۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۹
کد خبر 83296619
۰ نفر
بندرگاه قديمي متعلق به قرون اوليه اسلام در چابهار كشف شد

تهران- ايرنا- مدير پايگاه ميراث فرهنگي خليج فارس و درياي مكران از شناسايي 62 محوطه جديد باستاني و تاريخي در اولين فصل بررسي باستان‌شناختي در چابهار خبر داد و گفت: بندرگاه قديمي متعلق به قرون اوليه اسلام در چابهار كشف شد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگي ايرنا از ميراث آريا، مرتضي حصاري با بيان اين مطلب افزود: شناسايي يك بندرگاه قديمي، محوطه هاي غني از دوره هاي هخامنشي، اشكاني و ساساني، آثاري از قرون اوليه اسلامي تا متاخر را از جمله اثار شناسايي شده در اين بخش اعلام كرد.
وي با اشاره به اينكه بخش مكران شامل گستره اي از جنوب سيستان و بلوچستان تا مرز گواتر پاكستان است، گفت: در بررسي هاي صورت گرفته همچنين محوطه هايي از هزاره پنجم و چهارم پيش از ميلاد هم افق با محوطه جهاني شهر سوخته، جيرفت و نمونه هاي يافت شده از كاوش هاي دشت بلوچستان پاكستان نيز شناسايي شده است.
مدير پايگاه ميراث فرهنگي خليج فارس و درياي مكران در خصوص آثار شناسايي شده از دوران اوليه اسلام تا دوره متاخر افزود: در اين بررسي ها سفالي از نوع كوباجه شناسايي شد. شناسايي اين سفال تخمين هاي ارائه شده در خصوص اينكه مركز ايران محل ساخت اين نوع سفال بوده را با دو احتمال مبني بر اينكه اين نوع سفال در سواحل نيز توليد و يا از اين مناطق صادر مي شده است را قوت بخشيده است.
به گفته مرتضي حصاري پايگاه ميراث فرهنگي خليج فارس و درياي مكران از سال گذشته فعاليت خود را آغاز كرده و در طول يكسال گذشته در دو بخش عملي و مستند سازي فعاليت داشته است.
وي اقدامات مستندسازي پايگاه را شامل تهيه دو كتاب با عنوان مجموعه مقالات ميراث فرهنگي خليج فارس با همكاري پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، اداره كل امور پايگاهها، معاونت ميراث فرهنگي و دانشگاه هاي مختلفي همچون تهران، سيستان و بلوچستان، شهركرد، لرستان و اطلس ميراث فرهنگي جزاير خليج فارس اعلام كرد.
حصاري مطالعات جغرافيايي تنگه هرمز، ارتباطات دريايي در خليج فارس، جغرافياي تاريخي جزاير خليج فارس، مديريت منابع آب و تامين آب شيرين در جزيره قشم، شأن تاريخي جزيره كيش، معبد هندوهاي بندرعباس، بادگيرهاي هرمزگان، اطلس ميراث فرهنگي جزاير ايراني از جمله موضوعاتي برشمرد كه در مجموعه مقالات ميراث فرهنگي به آن پرداخته شده است.
فراهنگ**3377**9157