۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۶
کد خبر: 83295315
۰ نفر
خسارت سیل در بخش كشاورزی هرمزگان 185میلیارد ریال اعلام شد

بندرعباس- ایرنا- معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان گفت: بارندگی های فروردین ماه امسال و وقوع سیل حدود 185میلیارد ریال خسارت به بخش كشاورزی این استان و زیرمجموعه های آن وارد كرده است.

عادل شهرزاد روز یكشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: براساس جدید ترین برآوردهای انجام شده از سوی كارشناسان این سازمان، سیل در مجموع به 13هزار هكتار از زمینهای زراعی و باغی این استان خسارت زده است.
وی افزود: بیشترین خسارت به میزان 84 میلیارد و 162میلیون ریال به هشت هزار هكتار زمین زراعی این استان وارد شده كه درنتیجه آن 47 هزارتن محصول از بین رفته است.
معاون برنامه ریزی و اموراقتصادی سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان اضافه كرد: در بخش دام و زیرمجموعه های آن ازجمله استخرهای پرورش ماهی گرمابی، دام سبك و سنگین نیز حدود 13میلیارد و 500 میلیون ریال خسارت وارد شده است.
شهرزاد خسارت های وارده به تاسیسات كشاورزی شامل قنات، كانال آبرسانی، جاده بین مزارع، سیستم های آبیاری نوین، چاه عمیق و نیمه عمیق و بندهای خاكی هرمزگان را حدود 39 میلیاردو 634 میلیون ریال ذكر كرد.
وی خاطرنشان كرد: با وجود بارندگی و گسترش سیل در سطح این استان، اما بیشترین خسارت ها به بخش كشاورزی هرمزگان سه شهرستان حاجی آباد، رودان و میناب وارد شده است.
شهرزاد گفت: اطلاع رسانی به موقع و انجام كارهای پیشگیرانه ازجمله لایروبی بستر رودخانه ها، تقویت خاكریز اطراف باغها، روستاها و حتی حاشیه قناتها و زمینهای زیر كشت گیاهان زراعی از وارد آمدن خسارت های بیشتر به این استان جلوگیری كرد.
دراطلاعات منتشره سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان، وسعت زمین های كشاورزی این استان 156هزار هكتار با تولید سالانه 2میلیون و 540 هزار تن شامل 585 هزار تن محصول باغی، یك میلیون و 700هزارتن محصول زراعی، 59 هزار تن تولیدات دامی و 256 هزار تن تولید و صید انواع آبزیان ذكر شده است.
دراین اطلاعات آمده نزدیك به 19درصد ازجمعیت یك میلیون و 778هزار نفری این استان در بخش كشاورزی و زیرمجموعه های آن ازجمله شیلات فعالیت دارند.
6048/6149