۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۶
کد خبر: 83296590
۰ نفر
سیل به 5 هزار و 634 شهرستان، شهر و روستای كشور خسارت زد

كرمانشاه- ایرنا- رئیس ستاد بازسازی مناطق سیل زده كشور گفت: در جریان وقوع سیلاب های متعددی كه فروردین امسال شاهد آن بودیم، پنج هزار و 634 شهرستان، شهر و روستا در 25 استان كشور متحمل خسارت شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی جمالی نژاد عصر دوشنبه در نشست شورای هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده استان كرمانشاه كه در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: 213 مورد از رقم یاد شده را شهرستان ها، 273 مورد را شهرها و پنج هزار و 148 مورد را روستاهای كشورتشكیل می دادند.
وی همچنین از وارد آمدن خسارت به 180 هزار واحد مسكونی در جریان سیل ماه گذشته خبر داد و افزود: 65 هزار و 358 مورد از این تعداد خسارت كامل دیده و نیازمند احداث مجدد هستند.
جمالی نژاد یادآوری كرد: از مجموع واحدهایی كه نیازمند احداث مجدد هستند، 53 هزار و 276 واحد در روستاها و 12 هزار و 82 مورد نیز در شهرها قرار دارند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور در ادامه از تخریب صد درصدی 744 دهنه پل خبر داد و افزود: 10 هزار و 671 دهنه پل نیز بین 10 تا 90 درصد دچار آسیب و خسارت شده اند.
وی همچنین به تشكیل قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق آسیب دیده ناشی از وقوع سیلاب در وزارت كشور خبر داد و گفت: این قرارگاه كه ریاست آن برعهده وزیر قرار دارد، تقریبا هر روز تشكیل جلسه داده و به بحث های پیرامونی مربوط به مناطق آسیب دیده می پردازد.
جمالی نژاد گفت: در ذیل این قرارگاه چندین كمیته از قبیل كمیته بازسازی و نوسازی، كمیته تعیین و برآورد خسارت، كمیته اطلاع رسانی، كمیته اجتماعی و مشاركت های مردمی و كمیته بازسازی و نظارت با حضور مسئولانی از وزارت خانه های مختلف تشكیل شده و به صورت ریز به موضوعات مربوط به سیل می پردازند.
رئیس ستادبازسازی مناطق سیل زده كشور در ادامه و با بیان اینكه وقوع چنین سیلابی آن هم با این وسعت و دامنه در كشور كم سابقه بوده است، گفت: تقریبا از روز 28 اسفند اولین سیلاب ها در سیستان و بلوچستان آغاز شد و تا اواخر تعطیلات نوروزی ادامه یافت.
وی ادامه داد: وقوع چنین حادثه طبیعی بزرگی با این حجم از خسارت نیازمند كارهای كارشناسی است و متولیان امر به دقت در حال بررسی خسارات وارد شده هستند.
جمالی نژاد در پایان و با تاكید بر اینكه حادثه سیل در استان كرمانشاه به خوبی مدیریت شد، از تلاش های شبانه روزی استاندار و مدیران استان برای مدیریت خوب در جریان این حادثه قدردانی كرد.
سیلاب یك هزار و 560 میلیارد تومان به زیرساخت ها و بخش كشاورزی استان كرمانشاه خسارت وارد كرد.
7458/8066