۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶
کد خبر 83295685
۰ نفر
يك انتخابات متفاوت

تهران- ايرنا- حدود 10ماه ديگر به انتخابات مجلس شوراي اسلامي مانده است. اما آن تكاپوي هميشگي در بين جريان‌هاي سياسي كشور از جمله دو جريان ريشه‌دار اصلاح‌طلبان و اصولگران، ديده نمي‌شود.

در گزيده اي از گفت وگو آمده است: برخي اصلاح‌طلبان از مشاركت مشروط در انتخابات صحبت مي‌كنند و در مقابل جريان اصولگرا همچنان نتوانسته است به يك ائتلاف دروني در بين طيف‌هاي اصولگرايي برسد. در كنار اين بي‌رمقي و بي‌تحركي، قانون جديد انتخابات را داريم كه همچنان به تصويب نهايي نرسيده است. احزاب سياسي همچنان سردرگم هستند كه انتخابات آينده چگونه برگزار خواهد شد آيا استاني مي‌شود يا به همان روال گذشته برگزار مي‌شود.

روز گذشته سيداسماعيل موسوي، مديركل انتخابات وزارت كشور در پاسخ به اين پرسش كه انتخابات مجلس شوراي اسلامي بر اساس چه قانوني اجرا مي‌شود، گفته است: مجلس در حال اصلاح قانون انتخابات است، اما هنوز شوراي نگهبان آن را تاييد نكرده است؛ بنابراين انتخابات بر اساس قانون موجود انتخابات مجلس شوراي اسلامي برگزار مي‌شود، اما اگر طرح مجلس به تاييد شوراي نگهبان رسيده و نهايي شود، براي وزارت كشور قانون جديد لازم‌الاجرا خواهد بود. به گفته وي لايحه قانون جامع انتخابات توسط هيئت رئيسه مجلس اعلام وصول شده است، اما در دستور كار مجلس نيست و به انتخابات دوم اسفند نمي‌رسد.

از آنجا كه برگزاري انتخابات يك امر اجرائي، پيچيده و حساس است و تصميم‌گيري و تغيير و تحول در آن نيازمند اشراف كامل نسبت به جوانب اجرائي و آثار متعدد سياسي و اجتماعي آن است. حال سوال اينجاست كه اگر انتخابات بر اساس قانون جديد برگزار شود آيا جريان‌ها و احزاب سياسي آمادگي دارند تا بر اساس آن وارد ميدان انتخابات شوند. با توجه به اينكه اگر استاني برگزار شود ارائه ليست از سوي جريان‌هاي سياسي الزامي است آيا دوباره اصلاح‌طلبان رويكرد گذشته را در اين رابطه در پيش خواهند گرفت؟ آيا اين قانون اصولگرايان را ملزم خواهد كرد كه به يك ائتلاف دروني برسند؟ با توجه به چندصدايي و بي‌تحركي و همچنين عدم گفتمان‌سازي در بين جريان‌هاي سياسي انتخابات آينده چگونه برگزار خواهد شد؟

سيد رحيم ابوالحسني، فعال سياسي و استاد دانشگاه معتقد است قانون جديد به انتخابات اسفندماه امسال نخواهد رسيد و با توجه به فضاي بين‌المللي و تحريم‌هايي كه بواسطه دشمني آمريكا بر كشور تحميل شده است ما نيازمند وفاق بيشتري در داخل كشور هستيم كه اين وفاق نيازمند همراهي بيشتر جريان‌هاي سياسي و تساهل بيشتري از سوي شوراي نگهبان نسبت به آنها هستيم.

**اگر انتخابات استاني شود راهي جز ائتلاف نداريم
سيد رحيم ابوالحسني در پاسخ به اين سوال كه آيا اصلاح‌طلبان دوباره همان رويه گذشته را در پيش خواهند گرفت، به «ابتكار» گفت: اصلاح‌طلبان از سال 1392 تا به حال در انتخابات موفق بوده‌اند. اين فعال سياسي در ادامه افزود: در انتخابات مجلس آنچه كه مشهور است اين است كه 12 هزار نفر در سراسر كشور ثبت‏نام كردند كه قريب به 6 هزار نفر از آنها ردصلاحيت شدند. قطعا در بين اين 6 هزار نفر همه اصلاح‌طلبان شناخته شده رد صلاحيت شدند. بنابراين جريان اصلاحات مجبور شد براي جلوگيري از ورود افراد تندرو و افراطي به افراد ميانه‌رو راي بدهد. شما ببينيد در ليست اميد تهران شايد چهار نفر از آنها اصلاح‌طلب شاخص بودند. بقيه آنها افرادي بودند كه مهم‌ترين مشخصه آنها اصولگرا نبودنشان بود. حتي در برخي از شهرستان‌ها اصلاح‌طلبان مجبور شدند به يك اصولگراي متعادل راي بدهند تا يك اصولگراي افراطي به مجلس راه پيدا نكند. آيا با وجود چنين شرايطي كه بر اصلاح‌طلبان تحميل شده بود مي‌شود گفت اين مجلس، مجلس اصلاح‌طلبان است؟ صد در صد اينگونه نيست. مردم به خاطر اينكه از اصولگرايان ناراضي بودند به ليست اصلاح‌طلبان راي دادند. ليستي كه خود اصلاح‌طلبان از روي ناچاري ارائه كردند.

