سيل گلستان؛ هفت هزار كارگر را بيكار كرد

گرگان - ايرنا - مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان گلستان گفت: برابر آخرين آمار استخراج شده؛ بر اثر وقوع سيل هفت هزار كارگر بخش هاي مختلف استان بيكار شدند.

به گزارش خبرنگار ايرنا سعيد مازندراني يكشنبه در جشنواره امتنان از نخبگان جامعه كار و توليد گلستان شامل كارگران، گروه هاي كار و واحدهاي نمونه اظهار داشت كه از اين تعداد سه هزار نفر در بخش هاي صنعتي و چهار هزار كارگر ديگر در بخش قالي بافي استان دچار آسيب و خسارت ناشي از بيكاري شده اند.
وي اظهار داشت: از سوي ديگر كارفرمايان و سرمايه گذاران گلستان نيز كه سرمايه هاي مادي و معنوي خود را وارد عرصه خدمت كرده اند، دچار خسارت شده اند و همه گروه هاي توليدي استان نيازمند حمايت ويژه دولت هستند.
وي گفت: دولت پارسال 10 هزار ميليارد ريال تسهيلات از محل اعتبارات رونق توليد و سه هزار و 150 ميليارد ريال تسهيلات براي سه هزار و 900 طرح از محل اعتبارات اشتغال روستايي و عشايري به كارآفرينان استان گلستان پرداخت كرد كه تاثير خوبي در ايجاد شغل داشت.
مديركل كار، تعاون و رفاه اجتماعي گلستان با بيان اينكه عدم تعادل و هماهنگي بين گروه هاي كارگري و كارفرمايي مشكلاتي به وجود مي آورد كه همه از آن آسيب مي بينيد، اضافه كرد: در شرايط كنوني كشور، وقوع سيلاب باعث آسيب جدي به جامعه توليدي و كارگري شده كه بايد با تدبير شرايط را مديريت كرد.
مازندراني گفت: در برخي بنگاه هاي اقتصادي گلستان چند ماه حقوق كارگران عقب افتاده اما نگذاشته اند تا چرخ توليد از كار بيفتد و همواره در محل كار خود حضور دارند.
گفتني است شريعتمداري وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي در سفرهفته گذشته خود به گلستان اعلام كرد دولت اعتبار پرداخت حقوق بيكاري كشاورزان و كارگراني را كه در سيل شغل خود را از دست داده اند؛ پرداخت مي كند.
طبق گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان به ايرنا، خسارت اوليه سيلاب و آبگرفتگي هاي اخير به بخش صنعت استان چهار هزار و 100 ميليارد ريال برآورد مي شود.
اين ميزان خسارت به واحدهاي فعال و زيرساخت هاي شهرك صنعتي آق قلا، هشت واحد توليدي در خارج از شهرك ها و نواحي صنعتي گلستان، يك هزار و 700 واحد صنفي در آق قلا، گميشان و گنبدكاووس و 10 هزار بافنده فرش دستباف در آق قلا، گميشان و گنبدكاووس وارد شده است.
3014/2729