از جان گرفتن دوباره هامون تا وجود 18 هزار كاربر پهپادهای غیرنظامی

استان ها - ایرنا - جان گرفتن تالاب هامون بعد از سالها تشنگی، احتمال افزایش 15 درصدی آب بهای تهرانی ها، عدم تفویض دو سوم اختیارات قانونی شوراها،اعلام نبود هیچ پست مجرمانه در صفحه شخصی قاتل طلبه همدانی تا وجود 18 هزار كاربر پهپادهای غیر نظامی در كشور از مهمترین اخبار سایت استان های ایرناست.

اخبار سایت استان های ایرنا مجموعه ای از اخبار 31 استان كشور است كه خلاصه ای از آن در طی 24 ساعت گذشته به شرح زیر گزارش می شود:

*18 هزار كاربر پهپاد غیرنظامی در كشور

نخستین خبر رو با مطلبی در مورد وجود 18 هزاركاربر پهپاد غیر نظامی در كشوراز مركز استان البرز در كرج آغاز می كنیم كه به گفته دبیر كارگروه پهپادهای غیرنظامی كشور 6 هزار و 500 نفر از آنان مالك و خلبان دوره دیده و گواهی نامه دریافت كرده اند.
حامد سعیدی افزود : همچنین 225 واحد، موسسه و شركت تائید شده امنیتی و هواپیمایی برای ارایه خدمات پهپاد در كشور فعال هستند و در حوزه های خدمات كشاورزی، سمپاشی، معدن، نقشه برداری، طیف سنجی، امداد و نجات، فیلمبرداری و عكاسی فعالیت می كنند.

*از سرگیری تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر

حسین غفاری مدیرعامل شركت بهره‌ برداری نیروگاه اتمی بوشهر اعلام كرده است كه نیروگاه اتمی بوشهر كه از هفتم اسفند سال گذشته برای انجام تعمیرات نیمه اساسی از مدار خارج شده بود فردا' دوشنبه نهم اردیبهشت ماه جاری' دوباره تولید برق را از سرمی گیرد.

* بی اثر بودن تحریم آمریكا در صادرات نفت

رمضانعلی سبحانی فر،عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در سبزوار با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران مكانیزم و شیوه های مختلف برای فروش نفت خود دارد ، گفت : تحریم های نفتی آمریكا نمی تواند خللی برای صادرات نفت ایران ایجاد كند.


* هیچ پست مهم مجرمانه ای تا قبل از قتل طلبه همدانی در صفحه اینستاگرامی قاتل نبود

صبح دیروز یك طلبه همدانی به هنگام خروج از مدرسه علمیه این شهر هدف دو گلوله قرار گرفت و در دم جان باخت و قاتل هم توسط پلیس شناسایی و بامداد امروز به هنگام دستگیری كشته شد اما پستی كه او در صفحه اینستاگرامی خود بعد از قتل طلبه گذاشته بود حرف و حدیث های بسیاری را موجب شد مبنی بر اینكه از قبل هم او پست هایی مبنی بر قصد این جرم داشته است كه در این رابطه رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان همدان گفت : این تصاویر پس از ارتكاب به قتل بارگذاری شده و پیش از آن هیچگونه پُست مهم مجرمانه ای در این صفحه منتشر نشده بود.

*هشدار برای كاهش قابل توجه آستانه تاب آوری جامعه

اما آنچه در میان اخبار امروز استان ها نیازمند تاملی جدی است خبری به نقل از اصغر عبدالهی معاون پارلمانی سازمان نظام روانشناسی كشور مبنی بر كاهش قابل توجه آستانه تحمل و تاب آوری جامعه در برابر مسائل و مشكلات است.

*افزایش 23 درصدی خرید گندم در كشور

در میان این بارش ها و آثار تخریبی سیلاب ها بر كشور و نگرانی از كاهش برخی تولیدات كشاورزی ، مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی اعلام كرد : خرید گندم مازاد بر نیاز كشاورزان از ابتدای آغاز برداشت این محصول در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 23 درصد افزایش یافته است.
اسماعیل اسفندیاری پور در اراك افزود: 350هزار تن گندم مازاد بر نیاز كشاورزان از ابتدای آغاز فصل برداشت این محصول تا كنون از كشاورزان استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، جنوب استان فارس و ایلام خریداری و در انبارها ذخیره سازی شده است.

