پرداخت 50 میلیون ریال كمك معلمان مدارس استثنایی مناطق سیلزده

سمنان- ایرنا- معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی كشور گفت: كمك به معلمان دانش آموزان استثنایی در مناطق سیل زده مدنظر قرار دارد و برای هریك از معلمان همراه با حقوق فروردین ماه، 50 میلیون ریال به عنوان كمك پرداخت شد.

مجید قدمی عصر یكشنبه در حاشیه سفر خود به استان سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود: با هماهنگی های انجام شده خدمات درمانی، دارویی و نیازهای تخصصی دانش آموزان استثنایی در مناطق سیل زده به صورت رایگان انجام می شود.
وی تصریح كرد: كمك به خانواده های دارای دانش آموزان استثنایی در مناطق سیل زده نیز در دستور كار قرار دارد.
وی در ادامه گفت: حرفه آموزی و مهارت آموزی به منظور فراهم كردن زمینه اشتغال، رویكرد اصلی در آموزش به دانش آموزان استثنایی است.
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: آموزش و پرورش استثنایی از آموزش های فنی و حرفه ای و كاردانش بیش از آموزش های نظری استفاده می كند.
به گفته وی، حرفه آموزی به دانش اموزان استثنایی در رشته ای كه استعداد دارند زمینه جذب این افراد در جامعه را فراهم می كند و برآیند داده ها حاكی از آن است دانش آموزان استثنایی كه حرفه ای را آموختند جذب بازار كار شدند.
وی خاطر نشان كرد: آموزش و پرورش استثنایی در آموزش مهارت و حرفه به دانش آموزان تحت پوشش خود عملكرد مطلوبی داشته و حتی بر اساس آمار، در خروجی و جذب بازار كار شدن افراد از آموزش و پرورش نیز جلوتر است.
قدمی یادآور شد: آموزش و پرورش استثنایی در دوره متوسطه برای دانش آموزان ناشنوا امكان تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای و كاردانش و برای نابینایان امكان ادامه تحصیل در هنرستان موسیقی را فراهم كرده است.
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: برای آسیب دیده های ذهنی نیز آموزش متناسب با استعداد و هوش آن ها ارائه می شود.

** 152 هزار دانش آموز استثنایی در كشور وجود دارد
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی تصریح كرد: 152 هزار دانش آموز زیر چتر آموزش و پرورش استثنایی كشور هستند كه از این تعداد 2 سوم دانش آموز دوره ابتدایی و یك سوم دانش آموز دوره متوسطه هستند.
وی اضافه كرد: بیشترین دانش آموزان استثنایی دچار كم توانی ذهنی هستند و به ترتیت ناشنوایان، نابینایان و چند معلولیتی در زمره فراوانی دانش آموزان استثنایی است.

** شروع سنجش دانش آموزی از دهه اول خردادماه
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: اجرای طرح سنجش و غربالگری دانش كودكان برای ورود به مدرسه از دهه اول خردادماه آغاز می شود و هزینه برای سنجش هر كودك حدود 250 هزار ریال است و برای خانواده ها در مناطق محروم نیم بها یا رایگان انجام می شود.
قدمی خاطر نشان كرد: سنجش كودكان در بدو ورود به مدرسه در مناطق سیل زده به صورت رایگان انجام می شود.
به گزارش ایرنا، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی به منظور كلنگ زنی طرح آب درمانی مركز آموزشی استثنایی بشارت، شركت در آیین جشنواره نوجوان سالم و حضور در نشست شورای معاونین آموزش و پرورش استان سمنان به این استان سفر كرده است.
7342/7408