وزیر تعاون خواستار پیگیری جدی برای تطبیق تلاش و مزد شد

تهران - ایرنا - وزیر تعاون، كار ورفاه اجتماعی گفت: باید موضوع تطبیق میان مزد و تلاش به صورت جدی تا اجرا، دنبال شود و هر كس به میزان تلاشی كه انجام داده، دستمزد دریافت كند

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» روز دوشنبه در همایش شورای های اسلامی كار خواستار سهیم شدن كارگران در سهام كارخانجات شد و اضافه كرد: كارگری كه احساس مالكیت در ارتباط به سهام كارخانجات داشته باشد، احساس مسئولیت بیشتری هم در قبال تولید خواهد داشت.
این مقام مسئول، موضوع واگذاری بخشی از سهام شركت های زیر مجموعه تامین اجتماعی به بازنشستگان را مورد تاكید قرار داد.
شریعتمداری خاطرنشان ساخت: احداث مسكن مهر برای اقشار مختلف جامعه بود، اما هنوز فكری برای حل معضل مسكن كارگران نشده است.
وی افزود: باید در این زمینه تلاش جدی كرد و نیاز است تشكل های كارگری خود وارد این موضوع شوند.
شریعتمداری اضافه كرد: لازم است طرح مناسبی برای مسكن كارگران ارائه شود و در این زمینه تلاش لازم انجام خواهد شد.
عضو هیات دولت با بیان اینكه كارگران با توانایی‌های خود به تولید شكل دادند، گفت: دوران جنگ تحمیلی در كل 950 واحد صنعتی در كشور وجود داشت، اما اكنون 950 شهرك‌ صنعتی درحال فعالیت است.

** واگذاری فرصت های شغلی به بیگانگان
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ضمن تاكید بر لزوم صیانت از تولید ملی، گفت: ضروری است، نسبت به تعارف فرصت های شغلی خود به بیگانگان حساس بود و باید به گونه ای عمل شود كه تعارف حتی یك شغل به بیگانگان حرام قطعی تلقی شود.
وی اضافه كرد: لازم است تولید داخلی مورد حمایت قرار گیرد تا با توانمندی بتواند قدرت رقابت پیدا كند.
شریعتمداری برحمایت جدی از تولیدات داخلی تاكید كرد و گفت: البته برخی تولیدات داخلی بی نظیرند و باید بیشتر حمایت شوند.
وی با بیان اینكه باید سیاست های اقتصادی كشور در جهت حمایت از تولید باشد، گفت: سیاست های مالیاتی نیز باید با محوریت حمایت از تولید و تولید كننده تغییر پیدا كنند.
به گفته شریعتمداری، در سال رونق تولید همه بخش‌ها باید گزارش عملكرد خود را در چارچوب این شعار ارائه دهند كه تامین اجتماعی چه اقدامی در مسیر منافع كارگران انجام داده است؟
شریعتمداری پیرامون مذاكراتی كه در باره حداقل دستمزد انجام شد گفت: تفاهم نسبی در این ارتباط حاصل شد، اما نباید فریب خورد و جلوی ایجاد تفاوت فاحش بین دستمزد و سبد معیشت گرفته شد و این كافی نیست.
این مقام مسئول خاطرنشان ساخت: از نیمه سال 97 مطرح شد كه كارگران بر افزایش دستمزد تاكید دارند، این امر مورد توجه است و در تلاش برای بستر سازی مناسب در این ارتباط هستیم.
وی خاطرنشان ساخت: زندگی كارگران دشواریهای جدی دارد و باید به این موضوع توجه لازم شود، زیرا دشمن به دنبال ایجاد نارضایتی بین مردم است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ضمن تاكید براینكه دشمن رضایت مردم را هدف قرارداده، ابزارآن را مبهم نشان دادن آینده دانست و تاكید كرد: باید با توجه به معیشت و زندگی كارگران و ایجاد افقی روشن دشمن را ناكام ساخت.
وی باره تامین مایحتاج عمومی كارگران بر نقش بیشتر دادن به تعاونی امكان(تعاونی كارگران) تاكید كرد و افزود: لازم است با استفاده از ارز نیمایی برای تامین كالاهای مورد نیاز كارگران اقدام شده و با سودی معقول بین آنان توزیع شود.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: تلاش شده از تشكل‌ها حمایت شود به گونه ای كه در دولت تدبیر و امید رشد 64 درصدی شوراها را محقق شد.
اقتصام**2078** 9132 **1559