۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۵۴
کد خبر: 83295268
۰ نفر
فرماندار شميرانات: دولت شوراها را شريك خود نمي داند

تهران- ايرنا- فرماندار شهرستان شميرانات با بيان اينكه در كشور شاهد مشكلات اساسي براي شوراها هستيم تشريح كرد: دولت در بعد ملي و محلي نتوانسته شورا را به عنوان يك عنصر ناظر، سياست گذار و يك شريك سياسي اجتماعي بپذيرد و شوراها نيز نتوانسته اند نقش اساسي خود را در زمينه هاي مذكور ايفا كنند.

به گزارش ايرنا، سياوش شهريور روز يكشنبه در همايش تبيين نسبت شوراها و مردم سالاري ديني افزود: قطعاً بايد حاكميت را موظف به استفاده از نظريات شوراها در سياست گذاري كنيم.
وي با بيان اينكه شوراها را نيز بايد نقد كنيم تاكيد كرد: اين نهاد مردم محور بايد به نفع مردم در حوزه سياست گذاري ورود كنند و تمام موضع گيري، همت و توان شوراها بايد معطوف به توسعه، شكوفايي، نجات ملي و ايجاد يك سرمايه اجتماعي ضد فساد و استبداد باشد.
فرماندار شميرانات ابراز كرد: برخي از اعضاي شوراهاي اسلامي برخلاف اكثر آنها كه شريف و خدمتگذار هستند گرفتار فساد شده اند كه منجر به ورود قوه قضائيه شده است.
وي افزود: گاهي تصميمات نادرست يا مداخله نامشروع در يك شهر، روستا يا بخش منجر به تبديل شر به يكي از عنصرهاي اساسي زندگي اجتماعي در منطقه مي شود.
شهريور خاطرنشان كرد: بسياري از اختلافاتي كه در شهرها و روستاها شاهد هستيم ثمره تصميمات كارگزاران دولت و اعضاي شوراهاست.
وي با بيان اينكه بايد تصميم به نقد خود بگيريم افزود: همانطور كه قوه قضائيه ورود مي كند تا شر را از دامن دولت كم كند شوراها هم بايد نسبت به اين امر حساس شده و تلاش كنند خود را از منجلاب تصميماتي كه ايجاد شر در حوزه هاي مختلف مي كند، نجات دهند.
فرماندار شميرانات اذعان داشت: جامعه در حال توسعه ايراني مشكلاتي دارد كه نمايان نيست اما در حال نهادينه شدن در ذات ماست؛ اينكه حقوق عمومي را در نظر نمي گيريم، حقوق شهروندي را پايمال مي كنيم و دانش و تكنيك و گفت و گوگريز هستيم از مشكلات يك جامعه در حال توسعه تلقي مي شود.
شهريور اظهار داشت: شوراها بايد در زمينه هاي آموزش هاي عمومي، حفظ اشتغال، انضباط روستايي، بهبود شاخص هاي فرهنگي، توسعه اجتماعي و ... تلاش كنند.
به گزارش ايرنا، در تقويم رسمي كشور روز نهم ارديبهشت به عنوان روز شوراها ناميده شده است.
شهرستان شميرانات متشكل از شهر شميران (منطقه يك، بخش اعظمي از منطقه سه و شمال و شرق منطقه دو تهران) و دو بخش لواسانات و رودبار قصران با جمعيتي افزون بر 600 هزار نفر در شمال و شمال شرقي تهران واقع شده است.
تهرام/9897//6139