معاون وزیر كشور: شوراهای اسلامی به افزایش اعتماد بین مردم و مسئولان كمك كنند

كرمانشاه- ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور از اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها خواست به افزایش سطح اعتماد مردم به مسئولان تلاش بیشتری كنند زیرا هیچ چیز به اندازه بی اعتمادی بین مردم و مسئولان به كشور آسیب نمی زند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مهدی جمالی نژاد روز دوشنبه در همایش روز ملی شوراها در سرسرای شهدای دولت استانداری كرمانشاه با اشاره به شرایط سخت حاكم بر كشور، افزود: باوجود تحریم و فشارهای اقتصادی دشمنان امروز نیاز جدی به وفاق، همدلی و افزایش اعتماد بین مردم و مسئولان داریم.
او با بیان اینكه امسال شاهد وقوع سیل در 25 استان كشور بودیم، گفت: این بلای طبیعی نیز كشور را با مشكلاتی مواجه كرده اما می توانیم با همدلی، اتحاد و همكاری و هم افزایی بیشتر بر مشكلات غلبه كنیم.
جمالی نژاد با اشاره به نقش شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان پارلمان های محلی، گفت: شوراها در ایجاد نزدیكی هرچه بیشتر مردم با حاكمیت، دولت و مسئولان نقش بسیار موثر و تاثیرگذاری دارند و انتظار داریم به این نقش خود بیشتر توجه كنند.
او بر افزایش سطح انسجام، اتحاد و همدلی بین اقوام و مذاهب در كشور تاكید كرد و گفت: باید همه دست به دست هم بدهیم تا از این شرایط سخت به سلامت عبور كنیم.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور در ادامه سخنان خود شوراهای اسلامی را به عنوان اولین خاكریز مطالبات مردم دانست و گفت: مردم در شهرها و روستاها دسترسی به مسئولان برای مطرح كردن مشكلات خود ندارند و از اعضای شوراها انتظار داریم این مطالبات و خواسته ها را به مسئولان انتقال دهند.
جمالی نژاد با بیان اینكه به مشكلات مردم، شوراها و شهرداری ها واقف هستیم، افزود: وزارت كشور در راستای رفع مشكلات در زمینه های بودجه، ماشین الات، تجهیزات و سایر موارد تلاش می كند.
وی در ادامه به تلاش وزارت كشور برای تامین اعتبارات مورد نیاز شهرداری ها و دهیاری ها اشاره كرد و گفت: امسال از محل تبصره 2 ماده 32 بیش از چهار هزار میلیارد تومان كه رقم قابل توجهی است برای تقویت بنیه مالی دهیاری ها و شهرداری ها در كشور اختصاص یافته و در ردیف بودجه ای كشور گنجانده شده است.
وی همچنین توضیح داد كه امسال یك هزار میلیارد تومان نیز برای ساماندهی پسماند در نظر گرفته شده است.
جمالی نژاد در مورد اختصاص سهمیه قیر به شهرداری ها نیز گفت: باوجود مشكلات فراوان، این سهمیه را امسال از 13 درصد به 17 درصد افزایش دادیم كه امیدواریم بتوانیم بخشی از نیازهای شهرداری ها را تامین نماییم.
او به ظرفیت بالای مجموعه شوراهای اسلامی شهر و روستا در كشور اشاره كرد و گفت: اكنون 6 هزار و 700 عضو شورای اسلامی شهر و 119 هزار عضو شورای اسلامی روستا در كشور داریم كه ظرفیت بالایی است.
جمالی نژاد با اشاره به رشادت های مردم كرمانشاه و صبوری آنها در سال های جنگ و بعد از آن و همچنین در زلزله و سیل اخیر، گفت: ما در وزارت كشور به صورت ویژه استان كرمانشاه را مورد حمایت قرار می دهیم.
وی به بازگشایی مرز خسروی به عنوان یكی از مطالبات مردم استان اشاره كرد و افزود: وزیر كشور به صورت جدی پیگیر بازگشایی این مرز است و امیدواریم به زودی شاهد بازگشایی این مرز باشیم.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر كشور در بخش پایانی سخنان خود، جذب سرمایه گذار را یكی از راهكارهای مهم برای توسعه شهرها دانست و از اعضای شوراهای اسلامی و شهرداران خواست به دنبال جذب سرمایه گذار باشند.
جمالی نژاد همچنین تاكید كرد كه باید ظرفیت ها و پتانسیل های شهرها و روستاهای كشور از سوی شوراها، دهیاری ها و شهرداری ها به خوبی معرفی شود.
استان كرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت بیش از پنج هزار عضو شورای اسلامی شهر و روستا دارد.
3033/8066