«حرف حساب»؛ جشنواره‌‌ای برای كارآفرینی

تهران- ایرنا- تهیه كننده «حرف حساب» گفت: افرادی كه تصمیم به راه اندازی كسب و كار دارند ولی سرمایه ندارند به برنامه جشنواره كارآفرینی حرف حساب دعوت می‌شوند تا بتوانند حامی مالی پیدا كنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی ملكی تهیه كننده برنامه «حرف حساب» شبكه یك سیما درباره ایده جشنواره كارآفرینی این برنامه توضیح داد: ایده این جشنواره در گروه دانش و اقتصاد شبكه یك مطرح و پخته شد.
وی افزود: در واقع هدف ما حمایت از كسب و كار بوده است، یعنی افرادی را كه تصمیم به راه اندازی كسب و كار دارند ولی به دلیل نداشتن سرمایه موفق نشده اند، به برنامه جشنواره كارآفرینی دعوت می كنیم تا بتوانند حامی مالی پیدا كنند.

** ایده هایی كه ویدیو می‌شوند
ملكی همچنین درباره نحوه شركت افراد در این جشنواره تصریح كرد: افراد ابتدا ایده هایشان را به صورت ویدئوهایی برای برنامه ارسال می كنند و كارشناسان كسب و كار برنامه، آنها را بازبینی می كنند. ایده افرادی شرایط حضور در برنامه را پیدا می كند كه پس از تایید تیم كارشناسی قابل ارائه باشد.
وی ادامه داد: ضمن اینكه نسخه ای از برنامه نیز در سایت «میدون» قرار می گیرد. این سایت یك سامانه كسب و كاری وابسته به برنامه است كه مردم می توانند از این طریق ویدئوها را تماشا كرده و به آنها امتیاز دهند. همچنین سرمایه گذاران می توانند از ایده هایی كه روی آنتن مطرح می شود حمایت مالی كند.

** كمك چهار میلیارد تومانی به شش كسب و كار در دوره های قبل
تهیه كننده «حرف حساب» خاطر نشان كرد: این جشنواره بعد از ماه مبارك رمضان ادامه دارد و مذاكرات ما با صندوق كارآفرینی امید برای افزایش سقف حمایت های مالی در جریان است.
وی با اشاره به برگزاری مرحله نخست این جشنواره در زمستان 97 ادامه داد: در دوره نخست صندوق كارآفرینی امید وابسته به ریاست جمهوری و بنیاد كرامت رضوی وابسته به آستان قدس دو حامی این جشنواره بودند. كارشناسان صندوق كارآفرینی امید ایده های شركت كنندگان در جشنواره را از دی ماه تا آخر اسفند 97 بررسی كردند و افرادی كه برای دریافت وام واجد شرایط بودند انتخاب شدند، و به صاحبان شش كسب و كار چهار میلیارد تومان كمك مالی كردند.
ملكی اظهار داشت: پرداختن به چنین برنامه هایی در تلویزیون به منزله تشویق رونق داخلی است و این كار باعث می شود افرادی كه كسب و كارهای كوچك یا نوپا داشته و با نیاز به سرمایه قصد آغاز كسب و كار دارند، در مسیر فعالیت با مشكلات كمتری مواجه شوند.
تهیه كننده حرف حساب یادآور شد: اكنون موضوع ارسال ویدئوها به سامانه «میدون» در حال اطلاع رسانی است و پس از دریافت فیلم ها، ادیت، بازبینی و پخش انجام خواهد شد. همچنین شركت كنندگان بعد از ماه مبارك رمضان به برنامه دعوت می شوند.
او خاطرنشان كرد: در نهایت كارشناسان این صندوق از ایده هایی كه توجیه اقتصادی دارد حمایت مالی خواهد كرد.
تهیه كننده برنامه «حرف حساب» با اشاره به برگزاری مرحله نخست این جشنواره در زمستان 97 ادامه داد: در دوره نخست جشنواره، صندوق كارآفرینی امید وابسته به ریاست جمهوری و بنیاد كرامت رضوی وابسته به آستان قدس، دو حامی این جشنواره بودند. كارشناسان صندوق كارآفرینی امید ایده های شركت كنندگان در جشنواره را از دی ماه تا آخر اسفند 97 بررسی كردند. افرادی كه برای دریافت وام واجد شرایط بودند انتخاب شدند و به صاحبان شش كسب و كار چهار میلیارد تومان كمك مالی كردند.

** 10 میلیارد تومان معامله خارج از برنامه
كیا داوود اسفندیاری مجری برنامه «حرف حساب» درباره اهداف این جشنواره این گونه توضیح داد: یكی از اهداف ما انگیزه دادن به بیننده هاست، هنگامی كه این كسب وكارها نشان می دهند سود دهی خوبی دارند و فرصت های مناسب كسب و كار وجود دارد، در مردم انگیزه ایجاد می شود. هدف بعدی این بود كه مخاطبان با كسب و كارهای مختلف آشنا شوند، ذهنشان به جریان بیفتد و كسانی كه به دنبال ایده هستند استفاده كنند. هدف دیگر نیز این بود كه مردم خودشان بتوانند به یكدیگر متصل شوند و كسب و كار راه بیندازند. ضمناً خارج از برنامه نیز بیش از 10 میلیارد تومان معامله و تأمین مالی صورت گرفته است.
وی درباره تأثیر تلویزیون در پرداختن به چنین برنامه ها و جشنواره هایی نیز خاطرنشان كرد: این اقدامات می تواند بسیار مؤثر باشد. تا جایی كه در این جشنواره برخی سرمایه گذاران با دیدن برنامه با اختصاص بیش از 10 میلیارد تومان از برخی طرح ها حمایت كردند.
با وجود تفكر اشتباه كسب پول بدون زحمت در بخشی از جامعه وقتی مخاطبان قصه ها و سرگذشت واقعی كسانی را كه از محل كسب وكار درآمدزایی می كنند، مشاهده می كنند بدون شك تشویق به راه اندازی و توسعه كسب و كار صورت می گیرد.
اسفندیاری در پایان گفت: از سوی دیگر كسانی كه به دنبال كسب و كار هستند شاهد باشند كه تلویزیون به آنها اهمیت می دهد، تشویق خواهند شد. باید فضایی ایجاد كنیم تا صاحبان ایده امیدوار و نسبت به آینده مطمئن باشند.
فراهنگ**9210** 9053