۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
کد خبر 83295246
۰ نفر
نمایشگاه كتاب رنگ و بوی دانش آموزی گرفت

تهران-ایرنا- پنجمین روز از سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب با حضور گروه های مختلف دانش آموزی در كنار یار مهربان رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته و فضای امروز این رویداد بزرگ فرهنگی را مدرسه ای كرد.

به گزارش عصر یكشنبه خبرنگار ایرنا مستقر در سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران، همزمان با آغازین ساعات شروع به كار روز پنجم سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران، این نمایشگاه امروز نیز بمانند چهار روز گذشته كه میزبان دانشجویان، خانواده ها و همه اقشار مردمی بود، رنگ و بوی دانش آموزی و حال و هوای مدرسه به خود گرفت.
از بدو ورود به نمایشگاه طیف وسیعی از دانش آموزان همراه با مسئولان و دبیران مدارس گروه گروه به محوطه های داخلی نمایشگاه وارد شده و پس از تعیین محل بازدید خود هر دسته به بخشی از سالن ها مراجعه می كردند.
دختران و پسران دانش آموزی كه لباس های فرم مدارس بر تن داشتند بیشتر در مقابل غرفه های آموزشی و كمك آموزشی تجمع می كردند و حتی بعضی از آنها به سالن كودك و نوجوان مراجعه می كردند.

** حال و هوای دانش آموزان، خرسند از حضور و دلخور از قیمت ها
برخی از این دانش آموزان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با ابراز خرسندی از حضور خود در نمایشگاه اظهار داشتند: امروز برای ما فرصت مناسبی است تا بتوانیم آنچه به عنوان كمك درسی و آموزشی برایمان محسوب می شود را با راهنمایی و مشاوره اساتید و معلمان راهنما تهیه كنیم.
آن ها ادامه دادند: تقریبا آنچه مورد نیاز دانش آموزان است در غرفه های كمك آموزشی قابل دستیابی است.
دانش آموزان در پاسخ به این پرسش ایرنا كه آیا از قیمت كتاب های خریداری شده راضی هستند یا خیر؟ گفتند: البته غرفه داران كتاب های مربوط را با درصدی تخفیف می فروشند اما به نظر می رسد قیمت ها متفاوت چندانی با بیرون ندارد؛ چرا كه به گفته غرفه داران، گرانی آثار، ایاب و ذهاب، دستمزد و كرایه و هزینه اجاره غرفه و ... عامل این برابری قیمت كتاب ها در داخل نمایشگاه و بیرون از آن شده است.
یكی از دانش آموزان در حالی كه به ساندویچ در دستش اشاره می كرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: كتاب مورد علاقه من خیلی گران تر از این ساندویچ بود و چون والدینم مبلغ محدودی در اختیار من گذاشتند فقط توانستم همین را بخرم.

** بازگشت كتاب به سبد خانوار با تنظیم تعرفه ها
مدیر یكی از مدارسی كه دانش آموزان را همراهی می‌كرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اشاعه فرهنگ كتاب خوانی را هدف آوردن هر ساله دانش آموزان به نمایشگاه كتاب عنوان كرد و گفت: همچنان كه ورزش كردن برای سلامت جسم لازم است كتاب به عنوان یار مهربان برای سلامت دانش آموزان ضروری است، كتاب هایی كه در زمینه های مختلف دانش آموزان را یاری كنند و مهارت زندگی را به آنها آموزش دهند. در همین راستا تلاش می‌كنیم هر ساله دانش آموزان را با فضای نمایشگاه كتاب آشنا كنیم.
وی درباره میزان رضایتمندی دانش آموزان از نمایشگاه خاطرنشان كرد: دانش آموزان راضی هستند اما بالا رفتن هزینه كتاب به دلیل شرایط اقتصادی، كتاب را از سبد خرید خانواده ها كنار زده و قدرت خرید را كاهش داده است.
وی یادآور شد: بازگشت پرقدرت كتاب خوانی به جمع خانواده ها مستلزم این است كه دولتمردان بحث یارانه دادن به كاغذ و ناشران را جدی بگیرد.
سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» تا 14 اردیبهشت ماه سال جاری همه دوره از ساعت 10 تا 20 در مصلی تمام خمینی (ره) پذیرای علاقمندان و بازدید كنندگان از این رویداد بزرگ فرهنگی است.

گزارش از فاطمه دهقان نیری
اجتمام** 9294 ** 9053