 1، 2، 3، 6، 7، 10، 12و 19 ) در رده نخست گلایه مندی شهروندان از اقدامات شهرداری های مناطق جای گرفته است.
به گفته نژادبهرام، با توجه به اینكه طبق طرح تفصیلی مصوب سال 1391، شهرداری تهران می تواند در پهنه سكونت، مجوز استقرار فعالیت های تجاری خرد و خدمات در مقیاس محله ای و ناحیه ای (انتفاعی و غیرانتفاعی، مانند واحدهای تجاری خرد) تحت عنوان خدمات پشتیبان سكونت صادر كند و از سوی دیگر دستورالعمل و ضابطه روشنی برای تثبیت خدمات محله ای اعم از تجاری و غیرانتفاعی تدوین نشده است این خلا موجب صدور مجوزهای بی ضابطه و خلاف قانون شهرداری های مناطق به تغییركاربری از مسكونی به تجاری و اداری را فراهم آورده است.
این عضو شورا همچنین گفت: گزارش های دریافتی نشان می دهد كه تبعات حاصل از تعریف ردیف مذكور به عنوان منبع درآمدی و فقدان چارچوب شفاف و مشخص، باعث شده است تا طی سالهای 94 تا 97 نزدیك به 15 هزار میلیارد تومان از منابع درآمدی شهرداری تهران از ردیف تغییر كاربری مسكونی به تجاری و اداری تحقق یابد.
نژادبهرام تاكید كرد: شهرداری تهران با دستور توقف روند فعلی، تهیه و تدوین دستورالعمل ارائه خدمات پشتیبان سكونت را در مقیاس محله ای و ناحیه ای كه شامل بهداشتی، آموزشی- درمانی، فرهنگی، تفریحی- گردشگری، ورزشی، پاركینگ های عمومی و فضای سبز است را مرتبط با نیازمندی های ساكنان، استانداردهای سرانه خدماتی و وضعیت موجود مناطق 22 گانه در دستور كار قرار دهد.
تهرام/9343/3225//1348