۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۵
کد خبر: 83296377
۰ نفر
خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان به 350هزار تن رسید

اهواز - ایرنا - مدیركل غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار كشور گفت:خرید گندم به نرخ تضمینی در خوزستان با وجود پیامدهای ناشی از سیلاب اخیر تاكنون به رقم 350هزار تن رسید.

خدارحم امیری زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه در 2 هفته اخیر عملیات برداشت گندم در همه مناطق خوزستان غیر از نقاط محدودی در شمال شرق كه جزو نقاط سردسیر خوزستان هستندد شروع شده افزود: نرخ هر كیلوگرم گندم معمولی 17هزار خریداری می شود و بهای گندم حداكثر تا 24ساعت به حساب كشاورزان گندم كار خوزستان واریز می شود.
سال زراعی گذشته نرخ تضمینی هر كیلوگرم گندم 13هزار ریال بود و با وجود انتقادات نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی و گلایه مندی كشاورزان استان ، این نرخ افزایش نیافت.
مدیرعامل شركت غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار كشور ادامه داد:91 مركز وابسته به تعاونی های روستایی و غله ، برای خرید گندم مازاد برنیاز كشاورزان خوزستانی در خوزستان درنظر گرفته شده است.
امیری زاده با بیان اینكه تاكنون گندم خریداری شده به استان های دیگر انتقال نیافته افزود: همه ساله گندم خوزستان به دلیل كیفیت بالا با گندم تولیدی سایر نقاط كشور مخلوط می شود تا كیفیت آرد تولیدی بهبود یابد.
در سال زراعی 1398-1397 حدود540 هزار هكتار در 27 شهرستان خوزستان زیر كشت گندم قرار گرفت كه به دلیل بروز سیلاب و آبگرفتگی 158هزار هكتار به شدت آسیب دید و 34 هزار هكتار نیز دچار خوابیدگی شد.
پیش از بروز سیلاب پیش بینی می شد در سال زراعی جاری حدود 2 میلیون تن گندم برداشت شود ولی به دلیل سیلاب و آبگرفتگی مزارع گندم ، پیش بینی می شود تولید گندم خوزستان با 750هزار تن كاهش به یك میلیون و 250هزار تن برسد كه از این میزان بیش از 85درصد به صورت تضمینی خریداری می شود.
برداشت گندم در خوزستان تا اواخر خرداد ادامه می یابد ولی پیك برداشت گندم در خوزستان حدود 40روز است.گندم تولیدی خوزستان به لحاظ كیفیت بهترین گندم كشور محسوب می شود.
پارسال حدود یك میلیون و 130هزار تن گندم مازاد بر نیاز كشاورزان خوزستانی به صورت تضمینی خریداری شد.
بر اساس اعلام سازمان جهاد كشاورزی خوزستان سیلاب اخیر82هزار میلیارد ریال به بخش كشاورزی و نیشكری خوزستان خسارت وارده شده است.
استان خوزستان سالانه حدود 16میلیون تن محصولات زراعی و باغی تولید می كند كه از این حیث رتبه نخست كشوری را دارا است.
بنا به پیش بینی سازمان جهاد كشاورزی خوزستان ، در سال زراعی جاری به دلیل رژیم مناسب بارندگی ، نوسانات كم دمایی و عبور از تنش جوی ، زمین های دیم خوزستان بهترین تولید در واحد سطح را خواهند داشت و در مواردی عملكرد بهتری نسبت به زمین های آبی دارند.
استان خوزستان چهار سال متوالی است كه از حیث تولید و میزان خرید تضمینی گندم ، رتبه نخست را در كشور كسب كرده است.
6065/ 6037