بیش از19هزارهكتار ازمراتع سیستان وبلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد

زاهدان- ایرنا- رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 19 هزار و 260 هكتار از مراتع شهرستانهای كنارك، چابهار، قصرقند، نیكشهر، دلگان و ایرانشهر تا كنون علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.

غلام حیدر زورقی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار كشاورزی(فائو) مبنی بر هجوم دسته های ملخ از استانهای دیگر به سیستان و بلوچستان مبارزه با این آفت از 13 اسفند پارسال در این استان آغاز شده است.
وی افزود: هشت هزار و 690 هكتار از سطح سمپاشی شده مراتع در جنوب سیستان و بلوچستان به ملخ بالغ و 9 هزار و 570 هكتار به پوره (بچه ملخ) اختصاص داشت.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: هم اینك مبارزه با ملخ صحرایی در سطح 310 هكتار از مراتع نیكشهر، هزار و 500 هكتار مراتع قصرقند، چهار هزار و 530 هكتار مراتع چابهار، 9 هزار و 410 هكتار مراتع كنارك، هزار و 400 هكتار مراتع دلگان، هزار و 120 هكتار مراتع ایرانشهر انجام شده است.
وی با تاكید بر لزوم اختصاص سریع اعتبارات به مبارزه با ملخ صحرایی در سیستان و بلوچستان گفت: دامنه مبارزه با این آفت هم اینك به 6 شهرستان این استان رسیده این درحالیست كه اعتبار ملی برای مبارزه با این آفت خطرناك تخصیص نیافته است.
زورقی با بیان اینكه ملخ های صحرایی هنوز به مزارع كشاورزی سیستان و بلوچستان نرسیده اند تاكید كرد: از آنجایی كه بر اساس اعلام سازمان خواروبار كشاورزی(فائو) مرحله بعدی حمله ملخ به این استان در راه است دیده بانی و مبارزه با ملخ صحرایی با جدیت همچنان ادامه دارد.
وی افزود: دسته های پر تراكم این ملخ ها هر نوع سرسبزی اعم از علوفه، غلات، صیفی جات و حتی علف های هرز را كه در مسیر خود ببینند مورد هجوم قرار داده و از بین می برند.
7316**3213