۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۴
کد خبر: 83295925
۰ نفر
مجوز طرح گردشگری دریایی در مازندران صادر شد

نوشهر- ایرنا - مدیركل بنادر و دریانوردی استان مازندران از صدور مجوز اجرای طرح گردشگری دریایی در آب های ساحلی این استان گردشگرپذیر خبرداد.

محمدتقی انزانپور روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : با توجه به اعلام آمادگی و توان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری دریایی، سازمان بنادر و دریانوردی هفته جاری مجوز این طرح را صادر كرده است.
وی افزود : این سرمایه گذار در واقع جایگزین سرمایه گذار قبلی شد كه قرار بود چنین طرحی را در منطقه اجرا كند ولی به علت افزایش نرخ دلار و نوسانات قیمت ارز نتوانست ازعهده آن بر آید.
آبان ماه سال 1396 فردی در قالب سرمایه گذار اصلی پس از امضای تفاهم نامه قرار بود در قالب شركت پایانه مشترك صادرات مواد غذائی كشاورزی و نیز مسافری در دریای خزر فعالیت كند كه سال گذشته به علت تحولات اقتصادی از اجرای طرح منصرف شد.
مدیركل بنادر و دریانوردی استان مازندران بدون اشاره به میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای اجرای این طرح گفت كه با سرمایه گذار نامه نگاری شده و پس از مهیا شدن بسترهای لازم و انعقاد قرارداد امیدوارم تا پایان سال عملی شود.
انزانپور افزود : زیرساخت های لازم مانند اسكله ، موج شكن ، حوضچه و ترمینال مسافر در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر از سال ها پیش فراهم بوده و بنابراین مبدا حركت كشتی مسافری برای گردشگری داخلی از این بندر آغاز می شود.
وی اظهار داشت : راه اندازی خط كشتیرانی گردشگری دریائی از بندر نوشهر به دیگر بنادر این استان جزو خواسته بحق مردم، مسافران ، گردشگران داخلی و خارجی بوده كه به فضل الهی در این دولت در حال محقق شدن است.
منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر با مساحتی حدود 40 هكتار از 11 پست اسلكه تجاری ، خدماتی ، تجهیزات مناسب خشكی ، دریایی و نیز آبخور پنج متر نسبت به سایر بنادر شمالی از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است .
طبق آمار منابع رسمی ، این بندر در حال حاضر ظرفیت تخلیه و بارگیری سه میلیون تن كالا در سال را دارد و با عملیاتی شدن و اجرای كامل طرح های مدنظر در این بندر پیش بینی می شود كه این میزان ظرفیت به چند برابر در سال های آینده افزایش یابد.
شهرهای ساحلی غرب مازندران بویژه نوشهر به دلیل برخورداری از موقعیت های ممتازی مانند دریا ، جنگل ،‌ آثار تاریخی و طبیعی در تمامی فصول بویژه نیمه نخست سال پذیرای میلیون های مسافر و گردشگراست.
نوشهر با جمعیتی دستكم 130 هزار نفری جزو معدود شهرستان های غرب مازندران است كه دارای راههای دریایی ، هوایی و زمینی است.
7078 / 1602/1654