استاندار: شرایط خوزستان تا 48 ساعت آینده عادی می شود

آبادان - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: با توجه به وضعیت خروج روان آب ها از خوزستان به سمت خلیج فارس پیش بینی می شود تا 48 ساعت آینده وضعیت این استان سیل زده عادی شود.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه یكشنبه در جلسه ستاد بحران كه در فرمانداری ویژه آبادان برگزار شد اظهار داشت:با توجه به شرایط خروجی روان آبها و همچنین اقدامات صورت گرفته در آبادان و خرمشهر تا 48 ساعت آینده شرایط استان خوزستان عادی اعلام می شود.
وی همچنین در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته برای كنترل روان آبها در آبادان و خرمشهر اظهار داشت:در حال احداث سیل بندهای جدید و تقویت سیل بندهای قدیمی برای مانع شدن از ورود روان آب ها به محدوه شهری آبادان و خرمشهر هستیم. از سمت شهرك های صنعتی آبادان و خرمشهر مشكلی وجود ندارد، سیل بندهایی برای مقابله با سیلاب در این شهرك ها احداث شده است و سیل بندهای قبلی نیز استحكام بخشی شدند.
استاندار خوزستان با بیان اینكه سازمان آب و برق باید وضعیت مسدودی و باز نمودن كالورت ها ( كانالهای خروجی آب ) را مشخص كند تصریح كرد: میزان خروجی آب در استان خوزستان نسبت به 6 روز بیش بیش از هزار متر مكعب كاهش پیدا كرده است اما ساخت و تحكیم سیل بندها در استان به صورت مستمر ادامه دارد.
فرماندار ویژه آبادان نیز با بیان اینكه 11 میلیارد متر مكعب روان آب به سمت آبادان جاری شده است اظهار داشت: آبادان به عنوان نقطه پایانی استان به سمت دریا در اطراف شهرستان، روان آب جاری به سمت آبادان چند برابر ظرفیت سدهای این منطقه بود كه مدیریت شد.تاكنون حادثه جانی ناشی از سیل در آبادان نداشتیم و اكنون نیز شرایط بحرانی در آبادان وجود ندارد.
سیدزین العابدین موسوی گفت: وضعیت خروج و دفع روان آب ناشی از سیلاب خوزستان در آبادان به صورت كنترل شده در حال انجام است و جای نگرانی نیست.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در این نشست گفت: در كیلومتر 20 آبادان پایش لازم در زمینه سیلاب انجام شده و حجم آب وارده تا دوشنبه به تثبیت می رسد و پیش بینی می شود از روز چهارشنبه شاهد كاهش قابل توجه حجم روان آب در استان خوزستان باشیم.
فرهاد ایزدجو افزود: دستگاه های لازم برای دفع سیلاب در جاده آبادان به شادگان نصب شده و در حال تخلیه سیلاب هستند.
وی تصریح كرد: آب تالاب شادگان نیز در حال تخلیه است و این كار باید هرچه زودتر انجام شود تا آب به سمت آبادان و خرمشهر سرازیر نشود، سیل بند مكسر به خوبی جلوی روان آب ها را گرفته است.
فرمانده قرارگاه سپاه كربلا در جنوب نیز در این نشست گفت: به لطف خدا و با بسیج مردمی و دستگاه های اجرایی روان آبها در آبادان بخوبی مدیریت شد و آب در حال هدایت به خلیج فارس می باشد.
سردار احمد خادم سیدالشهدا افزود: با تمام توان وارد میدان شده ایم و تجهیزات خود را برای تخیله آب اختصاص داده ایم.
وی اظهار داشت: روند هدایت سیلاب به سمت خورها در حال انجام است ضمن اینكه پیش بینی لازم برای جلوگیری از آب گرفتگی جاده آبادان - ماهشهر انجام شده و احداث خاك ریز برای جلوگیری از ورود سیلاب به این جاده در نظر گرفته شده است.
سیلاب فروردین امسال بخش هایی از مناطق شادگان ، دشت آزادگان ، حمیدیه ، باوی و الهایی اهواز را فرا گرفت و برخی از این مناطق همچنان درگیر آن هستند. بیش از 400هزار نفر در 12شهرستان خوزستان در معرض خطر سیلاب قرار گرفتند.
با فروكش كردن سیلاب و كاهش خروجی سدهای گتوند ، دز و كرخه ، در چند روز اخیر تعداد زیادی از ساكنان روستاهای سیل زده خوزستان به خانه و كاشانه خود بازگشته اند و تنها كمتر از پنج هزار نفر در اردوگاه های اسكان اضطراری به سر می برند.
7104/6068