۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۴
کد خبر: 83296174
۰ نفر
نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش آغاز به كار كرد

ساری - ایرنا - نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش ظهر امروز دوشنبه با حضور مسئولان و چهره های فرهنگی و سینمایی كشور در سینما آزادی بابل آغاز به كار كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ساعتی پیش و پس از به راه افتادن كاروان موسیقی و عروسكی بومی وارش در شهر بابل و رسیدن كاروان به سینما آزادی این شهر، مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش آغاز شد.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در این مراسم ضمن خیر مقدم به مهمانان داخلی و خارجی، وارش را یكی از مهم ترین رویدادهای سینمایی منطقه توصیف كرد و گفت: بابل با توجه به چهره های شاخصی كه در سینمای ایران دارد و دستاوردهای سینمایی این هنرمندان، یكی از بهترین مراكز سینمایی در ایران است.
محمود شالویی با بیان این كه این جشنواره با تلاش افراد زیادی احیا شد، افزود : مسئولان شهرستان بابل همكاری و تلاش بسیار خوبی برای از سر گرفتن برگزاری وارش انجام دادند و امروز شاهد برگزاری یك رویداد با كیفیت فرهنگی در مازندران هستیم.
وی از تلاش و همراهی استاندار و بسیاری از مدیران و نمایندگان استان برای برگزاری این جشنواره قدردانی كرد و گفت : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی هم سنگ تمام گذاشتند و با این عزم و ارده ای كه طی چند ماه اخیر دیده شد، جز این هم انتظار نمی رفت كه جشنواره ای معتبر در سطح یك رویداد بین المللی برگزار شود.
شالویی با تأكید بر این كه جشنواره ای مانند وارش می تواند منافع بین المللی زیادی برای مازندران و كشور داشته باشد، افزود : جذب حدود یكهزار و 700 فیلم خارجی توسط وارش و حضور فیلمسازان و چهره های سینمایی از كشورهای همسایه اهمیت برگزاری مستمر وارش را نشان می دهد ، ضمن این كه توجه این جشنواره به موضوع فرهنگ عامه نیز آن را نسبت به سایر جشنواره های سینمایی متمایز كرده است.
رئیس شورای سیاستگذاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش گفت : این جشنواره تا كنون در هشت دوره اخیر استعدادهای زیادی را مطرح كرده و امیدواریم كه با متوقف نشدن آن در دوره های بعدی و استمرار در برگزاری به كمك مردم و مسئولان و هنرمندان استان، همچنان در كشف استعدادها و معرفی فیلمسازان جوان پویا باشد.
** آغاز جشنواره در سینمای 45 ساله
دبیر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش نیز از این جشنواره به عنوان جشنواره ای با خاستاگاه و پشتوانه مردمی یاد كرد و گفت: این جشنواره با پشتوانه مردم و نگاه به هویت بومی و فرهنگ مردم مناطق مختلف پایه گذاری شد و خوشحالیم كه در نهمین دوره پس از چهار سال وقفه بخش مهمی از اهداف جشنواره محقق شده است. جشنواره فیلم وارش خاستگاه مردمی دارد و همیشه تمایل داشتیم همراه آن ها باشد.
مهدی قربانپور آغاز به كار نهمین جشنواره وارش در قدیمی ترین سینمای بابل و اختصاص این سینما به اكران مردمی را خوشایند و ارزشمند عنوان كرد و افزود: احیای ظرفیت های زیرساختی موجود نیز یكی از اهداف وارش است كه تا حدی توانستیم به این هدف نیز برسیم. امسال افتخار این را داریم كه آغاز به كار جشنواره را در سینمای 45 ساله شهر جشن بگیریم و مجتمع فرهنگی سینمایی بابل نیز به مناسبت برگزاری جشنواره وارش، پس از سال ها به شكل بسیار مطلوبی بازسازی و متحول شده است.
در مراسم افتتاحیه این جشنواره علاوه بر مسئولان استانی و شهرستانی ، ' ادوارد پیچوگین ' رئیس آكادمی لنین فیلم روسیه، ' سرگئی دوروتسوی ' عضو هیأت داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم وارش و برخی سینماگران شاخص از جمله مهرداد اسكویی، بهزاد فیروزی، محمدرضا وطن دوست و مدیران جشنواره در این مراسم حضور یافتند.
پس از سخنرانی دبیر و رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم مستند ' لوتوس ' اثر محمدرضا وطن دوست كه در بخش مسابقه بین الملل جشنواره حضور دارد نیز روی پرده رفت.
پخش كلیپی از سیل اخیر در مناطق مختلف كشور و اعلام همدردی جشنواره وارش با سیل زدگان نیز بخش دیگری از این مراسم بود.
نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش تا 13 اردیبهشت در بابل، ساری و رامسر برپا خواهد بود.
9927/1654