۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۶
کد خبر: 83296381
۰ نفر
توزیع بسته غذایی به سیل زدگان بازگشته به منزل خود آغازشد

اهواز - ایرنا - رییس كمیته تغذیه ، اسكان و جذب مشاركت های مردمی ستاد اربعین حسینی خوزستان گفت: كار توزیع بسته های غذایی یك ماهه به خانوارهای شهری و روستایی خوزستان كه با فروكش كردن سیلاب به خانه و كاشانه خود بازگشته اند از روز دوشنبه شروع شد.

حجت الاسلام سیدمحمود موسوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بسته های غذایی كه شامل حبوبات ، روغن ، مرغ ، قند و شكر ، رب گوجه ، برنج و مواد شوینده و بهداشتی است توسط موكب های اوقاف و امور خیریه خوزستان، شهدای مدافع حرم نیروی انتظامی و موكب مردمی بانك رسالت خوزستان به صورت كامل با كمك های مردمی و خیران توزیع می شود.
وی گفت: روزانه 18هزار وعده غذایی گرم بین سیل زدگان ساكن در 32 اردوگاه اضطراری در استان خوزستان توسط مواكب مردمی توزیع می شود.
رییس كمیته تغذیه ، اسكان و جذب مشاركت های مردمی ستاد اربعین حسینی خوزستان افزود: حدود چهار هزار و 200نفر از ساكنان سیل زده در اردوگاه های اضطراری اسكان دارند كه این تعداد با فروكش كردن سیلاب و روند بازگشت سیل زدگان به خانه و كاشانه خود رو به كاهش است.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینكه خدمت رسانی به سیل زدگان خوزستان تا هر زمان كه نیاز باشد ادامه می یابد گفت:مواكب مردمی بر اساس ماموریت یك ماهه تا 17اردیبهشت در مناطق سیل زده خوزستان حضور خواهند داشت و در صورت درخواست ستاد مدیریت بحران خوزستان و مسئولان ارشد استان امكان تمدید ماموریت وجود دارد.
به گزارش ایرنا همزمان با بروز سیلاب در سه استان خوزستان ، لرستان و گلستان ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور و سرلشكر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه مواكب اربعین حسینی را برای كمك رسانی به مردم سیل زده فرا خواندند.
در پی این فراخوان 90موكب خوزستانی و 80 موكب از سایر استان های كشور هستند به صورت داوطلب و در پی فراخوان عمومی برای كمك رسانی به مردم سیل زده در خوزستان با تجهیزات و امكانات مورد نیاز در مناطق درگیر سیلاب ، اردوگاه های اسكان اضطراری ، پادگان ها و یادمان های دفاع مقدس در 90 نقطه مشغول خدمت رسانی شدند.
مواكب مردمی از استان های فارس، مركزی ، كهگیلویه و بویراحمد ، چهار محال و بختیاری، یزد ، تهران ، خراسان رضوی ، هرمزگان ، همدان ، بوشهر ، اصفهان ، زنجان ، آذربایجان غربی ، البرز و سمنان در حال خدمت رسانی به مردم سیل زده در مناطق روستایی شوش ، شوشتر (شعیبیه) ، دشت آزادگان ، حمیدیه ، الهایی ، هویزه و بستان عزیمت كردند.
در روزهای آغازین سیل خوزستان، روزانه حدود 300 هزار وعده غذایی گرم با استفاده از كمك های مردمی و خیران نیك اندیش پس از پخت و آماده سازی ، بین سیل زدگان خوزستانی توزیع شد ولی رفته رفته با بازگشت تدریجی مردم به خانه و كاشانه خود ، سطح خدمت رسانی مواكب به فراخور نیازها كاهش یافت.
سیلاب فروردین امسال كه با طغیان رودخانه های دز، كارون و كرخه شكل گرفت 12شهرستان خوزستان را درگیر كرد و زندگی 400هزار نفر را در استان با خطر سیلاب رو به رو كرد.
حجم خسارات وارده این سیلاب ویرانگر در خوزستان ، بیش از 125هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
6065/ 6037