آموزش و پرورش برای جذب 55 هزار نیروی جدید درخواست داد

تهران- ایرنا- معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: درخواست 55 هزار استخدام در این وزارتخانه برای سال جاری به سازمان اداری و استخدامی ارسال شده كه اكنون در مرحله پایانی بررسی و تصویب قرار دارد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش ایرنا، «علی الهیار تركمن» روز دوشنبه در نشست خبری در آستانه بزرگداشت روز معلم اظهار داشت: با توجه به نیازهای آموزش و پرورش و این مساله كه در سال های حاد خروج نیروی انسانی به دلیل بازنشستگی قرار داریم، باید تمهیداتی برای تامین نیروی مورد نیاز اندیشیده شود.
وی تصریح كرد: این نیروها از دو طریق آزمون سراسری و تحصیل به مدت چهار سال در دانشگاه فرهنگیان و استفاده از ماده 28 مبنی بر استخدام دانش آموختگان سایر دانشگاه ها، به شرط گذراندن دوره آموزشی یك ساله به استخدام آموزش و پرورش درمی آیند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اضافه كرد: با توجه به سیاست های توسعه ای با احصاء نیازها و به منظور تسهیل فرایندها، به تازگی مدیریت توسعه و پشتیبانی و مركز برنامه ریزی نیروی انسانی و فناوری اطلاعات، اكنون معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع در این وزارتخانه شكل گرفته است.

** جزئیات پرداخت مطالبات فرهنگیان رسانه ای نمی شود
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: به دلیل احترام به خواسته فرهنگیان و اینكه تمایل ندارند مطالبات آنها خبری شود، از این پس از ارائه جزئیات پرداخت مطالبات خودداری می شود و فرهنگیان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش در جریان فرایند كارها قرار گیرند.
الهیار تركمن افزود: سایر كارمندان دولت نیز مطالباتی دارند كه پرداخت می شود، اما كسی از آنها مطلع نمی شود؛ به همین خاطر این خواسته فرهنگیان است كه پرداخت مطالبات آنها رسانه ای نشود.
وی با تاكید بر این نكته كه فرهنگیان نباید تاخیر و وقفه در پرداخت مطالبات را به حساب بی توجهی و پی گیری نكردن مسئولان وزارتخانه بگذارند، تصریح كرد: در راستای تكریم عملی فرهنگیان، حدود 34 هزار و 900 میلیارد تومان دریافت و مطالبات تا حدود زیادی پرداخت شد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ماهانه 3 هزار میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق فرهنگیان می شود و سال گذشته از محل حساب ذخیره ارزی و تنخواه بخشی از مطالبات فرهنگیان پرداخت شد كه جزئیات آن را اعلام نمی كنیم.
الهیار تركمن بیان داشت: 835 میلیارد تومان تخصیص 3 ماهه آخر سال 97 در نوبت پرداخت خزانه قرار داشت كه 29 اسفند تخصیص های بودجه توسط سازمان برنامه و بودجه باطل شد كه این تصمیم خارج از كنترل دستگاه های مشمول از جمله وزارت آموزش و پرورش بود.
به گفته وی با تخصیص 261 میلیارد تومان در اواخر سال 97 از محل صندوق ذخیره ارزی و 566 میلیارد تومان در هفته گذشته از محل تنخواه برای پرداخت مطالبات حق الزحمه امتحانات، حق الزحمه حق التدریسی ها و سرباز معلمان و نیروی خرید خدمات آموزشی در نظر گرفته شده و اكنون این مبالغ در اختیار استانها است.

** تجلیل از مقام معلم به اقدامات عملی گره زده شود
جانشین وزیر آموزش و پرورش در ستاد مركزی بزرگداشت مقام معلم گفت: معلمان از ضریب نفوذ اجتماعی بالایی برخوردار هستند و هفته معلم زمانی برای قدردانی از زحمات آنها است، اما تجلیل از مقام شامخ آنها باید هر روز انجام شود و این تكریم به اقدامات عملی گره زده شود.
الهیار تركمن تصریح كرد: اوج تكریم از معلمان در ساختن یك آموزش و پرورش فعال و پویا نمود پیدا می كند و برای اینكه آموزش و پرورش بتواند عملیاتی بودن خود را در راستای اهداف تحولی و سند تحول بنیادین نظام آموزشی به انجام برساند، همه اركان كشور اعم از مجلس، دولت و نهادهای قانونگذار باید به عرصه بیابند.
وی با تاكید بر اینكه معلمان در این شرایط می توانند اوج ظرفیت های خود را به نمایش بگذارند، ادامه داد: اكنون نگاه واحدی به آموزش و پرورش وجود ندارد و این فقدان تعریف مشترك نسبت به تحولات دستگاه تعلیم و تربیت آسیب زا است كه باید این وضعیت ساماندهی شود.
جانشین وزیر آموزش و پرورش در ستاد مركزی بزرگداشت مقام معلم بیان داشت: آموزش و پرورش فقدان تحول خود را ناشی از بی توجهی نهادهای بیرونی می داند و در عین حال برخی نهادها معتقدند این وزارتخانه در راستای اهداف تحولی حركت نمی كند.
الهیار تركمن در ادامه به برنامه های هفته معلم و نام گذاری این هفته اشاره كرد و گفت: شهید مطهری اسوه معلمی، معلم زمینه ساز وحدت ملی، معلم و مسئولیت حاكمیت نسبت به نقش و جایگاه آن به ویژه در گام دوم انقلاب، معلم و مرجعیت اجتماعی او، با پیشكسوتان تعلیم و تربیت، معلم مولد سرمایه انسانی و محور توسعه پایدار در سال رونق اقتصادی و مسئولیت پذیری و حراست از قداست معلمی، اسامی در نظر گرفته شده برای این هفته است.
وی تصریح كرد: دیدار با مقام معظم رهبری در 11 اردیبهشت با حضور معلمان منتخب استان ها، دیدار با رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی، نشست صمیمی فرهنگیان با وزیر آموزش و پرورش، سخنرانی وزیر آموزش و پرورش به عنوان سخنران قبل از خطبه های این هفته نماز جمعه، دیدار وزیر و برخی معلمان منتخب با خانواده شهید مطهری، از جمله برنامه های هفته گرامیداشت مقام معلم است.
1883**1584