شهردار تهران : خانواده ایرانی 4 برابر آلمانی ها زباله تولید می كند

تهران- ایرنا- «پیروز حناچی» شهردار تهران با بیان اینكه میزان تولید زباله یك خانواده چهار نفره ایرانی سه تا چهار برابر یك خانواده آلمانی است؛گفت: این كار به دلیل نداشتن سیاست كاهش و مدیریت تولید زباله در كشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،وی روز دوشنبه در همایش «رویداد مدیریت هوشمند پسماند شهری» از سلسله رویدادهای ارائه نیازهای فناورآنه و نوآورانه شهرداری تهران افزود: در نمایشگاه اكسپو میلان یك غرفه آلمانی به میزان زباله خانواده چهار نفره آلمانی در طول سال اختصاص داشت كه با دیدن آن مبهوت می شدید.
وی ادامه داد: بخش عمده ای از موضوع مدیریت پسماند كاهش تولید و قدم های بعدی تفكیك و بازیافت است تا حداقل زباله در طبیعت امحا شود.
شهردار تهران خاطرنشان كرد: شاید نتوانیم در این زمینه به سطوح بالا دست پیدا كنیم اما می توان هر سال به میزانی به هدف نزدیك تر شد.
وی با اشاره به اینكه روزانه 9 هزار تن زباله از منازل مردم و سطل های سرچهارراه ها حمل و به جنوبی ترین مناطق تهران منتقل می كنیم تصریح كرد: هزینه حمل، ارزش و مشكلات زیست محیطی كه این حجم از زباله به وجود می آورد از مقیاس مدیریتی ما در كشور خارج است و باید از تجربیات همه در این عرصه استفاده كنیم.
حناچی با بیان اینكه بدون كمك مردم این چرخه كامل نمی شود گفت: هدف تفكیك از مبدا باید به صورت جدی تر آغاز شود؛ هر چند حركات آزمایشی در این زمینه آغاز شده است اما سازمان یافته نیست.
وی با بیان اینكه ژاپنی ها در زمینه پسماند سیاست «3R» (كاهش، استفاده مجدد و بازیافت) دارند اظهارداشت: این سیاست عمومی و اصلی است كه اصل آن در دیدن زباله به عنوان منبع قابل بازیافت است؛ یعنی 100 درصد چیزی كه تولید می شود به بازگشت 100 درصدی تبدیل شود.
شهردار تهران با اشاره به اینكه نه تنها در این زمینه بلكه در تمام زمینه هایی كه مشكل داریم از كسب و كارهای نوین حمایت خواهیم كرد تصریح كرد: جهت گیری عمومی ما استقبال از شركت های نوآور برای حل مسائل و مشكلات شهر است.
وی تجربه «بیدود»(دوچرخه های اشتراكی هوشمند در تهران) را خوب توصیف و اضافه كرد: تجربیات مشابه حتما پیگیری خواهد شد اما آنچه همه ما نیازمند آن هستیم نگاه كردن به این امر به عنوان چرخه است.
به گزارش ایرنا در رویداد مدیریت هوشمند پسماند شهری كه از امروز آغاز شده شهرداری تهران 14 نیاز مهم خود را در حوزه مدیریت پسماند شهری ارائه می كند و صاحبان ایده نیز می‌توانند به ارائه راه‌حل‌های خلاقانه خود در این حوزه بپردازند.
تهرام/9353/ 1008