اين استاد دانشگاه در ادامه تصريح كرد: در رابطه با بحث جامعه‏شناسي بايد گفت در دوره مبادله، بحث سيري‌پذيري و اشتها را مطرح مي‌كنند. گروهي كه به قدرت رسيد بالاخره پس از مدتي كارنامه خودش را نشان مي‌دهد و طبيعتا يك سيري نسبت به آن به وجود مي‌آيد و مردم دوباره به جناح رقيب روي مي‌آورد. در آمريكا ما نيز مي‌بينيم كه تقريبا اينگونه است و احزاب دو دوره متوالي قدرت را در اختيار دارند. به نظر من يك نوع سيري نسبت به اين قضيه رخ داده است. ابوالحسني با بيان اينكه اگر انتخابات استاني شود قطعا ائتلاف مي‌كنيم، گفت: اصلاح‌طلبان راهي جز ائتلاف ندارند چرا كه در انتخابات استاني احزاب بايد ليست ارائه كنند. استاني شدن انتخابات باعث مي‌شود كه هيچ نامزدي نتواند به صورت فردي كانديد شد و مجبور به ائتلاف است. در واقع اين ائتلاف فقط در ارتباط با اصلاح‌طلبان نيست و اصولگراها هم مجبورند در قالب ائتلاف وارد انتخابات شوند تا بتوانند راي بياورند.

**در شرايط كنوني فضاي سياسي كشور نيازمند تساهل بيشتري است
اين فعال سياسي تصريح كرد: كشور در انتخابات امسال با چندين مشكل روبه‏رو است يكي از آنها فضاي سياسي بين‌المللي است. به نظر من اين فضا براي ما هم مي‌تواند فرصت باشد هم تهديد. اگر سياستمدران كشور با توجه به فضاي بين‌المللي به دنبال اجماع در داخل كشور باشند و بخواهند مقاومت ملي را در مقابل فضاي بين‌المللي و دشمني‌هاي آمريكا شكل دهند فضاي سياسي نيازمند تسامح و تساهل بيشتري است. از شوراي نگهبان انتظار مي‌رود در اين شرايط نسبت به رد صلاحيت‌ها با تساهل بيشتري برخورد كند. اگر اين كار شكل بگيرد يك نوع وفاق شكل مي‌گيرد و هر دو جريان سياسي مي‌توانند فعال باشند. اما اگر محدوديت‌ها را بيشتر كنند صد در صد شاهد كاهش مشاركت‌ها خواهيم بود. عقل حكم مي‌كند كه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان اجماع كنند تا گزينه‌هاي بهتري به مجلس راه پيدا كنند.

درواقع كانديدا و نامزدي كه به‏وسيله ائتلاف وارد مجلس مي‌شود قطعا بهتر از كانديدايي است كه به صورت فردي و راي كمتري وارد مجلس شده است. به عقيده من انتخابات امسال از اين بابت كه دشمن خارجي به شدت ما را تحت فشار قرار داده است نيازمند همراهي بيشتر نيروهاي سياسي است. ائتلاف درون‌گروهي بهترين رويكرد در اين شرايط است.

**جريان‌هاي سياسي براي حفظ نظام مجبور به مشاركت در انتخابات هستند
ابوالحسني در پاسخ به اين سوال كه گفتمان‌سازي و تحركات انتخاباتي در بين جريان‌هاي سياسي بسيار ضعيف است شما فضاي انتخاباتي را چگونه پيش‌بيني مي‌كنيد، گفت: فعلا فضاي انتخاباتي در كشور شكل نگرفته است تا بتوان در مورد آن قضاوت و يا پيش‌بيني كرد. مي‌توان گفت يكي از دلايل نبود فضاي انتخاباتي در كشور همين قانون جديد انتخابات است كه جريان‌هاي سياسي را همچنان بلاتكليف نگه داشته است. در درجه دوم مشكلاتي كه از شروع سال جديد براي كشور رخ داده است و همچنين فضاي كه خارج از كشور بر ما تحميل شده است. مجموعه اين عوامل باعث شده است كه نخبگان سياسي و فعالان هنوز درگير مسائل غيرانتخاباتي باشند و نمي‌دانند كشور به كدام سو پيش مي‌رود. تا فضاي انتخاباتي شكل نگيرد نمي‌شود قضاوت كرد كه جريان‌هاي سياسي چه برخوردي خواهند داشت و عملكرد آنها چگونه خواهد بود.

من معتقدم كه هر دو جريان براي حفظ نظام جمهوري اسلامي مجبور به مشاركت در انتخابات هستند. چرا كه عدم مشاركت خود به خود موجب كاهش مشاركت عمومي مي‌شود كه اين خواسته دشمن است و هيچ يك از طرفين (اصلاح‌طلبان و اصولگرايان) مايل به ايجاد خطر و تهديد براي كشور نيستند.

**ائتلاف در حين عمل شكل مي‌گيرد
اين فعال سياسي افزود: با توجه به مشكلاتي كه براي كشور به وجود آمده است هنوز براي قضاوت در رابطه با رويكرد جريان‌ها نسبت به انتخابات زود است. در كشور ما ائتلاف معمولا در دو ماه آخر شكل مي‌گيرد. چرا كه زماني ما يك حزب فراگير نداريم و در كنار آن احزاب به معناي واقعي فعال نيستند مسلما ائتلاف زماني شكل مي‌گيرد كه نيروها به يك وزن سياسي در كشور رسيده باشند. تا زماني كه جريان‌ها قدرت تاثيرگذاري نداشته باشند كسي وارد ائتلاف با آنها نمي‌شود. ائتلاف حاصل مذاكره و معامله است. ابتدا بايد وارد صحنه انتخابات شوند بعد از آنكه قدرت آنها مشخص شد طيف يا اشخاص وارد مذاركره و ائتلاف با آنها مي‌شوند.

منبع: روزنامه ابتكار؛ 1398،02،09
گروه اطلاع رساني**2059**2002