استاندار كرمانشاه: عملیات ساخت و تعمیر 94 هزار واحد مسكونی زلزله زده پایان یافت

كرمانشاه- ایرنا- استاندار كرمانشاه گفت: تاكنون كار بازسازی 29 هزار واحد مسكونی روستایی و شهری تخریب شده در زلزله آبان 96 و همچنین تعمیرات 65 هزار واحد مسكونی خسارت دیده به اتمام رسیده كه یك ركورد بی سابقه محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ بازوند روز دوشنبه درهمایش روز ملی شوراها كه با حضور جمالی نژاد معاون عمران و توسعه شهرها و روستاهای وزیر كشور و اعضای شوراهای شهر و روستای استان در سرسرای شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار داشت: موفقیت در روند بازسازی مناطق زلزله زده حاصل شكل گیری یك اجماع بزرگ در كشور و استان بود.
وی تاكید كرد: تجربه سیل و زلزله نشان داد با اجماع و همدلی می‌توان بر بزرگترین بحران‌ها غلبه كرد.
استاندار كرمانشاه در ادامه گفت: كاهش 2.5 درصدی نرخ سالیانه بیكاری در سال 97 یك موفقیت دلگرم كننده برای كرمانشاه محسوب می شود زیرا توانسته ایم علاوه بر كنترل روند افزایشی نرخ بیكاری، زمینه كاهش آن را هم فراهم كنیم.
وی افزود: استان كرمانشاه دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیاری است و با كار و تلاش جهادی و برنامه ریزی مناسب می توان شاهد كاهش بیشتر نرخ بیكاری بود.
بازوند، اولویت های استان در سال 97 را بازسازی خرابی های ناشی از زلزله و ایجاد اشتغال عنوان كرد و گفت: در سیل اخیر یك اطلاع رسانی بسیار مناسب و گسترده صورت گرفت و شاهد شكل‌گیری یك اجماع و همدلی بسیار گسترده میان مردم، شوراها و دهیاری ها و مسئولین بودیم و همه تمام قد پای كار آمدند و خسارت ها به حداقل رسید.
وی اظهار داشت: تحربه سیل اخیر نشان داد اگر اجماع گسترده شكل بگیرد می توان بحران های بزرگ را كنترل كرد.
استاندار كرمانشاه با اعلام اینكه شوراها و دهیاری‌ها در سیل اخیر كاملا پای كار بودند؛ گفت: شورا اكنون تبدیل به یك نهاد باسابقه در كشور شده و انتظار می رود در جایگاه پارلمان محلی، فراتر از این ها ظاهر شود و در راستای رفع مشكلات موجود در شهرها و روستاها، به مجلس لایحه ارائه دهد.
به گفته وی، مردم برای عمران و آبادانی به شوراها رای داده اند و انتظار می رود آن ها در این عرصه به صورت جهادی تلاش كنند.
استاندار كرمانشاه تاكید كرد: شوراها تلاش كنند مشوق های لازم را برای جذب سرمایه گذاران و كارآفرینان تعریف كنند و با این كار بستر اشتغال و رونق تولید را فراهم كنند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال 96 در 11 كیلومتری بخش ازگله و 32 كیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد كه 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 932 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرد و براساس ارزیابی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی 104 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی آسیب كلی و جزئی دید.
البته در زلزله 6.4 ریشتری یكشنبه چهارم آذر 97 هم 771 مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسكونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد كرمانشاه گفته اند كه همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری استان را تا پایان سال 98 تكمیل می كنند.
8066