فرمانده سنتكام: در عراق می مانیم

بغداد – ایرنا – ژنرال «كنت مكنزی» فرمانده نیروهای تروریست 'سنتكام' تحت عنوان ستاد مركزی ارتش آمریكا بر خلاف اظهارات پیشین چند مقام آمریكایی و نیز دولت عراق، مدعی شد كه حضور نظامی این كشور در عراق با هدف مهار جمهوری اسلامی ایران است و به صورت بلندمدت ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، مكنزی فرمانده نیروهای تروریست سنتكام كه به منطقه سفر كرده است، در گفت و گو با اسكای نیوز عربی، بار دیگر ادعای مبارزه كشورش با تروریسم را مطرح كرد و همچنین درباره آنچه تهدید ایران در منطقه نامید، سخن گفت.
وی ادعا كرد: ایران تروریسم را به منطقه و جهان صادر می كند و یك خطر بلند مدت محسوب می شود و آمریكا و نیروهای سنتكام نیز حضور خود را در منطقه برای بلندمدت خواهند داشت تا با ارتباط و همكاری با همپیمانان و دوستان منطقه ای خود، اتحاد در مقابل تهدیدات ایران را تضمین كنیم.
فرمانده نیروی تروریست سنتكام همچنین مدعی شد كه آمریكا امكانات و توان لازم برای آنچه مهار ایران نامید، دارد.
این مقام نظامی آمریكا در مصاحبه ای دیگری با شبكه عربی الحره آمریكا مستقر در عراق، نیز مدعی شد كه مذاكرات با بغداد در مورد ادامه حضور طولانی مدت نیروهای آمریكایی در این كشور درحال انجام است.
وی بار دیگر سخنان چند ماه پیش ترامپ مبنی بر حضور در عراق برای زیرنظر داشتن ایران را تكرار كرد و گفت: می دانیم كه عراق همسایه ایرانی است كه اقدام به فعالیت های مخرب و مضر در منطقه می كند تنها دلیل حضور ما در عراق نیز محدود كردن ایران در این زمینه است.
مكنزی بدون توجه به اظهارات و هشدارهای مقامات عراقی مبنی بر مغایرت این نوع ماموریت ها با قانون اساسی عراق، توافقنامه امنیتی میان بغداد و واشنگتن و همچنین ماموریت های ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با داعش به سركردگی آمریكا، در عین حال مدعی شد هرآنچه كه در عراق انجام می دهیم بر اساس احترام به حاكمیت عراق خواهد بود و به عراقی ها در تكمیل بازسازی نهاد های خود كمك خواهیم كرد.
فرمانده نیروهای تروریست سنتكام همچنین گفت» ما همیشه آماده دفاع از خود و در حالت آماده باش هستیم تا اطمینان حاصل كنیم كه از سوی دیگران مورد حمله قرار نخواهیم گرفت.
وی همچنین در مورد احتمال بستن تنگه هرمز از سوی ایران ادعا كرد: نیروهای آمریكایی حاضر در این منطقه قادر به حمایت از منافع آمریكا و متحدان و شركای خود هستند.
فرمانده نیروهای تروریست 'سنتكام' به منبع مشروعیت حضور نیروهای آمریكایی در منطقه و هزاران كیلومتر دور از مرزهای كشور خود و مرجعی كه ماموریت مبارزه با تروریسم در منطقه را به آمریكا داده است، اشاره نكرد.
خاورم*4**380**

سرخط اخبار جهان