عربستان به فهرست مخالفان آزادی های مذهبی اضافه شود

تهران- ایرنا- كمیته آزادی مذاهب آمریكا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای از وزارت خارجه این كشور خواست به دلیل اعدام‌های اخیر درعربستان، ریاض را به فهرست 'كشور با نگرانی ویژه' در زمینه آزادی های مذهبی اضافه كند.

به گزارش ایرنا از وبگاه كمیته آزادی مذاهب آمریكا(United States Commission on International Religious Freedom)، دولت آمریكا از سال 2006 (1395)، برای عربستان سعودی استثنا قائل شده و سعودی را از مجازات‌های كشورهای عضو این فهرست معاف كرده است.
این كمیته در بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی جدی از گردن زدن 37 تن در عربستان، تصریح كرد: با چنین اعمالی دولت آمریكا حق ندارد برای ریاض استثنای خاصی قائل شود وسعودی باید در فهرست كشورهای مخالف آزادی مذهبی قرار بگیرد و تحریم های در مورد آن اعمال شود.
وزارت كشورعربستان روز سه شنبه گذشته (3 اردیبهشت 1398) از اعدام 37 نفر از شهروندان این كشور با عنوان آنچه كه اتهام تروریستی و ارتباط با تروریسم خواند، خبر داد.
اعدام‌‍‌های اخیر در شهرهای مكه، مدینه، ریاض و همچنین در منطقه عمدتاً سنی نشین قصیم واقع در مركز كشور و منطقه شرقیه محل سكونت اكثریت اقلیت شیعه این كشور، انجام شده است.
طبق گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال 2018 در عربستان سعودی 149 نفر اعدام شدند. عربستان سعودی تنها كشور در جهان است كه احكام مرگ را با گردن زدن اجرا می كند.
فعالان شبكه‌های اجتماعی و كاربران اینترنتی عربستان سعودی می‌گویند؛ ۳۲ تن از اعدام شدگان، از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه بودند.
كمیته آزادی مذاهب آمریكا یك نهاد فراحزبی فدرال است كه اعضای آن توسط رییس‌جمهوری و رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموكرات برگزیده می‌شوند.
شبس**9460**1613

سرخط اخبار جهان