رئيس ميراث فرهنگي دامغان: مرمت چهاربنا با 1.3 ميليارد ريال آغاز شد

سمنان-ايرنا- رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دامغان گفت: روند مرمت و ساماندهي چهار مكان تاريخي اين شهرستان در سال 98 با صرف اعتبار يك ميليارد و 300 ميليون ريال آغاز شد.

مهدي قاسمي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا، افزود: حمام صديق، خانه ميررحيمي، خانه لطفي و بام موزه، چهار بناي در حال مرمت در دامغان است كه فرآيندهاي تحكيم بخشي، زيباسازي، مرمت و ساماندهي اثر تاريخي و بافت كهن براي آن ها در حال انجام است.
رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دامغان ادامه داد: اين مرحله از اقدامات با صرف يك ميليارد و 300 ميليون ريال از محل اعتبارات استاني و ملي تامين هزينه شد.
قاسمي با بيان اينكه عايق سازي سقف، تثبيت گچ بري و انجام كاهگل از جمله اقدامات صورت گرفته در خانه تاريخي ميررحيمي دامغان است، اظهار داشت: در اين مرحله از مرمت آثار دامغان، جمع آوري درهاي فلزي و نصب درهاي چوبي، تعويض كاهگل سقف و نصب تابلوهاي سنتي در عمارت لطفي در حال انجام است.
وي به اقدامات در حال انجام حمام صديق دامغان اشاره كرد و گفت: آجر فرش گنبدها، جا به جايي ديوارهاي فرسوده با مشبك و ايجاد نورپردازي، زيباسازي و استحكام حمام قديمي صديق دامغان نيز از ديگر اقدام هاست.
رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دامغان گفت: آثار تاريخي و قديمي، با توجه به بلاياي طبيعي و دخالت هاي انساني، دستخوش تغييراتي مي شود كه به همين منظور نيازمند توجه مداوم است.
به گزارش ايرنا، هم اكنون مرمت، بهسازي و تجهيز موزه تاريخ شهر دامغان نيز توسط كارشناسان ميراث فرهنگي در حال انجام است كه تا روز موزه ها بازگشايي مي شود.
شهرستان دامغان با قدمت هفت هزار ساله داراي 2 هزار اثر تاريخي و فرهنگي است كه از اين تعداد 500 اثر شناسايي و تاكنون 126 اثر ثبت ملي شده است.
9856/6103