علت مرگ 2 توله پلنگ در كهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

یاسوج- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به آزمایش های انجام شده از لاشه 2 توله پلنگ در روستای بیدانجیر چرام واقع در این استان علت مرگ آنها مشخص شده است.

اسفند سال گذشته نیروهای محیط بان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چرام لاشه 2 توله پلنگ را در روستای بیدانجیر در حدفاصل پنج كیلومتری منطقه آزاد تنگ زرد در این منطقه كشف كردند.
محسن جعفری نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در نهم اسفند 97 خبر مرگ مشكوك 2توله پلنگ برروی خروجی پورتال اداره كل حفاظت محیط زیست استان قرار گرفت.
وی افزود: نمونه برداری بافتی لاشه های تلف شده برای مشخص شدن علت مرگ انجام شد.
جعفری نژاد بیان كرد: در بررسی های اولیه میدانی هیچ گونه آثاری از شلیك گلوله دربدن لاشه ها مشاهده نشد برهمین اساس لاشه ها كالبد شكافی و نمونه های بافتی برای تعیین علت مرگ به آزمایشگاه تهران ارسال شد.
وی عنوان كرد: اكنون پس از 2 ماه در نهمین روز از اردیبهشت ماه 98 نتایج آزمایشگاهی هرگونه احتمال ناشی از شكار بوسیله گلوله و ارتزاق از لاشه آغشته به سم را رد كرده و علت مرگ را طبیعی و گرسنگی اعلام كرده است.
مدیركل محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد تصریح كرد: محل زیست این توله پلنگ ها درمناطق آزاد بوده كه در این مناطق كمبود كل و بز كه عمده غذای این گونه را تشكیل می دهند، وجود دارد.
به سبب نبود امكان تغذیه این توله پلنگ ها از حیوانات قابل شكار این گونه ارزشمند تلف شده است.
شهرستان چرام با بیش از 180 هكتار وسعت مناطق حفاظت شده، با 2 محیط بان كنترل می شوند كه كمبود نیروی محیطبان شرایط را برای كنترل و حفاظت از عرصه های زیست محیطی به ویژه گونه های جانوری سخت كرده است.
جعفری نژاد یادآور شد: تعداد محیط بانان در كهگیلویه وبویراحمد به هیچ وجه جوابگوی حراست و صیانت از وسعت مناطق حفاظت شده نیست به طوری كه اكنون به ازای هر چهار هزار و 160 هكتار منطقه حفاظت شده یك محیط بان در این استان وجود دارد.
بر اساس استانداردهای بین المللی برای هر یك هزار هكتار یك محیط بان پیش بینی شده است.
هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت 93 هزار و 660 هكتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هكتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هكتار، خامین با وسعت 25 هزار 671 هكتار، دیل با 10 هزار و 381 هكتار، سولك با دو هزار 4287 هكتار و سیوك با 12 هزار 858 هكتار در استان وجود دارد.
6110