۹ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۰
کد خبر: 83295840
۰ نفر
گوگرد، عامل اصلی آلودگی هوا در عسلویه است

بوشهر- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: دی‌اكسید گوگرد عامل اصلی آلودگی هوا در شهرستان عسلویه مشخص شده كه منشا تولید آن نیز پالایشگاه‌های گازی است.

فرهاد قلی نژاد روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: گوگرد استحصالی پالایشگاه‌ها به دلیل نوع متفاوت تولیدی در هركدام از پالایشگاه‌ها، فضای نامتناسب انبارهای مكانیزه نسبت به تولید ومشكلات بوجود آمده در مسیر فروش این ماده باعث انبارش در انبارهای روباز در حاشیه اتوبان شده است كه این امر باعث آلودگی ذرات در هوا در مجاورت اتوبان می‌ شود.
وی بیان كرد: انبار روباز نسبت به شهرهای نخل تقی، عسلویه و بیدخون 2تا 8 كیلومتر فاصله دارد.
قلی نژاد ادامه داد: در مسیر بارگیری گوگرد از پالایشگاه تا انبار روباز ومسیر بارگیری از انبار روباز تا اسكله صادراتی ریزش‌های گوگرد دیده شد كه هم‌اكنون مسیرهای پالایشگاه تا انبار گوگرد با جایگزینی كامیون‌های مسقف ریزش گوگرد برطرف شده است.
وی اظهارداشت: اما مشكل انتقال از انبار به اسكله صادراتی به قوت خود باقی است و امیدواریم در آینده نزدیك مشكل انبار مكانیزه وحمل و نقل گوگرد برطرف شود.
قلی نژاد گفت: سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و مجتمع گاز پارس جنوبی متولی برطرف كردن مشكل انبارش و حمل و نقل گوگرد هستند كه برنامه هایی نیز در این زمینه ارائه شده است.
وی افزود: با پیگیری‌های به عمل آمده از طرف سازمان حفاظت محیط زیست در سفر اسفندماه سال گذشته رئیس جمهوری به بوشهر كمیته ملی آلودگی هوای عسلویه تشكیل و نخستین نشست رسمی آن در چهارم اردیبهشت ماه در سازمان برنامه و بودجه كشور تشكیل شد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: انتظار می رود با بررسی‌های دقیق كارشناسی و همكاری همه سازمان‌های عضو، شرایط لازم برای تحقق كاهش آلودگی‌ها و خواسته‌های بحق مردم عسلویه برآورده شود.
قلی نژاد بیان كرد: با فعالیت هشت پالایشگاه گازی و 15 مجتمع پتروشیمی به صورت متمركز در شهرستان عسلویه اثرات تجمعی این صنایع آلودگی هوا محرز است و نتایج بررسی‌های به عمل آمده نیز تایید كننده این موضوع است.
وی بیان كرد: با این وجود اطلاعات غیرتخصصی و حدس و گمان و نقل‌قول‌ها در این زمینه می‌تواند برنامه‌های مدیریتی را به سمت و سوی اشتباه هدایت كند.
قلی نژاد اظهارداشت: سازمان حفاظت محیط زیست با استفاده از همه امكانات موجود در منطقه به عنوان متولی قانونی مسائل محیط زیستی در زمینه اندازه‌گیری آلاینده‌ها وارد عمل شده است.
وی افزود: انتشار بوهای آزاردهنده درمنطقه به دلایل متخلف رخ می دهد كه به علت تنوع فعالیت های صنعتی، مقطعی بودن و رابطه مستقیم با جهت وزش باد و شرایط جوی تشخیص دقیق آنها به سادگی میسر نیست و اعلام نظر قاطع در این زمینه نیازمند وجود تجهیزات دقیق و پیشرفته است.
قلی نژاد یادآور شد: با توجه به تصویب احداث مركز پایش آلودگی هوای عسلویه در سفر اسفندماه سال گذشته رئیس جمهوری به این منطقه امید است بزودی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه تجهیز شود.
6043/7212