۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۸
کد خبر: 83296158
۰ نفر
نماینده مردم اهواز: دولت و مجلس در كنار كشاورزان سیل زده هستند

اهواز - ایرنا - نماینده مردم اهواز، كارون، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مجلس در كنار كشاورزان سیل زده خوزستان كه خسارات زیادی در سیلاب مهیب اخیر متحمل شده اند قرار دارند.

جواد كاظم نسب الباجی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس مصوبه دولت، همه كشاورزان خوزستان اعم از بیمه شده یا بیمه نشده كه در سیلاب اخیر متحمل خسارات سنگینی شده اند غرامت دریافت می كند و تاكنون 420 میلیارد ریال غرامت از سوی صندوق بیمه محصولات كشاورزی به كشاورزان خوزستانی پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینكه سازمان جهاد كشاورزی استان كار ارزیابی خسارات بخش كشاورزی را شروع كرده است افزود: آنچه از دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مهم است پرداخت سریع غرامت به كشاورزان خسارت دیده است تا بتوانند كشت تابستانه را شروع كنند.
الباجی با بیان اینكه تاكنون نشست هایی با وزیران جهاد كشاورزی و نیرو در كمیسیون كشاورزی ، آب ، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با هدف رسیدگی به مشكلات كشاورزان سیل زده برگزار شده است افزود: نخستین گام برای تسریع در پرداخت غرامت ها ، برآورد دقیق ابعاد خسارات است كه خوشبختانه این كار شروع شده است و امید است هرچه زودتر به نتیجه و جمع بندی نهایی برسد.
عضو كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه حجم خسارات سیلاب به بخش كشاورزی خوزستان را سنگین توصیف و ابراز امیدواری كرد با شتاب بخشیدن به پرداخت غرامت ها ، كشاورزان خسارت دیده بتوانند به سرعت اراضی كه دچار آبگرفتگی شده اند بازسازی و آماده كشت تابستانه كنند.
2 هفته پیش رئیس و تعدادی از اعضای كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی میدانی وضعیت كشاورزان خسارت دیده خوزستان از مناطق مختلف درگیر سیلاب از جمله دشت آزادگان ، حمیدیه ، شوش ، باوی و اهواز بازدید كردند.
براساس اعلام سازمان جهادكشاورزی خوزستان عملیات ضربتی خارج سازی آب از 35هزار هكتار از زمین های كشاورزی سیل زده در مناطق غربی ، مركزی و شمالی خوزستان با مشاركت مردم و بهره برداران محلی در چند روز اخیر و با فروكش كردن سیلاب ، انجام شده است.
بر اساس برآوردهای سازمان جهاد كشاورزی ، سیلاب اخیر حدود 82 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش كشاورزی خوزستان وارد كرده است كه از این میزان 38هزار میلیارد آن مربوط به واحدهای نیشكری این استان است.
بر اساس اعلام مدیركل مدیریت بحران خوزستان ، سیلاب اخیر بیش از 125هزار میلیارد ریال به بخش های كشاورزی ، اقتصادی و زیربنایی استان خوزستان خسارت زده است.
سیلاب فروردین امسال كه بخش هایی از مناطق شادگان ، دشت آزادگان ، حمیدیه ، باوی و الهایی اهواز هنوز درگیر آن هستند بیش از 400هزار نفر را در 12شهرستان خوزستان در معرض خطر قرار داد.
با فروكش كردن سیلاب و كاهش خروجی سدهای گتوند ، دز و كرخه ، در چند روز اخیر تعداد زیادی از ساكنان روستاهای سیل زده خوزستان به خانه و كاشانه خود بازگشته اند و تنها كمتر از پنج هزار نفر در اردوگاه های اسكان اضطراری به سر می برند.
6065/6064