* انتقاد از عدم تفویض دو سوم اختیارات قانونی شوراها

محسن هاشمی ، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جلسه امروز شورا، از عدم تفویض دو سوم از اختیارات قانونی شوراهای اسلامی شهرها، به مدیریت شهری انتقاد كرد و گفت : برای اعمال نظارت بر عملكرد شهرداری ها سیستم كارآمدی وجود ندارد.

*114 كشور متقاضی شركت در هفتمین جشنواره فیلم شهر

در خبری فرهنگی از استان ها هم دبیرخانه هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر اعلام كرد: از زمان اعلام فراخوان (25 بهمن97) تا پایان مهلت ثبت نام (پایان فروردین 98) در بخش بین الملل این جشنواره، 3هزار و 25 فیلم از 114 كشور جهان متقاضی شركت در این دوره شدند.
آثار ارسالی شامل 368 اثر بلند داستانی، مستند و انیمیشن و 2 هزار و 657 فیلم كوتاه و نیمه بلند و عموما دارای مضمونی داستانی است.

*احداث 200 هزار واحد مسكن مشاركتی

'در پروژه اقدام ملی 200 هزار واحد مسكن مشاركتی در سطح كشور ساخته می‌شود' هم عنوان خبری است كه به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شركت عمران شهرهای جدید بر روی سایت استان های ایرنا قرار گرفته است.
حبیب اله طاهر خانی در آیین افتتاح بیش از 5 هزار واحد مسكن مهر شهر پردیس با تاكید بر اینكه این پروژه مانند مسكن مهر، پیمانكاری بزرگ دولتی محسوب نمی شود ،افزود : استفاده از ظرفیت موجود شهرها برای ساخت و ساز، عدم اتلاف منابع و محدود نبودن متراژ بنا از مشخصه های اصلی ساخت واحدها در پروژه های مشاركتی اقدام ملی در سطح كشور است.

*آبگیری 35 درصدی تالاب هامون

در كنار اخبار ریز و درشتی كه از سیل و بارندگی های یك ماه گذشته در استان ها داشته ایم، ، آبگیری 35 درصدی تالاب هامون در سیستان و بلوچستان بعد از سالها تشنگی ، مطلبی خوشحال كننده برای مردم است.
به گفته استاندار سیستان و بلوچستان ، با اقداماتی كه از ماهها قبل انجام شده اكثر كانون های ریزگرد تالاب بین المللی هامون آبیاری شده و كشور همسایه نیز در راستای آبگیری كانون های گرد و غبار تالاب همكاری لازم را داشته است.

*اختصاص 1170 میلیارد ریال تنخواه مقابله با سیل به خوزستان

در خبری از مركز اهواز هم امید حاجتی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان از اختصاص یك هزار و 170 میلیارد ریال تنخواه مقابله با بحران سیل به این استان تا امروز خبر داد و گفت :مجموع این مبالغ،صرف هزینه پشتیبانی از دستگاه های اجرایی درگیر با سیلاب، استحكام بخشی سیل بندها و نیز اسكان سیل زدگان در اردوگاه ها و بخشی نیز صرف تامین نیازهای اضطراری سیل زدگان شده است.

*بخشودگی یك اعدامی با وساطت خادمان رضوی

از كرمان هم خبری مبنی بر بخشودگی مرد قاتل محكوم به اعدام در زندان مركزی سیرجان بر روی سایت استان های ایرنا منتشر شده است به گونه ای كه پیش از اجرای حكم قصاص با حضور و تلاش خادمیاران رضوی این استان این فرد از سوی اولیای دم بخشوده شد.
مرتضی اخضمی معاون امور خادمیاران نمایندگی آستان قدس رضوی كرمان افزود : این جوان 25 ساله سیرجانی در یك درگیری و نزاع ناخواسته در گوغر بافت فردی را به قتل رسانده و با شكایت خانواده مقتول و درخواست قصاص حدود پنج سال در زندان بازداشت بود.

**************************************
این مطالب گزیده ای از اخبار 24 ساعت گذشته ایرنا در حوزه استانهاست كه قرار است از این پس هر روز در قالب بسته خبری منتشر شود.

1042/1906