۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۸
کد خبر: 83295460
۰ نفر
عالیجناب خط ایران در تهران تجلیل شد

تهران- ایرنا- استاد عباس اخوین که به عالیجناب خط ایران معروف است عصر امروز(یکشنبه) در 'موزه خوشنویسی ایران' تجلیل شد.

به گزارش عصر یکشنبه ایرنا، عباس اخوین که 61 سال از عمر خود را در تعلیم و آموزش خط نستعلیق به هنرجویان گذرانده است در سال ۱۳۱۶در مشهد چشم به جهان گشود و از همان ابتدا به هنر خوشنویسی علاقه فراوانی داشت و در دوران تحصیل با شور و اشتیاقی فراوان به تمرین و نوشتن خط می‌پرداخت بگونه‌ای که این استعداد ذاتی وی را از دیگران متمایز کرد.
وی در نوجوانی با علاقه‌ای وافر و بدون داشتن استاد به نوشتن خط می پرداخت و بعد از اتمام تحصیلات، نزد علی آقاحسینی که خود از شاگردان عماد الکتاب بود، تعلیم خط نستعلیق گرفتند و بعد از دو سال استفاده از محضر ایشان، خوشنویسی را به حد کمال فرا گرفته و به خطوط اساتیدی چون عماد الکتاب، کلهر و به ویژه میرعماد حسنی علاقه‌مند شد و به مشق نظری و قلمی از روی خطوط این اساتید پرداخت، در سال ۱۳۵۹ استادانی همچون علی اکبر کاوه، حسن میرخانی، حسین میرخانی و ابراهیم بوذری گواهینامه استادی ایشان را با کسب بیشترین امتیاز اعطا کردند.
مرقع زلف دلبر، کتاب سر زلف خط بمناسبت چهارصدمین سال صدرنشینی میرعماد الحسنی در سال ۱۳۸۳به ابتکار و هزینه مرکز کتابت و تعلیم ایران، کتابت دیوان حافظ برای بار دوم در سال ۱۳۸۶ و در نهایت دفتر اول مثنوی، از آثار ماندگار و ارزشمند بخط عباس اخوین است.
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم نکوداشت این هنرمند گفت: ایشان 61 سال از عمر خود را صرف آموزش خط نستعلیق به هنرجویان ایرانی و خارجی کرده است.
سید مجتبی حسینی افزود: امسال در یازدهمین دوره مسابقات جهانی ارسیکا، 18 نفر از خوشنویسان ایرانی در رشته های مختلف نظیر خط ثلث، خط کوفی و ... توانستند رتبه های برتر را از آن خود کنند.
وی با بیان اینکه دغدغه هنرمندان برای ما مهم است تصریح کرد: بزرگترین دغدغه هنرمندان حفظ احترام، ارتقاء و اعتلای هنر است.
حسینی اضافه کرد: باید از هنرمندانی که خالق آثار هنری هستند قدردانی کرد و به آنها احترام گذاشت.
معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران گفت: خوشبختانه ما در اولین اقدام توانستیم از استاد امیرخانی یکی از پیشکسوتان خوشنویسی تقدیر کنیم و امروز نیز در دومین دور این مراسم از عباس اخوین یکی دیگر از پیشکسوت های خوشنویسی تجلیل کنیم.
سید مجتبی موسوی افزود: اخوین یکی از هنرمندان پیشکسوت است که آثار فاخری با خط نستعلیق در زمینه کتاب های مختلف دارد.
وی اضافه کرد: برنامه هایی برای خرید آثار هنری و تجلیل از پیشکسوتان در دستور کار قرار دارد.
موسوی تصریح کرد: تجلیل از پیشکسوتان خوشنویسی می تواند نقش الگوسازی و تربیتی برای هنرمندان نسل های بعد باشد و موزه خوشنویسی باید از هنرمندان دیگر نیز تجلیل کند.
تهرام/3036//6139