۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۱۵
کد خبر: 83295486
۰ نفر
جلیلی: حماسه اقتصادی را باید مانند حماسه دفاع مقدس خلق كرد

شهركرد- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، با اشاره به وجود فرصت های فراوان در كشور تاكید كرد: حماسه اقتصادی را باید با توكل به توان جوانان همانند حماسه دفاع مقدس در كشور خلق كرد.

به گزارش ایرنا، سعید جلیلی عصر یكشنبه در جمع فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در مجتمع لاله شهركرد افزود: یكی از مهمترین فرصت های موجود اقتصادی همسایگان ایران است كه حجم مبادلات اقتصادی آن بالای یكهزار میلیارد دلار است و اگر بتوان 10 درصد آن را در اختیار گرفت، بسیاری از مشكلات اقتصادی حل می شود.
وی با بیان اینكه اولویت ها باید همیشه مد نظر باشد، افزود: میزان صادرات ایران به 28 كشور اروپایی نصف صادرات به افغانستان است و اروپایی ها سر كانال مالی هم چه بازی هایی كه در آورده اند، درحالی كه باید اولویت ها را درست تشخیص داد.
جلیلی در ادامه افزود: از مهمترین ضرورت های امروز گفت وگو و مباحثه نیروهایی است كه دغدغه مشترك دارند و می خواهند در مسیر انقلاب اسلامی با سرعت و شتاب حركت كنند.
به گفته وی، اندیشه انقلاب اسلامی ایران یك منظومه كامل است كه در سخنان امام راحل و مقام معظم رهبری این اندیشه وجود دارد و ریشه در مبانی دینی و اعتقادی دارد.
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام تاكید كرد: فرجام شناسی و آینده نگری از مهمترین مبانی انقلاب است كه این فرجام شناسی در كلام امام راحل براساس سنت های الهی است.
جلیلی با تاكید بر اینكه سنت الهی باعث تداوم انقلاب اسلامی ایران شده است، یادآور شد: در همه عرصه ها و شئون انقلاب اسلامی باید سنت الهی حاكم شود و نمی توان درباره آینده بدون مبانی اعتقادی حرف زد.
وی با طرح این مساله كه برخی می پرسند آینده انقلاب اسلامی چگونه است، افزود: انقلاب اسلامی در طول 40 سال گذشته دستاوردها و مزیت های بزرگی داشته و گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یك پیام با ارزش مقام معظم رهبری چراغ راه آینده است.
به گفته وی، همه افراد در جامعه نسبت خود را به گام خود انقلاب اسلامی تعریف كنند و مسئولیت پذیری از اصلی ترین مولفه های این پیام است.
جلیلی یادآور شد: مسئولیت گیری با مسئولیت پذیری تفاوت دارد و مسئولیت پذیری ورود به عرصه های كار و تلاش است كه در دوران دفاع مقدس نیز جوانان احساس كردند زمینه مسئولیت پذیری برای آنها فراهم شده است به همین دلیل به دفاع از كشور پرداختند.
وی با بیان اینكه 'دولت سایه ' یك گفتمان است، تصریح كرد: دولت سایه حزب و تشكیلات ندارد و این گفتمان به دنبال آن است كه هر كسی دغدغه انقلاب را دارد باید سایه به سایه تحولات انقلاب را دنبال كند و نسبت خود را به این دغدغه ها تعریف كند.
جلیلی اظهار داشت: بیانیه گام دوم انقلاب بسیار با ارزش است و نیروی های انقلاب فارغ از بازی های سیاسی وظیفه و حُسنی دارند كه باید در عمل آن را نشان دهند.
به گفته وی، اگر جایی كار مفیدی انجام می شود، می توان از آن حمایت كرد و اگر نقصان و كمك كاری وجود دارد برای رفع آن باید گام برداشت و یك وظیفه همگانی است.
وی گفت: در 40 سال انقلاب اسلامی دستاوردهایی بدست آمده كه بسادگی نمی توان آنها را رد كرد و دشمن حتی بارها اعتراف كرده كه ایران موفقیت های بزرگی بدست آورده است.
جلیلی اظهار داشت: مردم در انقلاب، اسلام را انتخاب كردند و دشمن می خواهد این اسلام را از مردم بگیرد و تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می دهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه زمانی به ایران سیم خاردار نمی دادند، افزود: اكنون جهان اعتراف می كند كه صنایع دفاعی ایران از جمله موشك بالستیك به دست جوانان ایرانی ساخته می شود.
