32 هزارهكتار زمین از وجود ملخ های بالدار صحرایی پاكسازی شد

بندرعباس – ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان گفت: در سه ماهه گذشته عملیات كنترل، پاكسازی و مبارزه با ملخ های بالدار صحرایی در سطح 32هزار هكتار از عرصه های طبیعی اطراف زمین های كشاورزی این استان انجام شده است.

حمید دولتی روز یكشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:عملیات سم پاشی علیه این آفت خطرناك و ویران كننده با استفاده از ناوگان هوایی و سم پاش های وانتی و دستی از زمین و هوا ادامه دارد.
وی با اشاره به فرود دسته های ملخ در مناطق مختلف هرمزگان افزود: نزدیك به 500 نفر نیرو ( شامل كارشناس، ردیاب، راننده و سم پاش) با استفاده از دهها دستگاه وانت، تراكتور و موتورسیكلت بطور دائم برای نابودی بچه ملخ های تازه متولد شده و همچنین جلوگیری از حركت دسته های میلیونی ملخ های بالغ به سمت مزارع كشاورزی و حتی باغها درحال فعالیت هستند.
دولتی یادآور شد: جدیدترین ریزش دسته های ملخ صحرایی بالدار از شرق بندرعباس، میناب، رودان و حاجی آباد گزارش شده كه به مرور با خروج از هرمزگان وارد استانهای همجوار از جمله سیستان و بلوچستان، جنوب كرمان و فارس می شوند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان خاطرنشان كرد: هم اكنون عملیات مبارزه با ملخ های بالدار صحرایی در استانهای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، جنوب استان كرمان، بوشهر، فارس و این استان درحال انجام است.
این مقام مسوول بیان داشت: بارندگی های اخیر وافزایش دمای پس از آن باعث شده تا تخم ملخ های بالدار2 هفته زودتراز موعد طبیعی (20روزه) به بچه ملخ تبدیل بشود و این روند موجب ازدیاد دسته های ملخ و در نتیجه حمله آنها به زمین های كشاورزی و عرصه های منابع طبیعی از جمله مراتع و جنگل ها می شود.
در اطلاعات منتشره وزارت جهاد كشاورزی آمده است: با تشكیل ستاد مركزی مبارزه با ملخ های بالدار صحرایی در سازمان حفظ نباتات كشور و همچنین استانهای مورد حمله این آفت شامل هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، جنوب كرمان و فارس، از اواخر بهمن ماه سال گذشته تاكنون همه فعالیت ها به صورت متمركز درحال انجام است.
تامین تجهیزات لازم سم پاشی شامل انواع سم پاش وانتی و انفرادی، تراكتور و وانت های شاسی بلند برای كار در تپه ماهورها و اطراف رودخانه ها، خرید و توزیع افزون بر 110تن انواع سموم، بكار گیری ناوگان هوایی برای سم پاشی آفت ملخ بالدار صحرایی در مناطق سخت گذر كوهستانی و سواحل و همچنین همكاری با سازمانهای بین المللی ازجمله فائو از مهم ترین وظایف ستاد مبارزه با ملخ صحرایی ذكر شده است.
در این اطلاعات از كمبود اعتبارات به عنوان مشكل اصلی برای پشتیبانی از گروه های دیده بانی و همچنین بكارگیری انواع ماشین آلات برای مبارزه با این آفت ویران كننده نام برده شده است.
ستاد مبارزه با ملخ بالدار صحرایی مستقر در سازمان حفظ نباتات كشور، عرصه مبارزه شده با این آفت را در سه ماهه گذشته تاكنون بیش از70 هزارهكتار اعلام كرده كه نیمی از آن در هرمزگان انجام شده است.
بنا بر پیش بینی ستاد مبارزه با ملخ های صحرایی بالدار، این رقم تا پایان خرداد ماه سال جاری به حدود 200 هزار هكتار افزایش می یابد.
در اطلاعات منتشره سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان وسعت زمین های كشاورزی این استان 156هزار هكتار با تولید سالانه دو میلیون و 340هزار تن محصول زراعی و باغی اعلام شده است.
در این اطلاعات با اشاره به ریزش دهها دسته چند صد میلیونی ملخ های بالدار صحرایی در شهرستان های هرمزگان آمده است: فعالیت هماهنگ، متمركز و هم زمان كارشناسان مدیریت حفظ نباتات این سازمان با گروه های دیده بان و مبارزه تاكنون از ورود این آفت خطرناك به مزارع و باغ های این استان جلوگیری كرده است.
6149/ 6048