پرداخت 281 میلیون یورو وام بانك توسعه اسلامی به مازندران از سال آینده

ساری -ایرنا - مدیرعامل شركت آبفا شهری مازندران گفت: بانك توسعه اسلامی پس از چندین سال پیگیری تسهیلات 281 میلیون یورویی را از سال آینده برای اجرای طرح های آب و فاضلاب در شهرهای مازندران پرداخت می كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجید عبداللهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود: علاوه بر آن وزارت اقتصاد و دارایی نیز 164 میلیون یورو برای اجرای این طرح كه به صورت مشاركتی اجرایی می شود، تسهیلات در اختیار آبفا شهری قرار خواهد داد.
وی اضافه كرد: بانك توسعه اسلامی قرار است این تسهیلات را در سال 2020 (اواخر98) برای اجرای طرح توسعه آشبكه فاضلاب و آبرسانی به شهرهای الویت دار این خطه شمال كشور پرداخت كند.
عبداللهی خاطرنشان كرد: اگرچه طرح های آبفای شهری معطل پرداخت این تسهیلات نخواهد ماند، ولی پرداخت آن می تواند اجرای طرح ها را تسریع كند.
در حال حاضر میزان برخورداری مازندران از فاضلاب شهری حدود 12 درصد است كه این میانگین در سطح كشور حدود 50 درصد است كه پرداخت این تسهیلات می تواند این عقب ماندگی حدود 40 درصدی را كاهش دهد.
طرح دریافت تسهیلات از بانك توسعه اسلامی برای طرح آبفای شهری مازندران در سال 93 ارایه شد و تاكنون پرداخت این تسهیلات رنگ عملی به خود نگرفته است.

** بانك توسعه اسلامی
بانك توسعه اسلامی (IDB) با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی كشورهای عضو و جوامع مسلمان كشورهای غیرعضو سراسر جهان براساس اصول شریعت اسلامی در سال 1975 با سرمایه اولیه 755 میلیون دینار اسلامی تاسیس شد كه سرمایه مجاز (اسمی) این بانك در شرایط فعلی 30 میلیارد دینار اسلامی برآورد می شود.
جمهوری اسلامی ایران در سال 1989 میلادی به عضویت بانك توسعه اسلامی درآمد و در حال حاضر با پذیره نویسی یك میلیارد و 491 میلیون دینار اسلامی پس از عربستان سعودی و لیبی، سومین سهامدار بزرگ این بانك است.
این بانك نیز طبق آخرین گزارش تا سال 91 حدود 2میلیارد و 871 میلیون دلار تسهیلات پروژه ای (بلندمدت) به نفع دستگاههای مختلف كشورمان تصویب كرد كه نیمی از این تسهیلات تاكنون به برخی پروژه ها در استان های كشور پرداخت شد.
6982/1899