جلیلی اظهار داشت: نیروهای انقلابی و دغدغه مند بدنبال پاسخ دادن به شبهات باشند و نباید بین نیروهای دغدغه مند شكاف ایجاد شود و بسیاری از جلسات فرهنگی و اردوها كه با حضور جوانان برگزار می شود، باید عملیاتی شود.
وی آتش به اختیار بودن را از ویژگی فعالان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دانست و گفت: همانگونه كه مقام معظم رهبری فرمودند، كار فرهنگی تمیز بر مبنای تقوا و بصیرت باید انجام شود و نیروهای انقلابی باید اثرگذار باشند.
جلیلی در پاسخ به سوال یكی از شركت كنندگان در خصوص انتخابات تاكید كرد: امروز تمام تلاش دشمن ایجاد اختلاف بین مردم است و وظیفه نیروهای انقلابی خدمت به كشور است تا مردم را به تفكر انقلابی پایبند نگه دارند.
بگفته وی، برخی در انتخابات فعال می شوند و در مساله انتخابات نباید تنها شعار داد، بلكه باید برنامه های افراد برای وحدت و توسعه كشور را مد نظر قرار داد.
عضو مجمع تشخیص محصلت نظام تاكید كرد: در انتخابات وظیفه هر بخش از جمله شورای شهر، مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهوری مشخص است و برنامه های نامزدها باید در حیطه این مسائل مطرح شود.
جلیلی اظهار داشت: وحدت نیروهای انقلابی وحدت در مساله و پاسخ است و این تعارف بردار نیست و اگر در شهری دو نفر نماینده بخواهد یكی طرفدار برجام و دیگری مخالف آن، باید مساله و راه حل آن به صورت روشن مشخص باشد.
جلیلی در خصوص مساله برجام نیز افزود: قبل از نهایی شدن برجام ایرادات آن را ارائه كردم و حتی رسانه ای نشد و در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست هایی مختلفی در این زمینه شركت كردم و برای كمك به مساله ایرادات را بیان كردم.
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی پیرامون مسائل اقتصادی كشور افزود: انقلاب اسلامی باید با موفقیت های اقتصادی همراه باشد و ایران یك مسیری در این زمینه داشته است، اما كسانی می خواهند ایران را از مسیر موفقیت خود بازگردانند.
جلیلی یادآور شد: در مساله نفت نیز تحریم ایران از سوی آمریكا عكس است، زیرا آمریكا فروشنده را تحریم می كند درحالی كه در این قضیه به ضرر آمریكاست.
وی ادامه داد: كسی كه به نفت نیاز دارد، می خواهد ایران را تحریم نفتی كند در حالی كه اگر آمریكایی ها به نفت نیاز دارند، خودشان را تحریم می كنند.
به گفته وی، فرصت های كشور مانند واگن های یك قطار است كه هر فرصت برای كشور می تواند این قطار را به حركت دارد و خیلی از كشورها با یكی از این فرصت ها از جمله نفت، گاز ، معدن و سایر فرصت ها خود را می توانند اداره كنند.
وی تصریح كرد: یكی از این فرصت ها ، ساخت پالایشگاه نفت خلیج فارس است كه از سوی جوانان ایرانی با متوسط سنی 30 سال ساخته شد و این بزرگترین پالایشگاه معیانات نفتی جهان است كه ظرفیت 360 هزار بشكه با 41 میلیون لیتر تولید بنزین و نفت را دارد كه ایران را خودكفا كرده است.
به گفته وی، اگر 10 پالایشگاه دیگر به این شكل در كنار تنگه هرمز احداث شود نه تنها نیاز به فروش نفت ایرانی وجود ندارد بلكه ایران می تواند نفت منطقه را برای فرآوری خریداری كند و نگذارد یك قطره نفت از منطقه خارج شود.
جلیلی با یادآوری حماسه جوانان ایرانی در دفاع مقدس اظهار داشت: همین حماسه را می توان در بخش اقتصادی رقم زد و حماسه اقتصادی آسان تر از سالهای دفاع مقدس است.
وی یادآور شد: دشمن زمانی نخستین گزینه خود را نظامی می دانست اما امروز دیگر به گزینه نظامی فكر نمی كند و به توانایی ایران پی برده است.
به گفته وی، یكی از مهمترین مسائلی كه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به آن اشاره دارند این است كه ایران رتبه اول عدم استفاده از فرصت ها را دارد و در این زمینه باید از فرصت های فراوان به بهترین شكل استفاده كرد.
به گزارش ایرنا، در ابتدای این نشست جمعی از فعالان فرهنگی جبهه انقلاب در استان دیدگاه های خود را پیرامون مسائل روز بیان كردند.
2097/6021