۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۰
کد خبر: 83297246
۰ نفر
آغاز چین بهاره برگ سبز چای در شمال كشور

لاهیجان - ایرنا - چایكاران استان های گیلان و مازندران، برای چیدن برگ‌های سبز چای ، راهی باغ‌ها شدند.

رئیس سازمان چای كشور صبح سه شنبه در این باره به ایرنا گفت: چایكاران امید دارند امسال از 25 هزار هكتار باغ چای، 115 هزار تن برگ سبز برداشت كنند كه 45 هزار تن آن مربوط به چین بهاره است.
حبیب جهانساز ادامه داد: برداشت برگ سبز چای باغ‌های شمال كشور هر سال از اول اردیبهشت آغاز می‌شد اما امسال به علت بارش شدید باران و سرمای هوا ، یك هفته به تاخیر افتاد.
وی اعلام كرد: تاكنون صاحبان 120 كارخانه چایسازی در استان‌های گیلان و مازندران برای خرید برگ سبز چای از چایكاران، با این سازمان قرارداد بستند كه پیش بینی می‌شود این تعداد در روز‌های آینده به 160كارخانه برسد.
جهانساز با اشاره به افزایش 21 درصدی بهای خرید تضمینی برگ سبز چای در سال زراعی كنونی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی اقتصاد؛ امسال قیمت خرید تضمینی هر كیلوگرم برگ سبز چای درجه یك با 20درصد افزایش 32 هزار و 750ریال و درجه دو با 21درصد افزایش، 18هزار و 492 ریال تعیین شده است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته 112 هزار و 700 تن برگ سبز چای از باغ های گیلان و مازندران برداشت و از این میزان 25 هزار و 600 تن چای خشك با كیفیت در كارخانه های چایسازی تولید شد.
برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد كه چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.
لاهیجان در 40 كیلومتری شرق مركز استان گیلان واقع شده و سازمان چای كشور در این شهرستان قرار دارد.
2007