۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۳
کد خبر: 83296061
۰ نفر
قطع 80 درصدی وابستگی كشاورزی مازندران به آب های زیرزمینی

ساری- ایرنا- معاون بهره برداری شركت آب و فاضلاب شهری مازندران گفت كه بارش و سیل و سیلاب ماه فروردین سبب پر آب شدن رودخانه ها شده و بهره برداری از آب زیرزمینی را برای فعالیت كشاورزی تا 80 درصد كاهش داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدرضا محمودی روز دوشنبه در نشست خبری افزود : كاهش بهره گیری از آب های زیرزمینی برای استانی كه 88 درصد آب شرب شهروندانش از محل آب زیرزمینی تامین می شود ، بسیار امیدوار كننده است.
وی گفت: در شرایط فعلی حدود 12 درصد آب شرب شهرهای مازندران كه 53 درصد از جمعیت سه میلیون و 300 هزار نفری استان را در خود جای داده اند، از آب های سطحی و سدها تامین می شود.
معاون آب و فاضلاب شهری مازندران میانگین بهره برداری از آب سطحی و سدها برای شرب در شهرهای كشور را حدود 45 درصد اعلام كرد و افزود: اولویت شركت آبفای شهری مازندران كاهش بهره برداری از آب زیرزمینی و روی آوری به بهره گیری از روان آب ها و سدها برای تامین آب شرب است.

** غلبه بر كم آبی با بارش اخیر
این مسئول گفت: سیل اخیر با وجود خسارت های زیادش به تاسیسات زیربنایی، واحدهای مسكونی و مزارع كشاورزی، حداقل به صورت موقت كم آبی بخصوص در حوزه شرب را كاهش داد.
وی افزود: به دلیل چالش های ناشی از خشكسالی در سنوات گذشته، همچنان باید مدیریت مصرف آب برای جلوگیری از كمبود در دستور كار مشتركان قرار داشته باشد.

** كیفیت مطلوب آب شرب
معاون آبفای شهری مازندران ادعای كاهش كیفیت آب شرب پس از سیل اخیر را هم رد كرد و گفت: در شرایط فعلی وضعیت كیفیت آب شرب در شهرهای این استان به زمان پیش از سیل رسیده است.
محمودی افزود: علاوه بر این، آب در تمام شهرهای استان برقرار است و مشكلی برای تامین آب شرب مشتركان شهری وجود ندارد.
براساس آمار استانی، حدود 620 هزار نفر مشترك آبفا شهری هستند.
6982/1654