۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۱۶
کد خبر: 83295161
۰ نفر
آب از 35هزار هكتار زمین كشاورزی سیل زده خوزستان خارج شد

اهواز - ایرنا - رییس سازمان جهادكشاورزی خوزستان گفت: عملیات ضربتی خارج سازی آب از 35هزار هكتار از زمین های كشاورزی سیل زده در مناطق غربی ، مركزی و شمالی خوزستان با مشاركت مردم و بهره برداران محلی در چند روز اخیر و با فروكش كردن سیلاب ، انجام شد.

كیخسرو چنگلوایی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: عملیات رفع آبگرفتگی 14هزار هكتار زمین كشاورزی دیگر در خوزستان نیز در حال انجام است كه تا 2 روز آینده نیز ، از آبگرفتگی ناشی از سیلاب آزاد می شوند.
وی با اشاره به اینكه هفت هزار هكتار از زمین های كشاورزی كه دچار آبگرفتگی ناشی از سیلاب شده اند نیز از روز دوشنبه نهم اردیبهشت در مناطق سیل زده خوزستان شروع می شود گفت: این زمین ها باید هرچه زودتر برای كشت تابستانه و سپس پاییزه آماده شوند.
وی ادامه داد: زمین های كشاورزی خسارت دیده كه آب از آنان خارج شده به سرعت عملیات بازسازی زهكش ها ، لایروبی انهار و همسطح سازی زمین ها با كمك بهره برداران محلی و نیروهای ستادی سازمان جهادكشاورزی انجام می شود تا زمان كشت تابستانه محصولات كشاورزی از دست نرود.
رییس سازمان جهادكشاورزی خوزستان در ادامه با اشاره به اینكه در جریان سیلاب اخیر حدود 200هزار هكتار از زمین های كشاورزی شامل گندم ، جو ، چغندر قند و محصولات صیفی و جالیزی كه در كناره های رودخانه های كرخه ، دز و كارون بودند دچار آبگرفتگی شدند افزود: برداشت محصول از برخی زمین های كشاورزی كه دچار آبگرفتگی شده اند تا حد ناچیزی امكان پذیر است ولی برداشت محصول از بیشتر زمین های سیل زده استان امكان پذیر و اقتصادی نیست.
چنگلوایی بیان كرد:از مجموع زمین های كشاورزی خوزستان كه دچار سیلاب شدند حدود 65هزار هكتار آن زیر پوشش بیمه بوده كه در 2 هفته اخیر كشاورزان استان حدود 420میلیارد ریال غرامت از صندوق بیمه محصولات كشاورزی دریافت كرده اند.
استاندار خوزستان گفته است امسال در هیچ یك از نقاط خوزستان محدودیت یا ممنوعیت كشت ناشی از كمبود آب نخواهیم داشت و كشاورزان استان می توانند بدون دغدغه زمین های كشاورزی خود رابرای كشت تابستانه و پاییزه آماده كنند.

** 82 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش كشاورزی خوزستان
رییس سازمان جهادكشاورزی خوزستان ادامه داد:در جریان سیلاب اخیر 82هزار میلیارد ریال به بخش كشاورزی خوزستان خسارت وارد شده كه از این میزان 38هزار هكتار آن مربوط به واحدهای نیشكری این استان است.
چنگلوایی با بیان اینكه دولت خسارات وارده به كشاورزان و واحدهای نیشكری خوزستان را پرداخت می كند افزود: بخشی از پرداخت غرامت به كشاورزان به صورت بدون عوض و بخش دیگری نیز به صورت تسهیلات ارزان قیمت بانكی جبران می شود.
براساس اعلام مدیركل مدیریت بحران خوزستان ، سیلاب اخیر بیش از 125هزار میلیارد ریال به بخش های اقتصادی و زیربنایی این استان خسارت زده است.
با این حال برخی مسئولان اجرایی خوزستان می گویند حجم خسارات وارده این سیلاب بی سابقه با فروكش كردن كامل سیلاب و خروج سیلاب از منازل و تاسیسات مهم شهری و روستایی ممكن است افزایش یابد.
به گزارش ایرنا سیلاب فروردین امسال كه بخش هایی از مناطق شادگان ، دشت آزادگان ، حمیدیه ، باوی و الهایی اهواز هنوز درگیر آن هستند بیش از 400هزار نفر را در 12شهرستان خوزستان در معرض خطر قرار داد.
با فروكش كردن سیلاب و كاهش خروجی سدهای گتوند ، دز و كرخه ، در چند روز اخیر تعداد زیادی از ساكنان روستاهای سیل زده خوزستان به خانه و كاشانه خود بازگشته اند و تنها كمتر از پنج هزار نفر در اردوگاه های اسكان اضطراری به سر می برند.
6065/ 6037