۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۷
کد خبر: 83295133
۰ نفر
بارش های بهاری و سیرابی طبیعت اردبیل

اردبیل -ایرنا- بارش های بهاری گرچه در برخی مواقع در قالب برف خسارت های قابل توجهی به باغداران و كشاورزان استان اردبیل وارد كرد اما در نگاهی كلی موجب جبران بخشی از كمبود ذخیره آبی منطقه شده و تا حدودی روند خشكسالی رو به افزایش را تعدیل كرد.

به گزارش ایرنا، كاهش شدید ذخایر زیر زمینی آب در دشت اردبیل كه آن را به دشت ممنوعه تبدیل كرده است، خالی شدن ذخایرپشت سدها و خشكی زمین در بسیاری از مناطق تصویری بود كه تا امسال بر استان حاكم بود اما بارش های بهاری سال 98 تاحدودی موجب تغذیه زمین شده و امیدواری ها را برای جبران كمبود آب افزایش داد.
از اولین روز فروردین ماه جاری بارش باران و برف تمامی مناطق استان اردبیل را در برگرفته و طبیعت رو به خشك استان را تا حدودی سیراب كرد، زمین های كشاورزی استان اردبیل كه سالیان سال در اثر خشكسالی دچار خسارت سنگین شده بودند امسال تاحدودی وضعیت مطلوبی به خود گرفتند.
مراتع نیز وضعیت خوبی یافته و عشایر بر خلاف سال های گذشته به تعلیف دام های كوچك خود در ییلاق ها امیدوارتر شده اند.
ظرفیت آبی سد های استان اردبیل نیز كه روند كاهشی داشت امسال پر شده و برخی از سد های كوچك استان سرریز شدند.

*** بارش ها در استان اردبیل 280درصد افزایش یافت
سیاوش محمدی سرپرست اداره كل هواشناسی استان اردبیل در گفت و گو با ایرنا گفت: میانگین بارش استان در فروردین ماه امسال 55.7دهم میلی متر است كه نسبت به سال گذشته 280 درصد افزایش یافته است .
وی افزود: میزان بارش در این مدت نسبت به دوره آماری هم 46 درصد افزایش یافته است.
محمدی بیان كرد: متوسط بارندگی استان در سال زراعی از تاریخ 1/7/97الی 7/2/98به میزان 245 میلی متر برآورد شده است .
وی افزود: در طول این مدت میزان بارش نسبت به دوره آماری 17 درصد و نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش یافته است
سرپرست اداره كل هواشناسی استان اردبیل ادامه داد: درسال زراعی بیشترین افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت در شهرستان های سرعین به میزان 44 درصد ،مشگین شهر 38 درصد و اردبیل 32درصد افزایش یافته است .
سیاوش محمدی افزود: در اغلب شهرستان های استان بارش در حد نرمال و بالاتر از نرمال بوده و تنها در شهرستان بیله سوار بارش 2دهم درصد كمتر از وضعیت نرمال بوده است .

***40 میلیون متر مكعب آب بر ذخیره پشت سد یامچی اضافه شد
اصغر سلیمان زاده مدیرعامل شركت آب منطقه ‌ای اردبیل هم با اشاره به بارش ‌های اخیر در اوایل سال جاری افزود: ورودی سدهای استان بویژه سد یامچی در سال جاری مثبت ارزیابی می ‌شود به طوری كه بیش از 40 میلیون متر مكعب آب از اول سال آبی وارد این سد شده كه این میزان در سال گذشته 39.1 میلیون متر مكعب بوده است.
وی با بیان اینكه حجم مخزن آب در سد یامچی اردبیل با 10 میلیون مترمكعب كسری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بود، گفت: كسری آب با بارش‌ های اخیر به میزان چهار میلیون مترمكعب جبران شد و انتظار می رود با تداوم بارش‌ ها 6 میلیون مترمكعب باقی‌‌ مانده نیز تامین شود تا مشكلی در تامین آب استان به وجود نیاید.

*** بارش های اخیر و خوشحالی كشاورزان
خلیل نیكشاد رییس سازمان جهاد كشاورزی استان اردبیل هم گفت: هرچند در برخی از نقاط بارش برف و سرما خسارت سنگینی به باغداران وارد كرد اما بارش های بهاری موجب خوشحالی زارعان شده و تاثیری مثبتی بر این بخش داشته است.
وی افزود: سرما و بارش برف در دومین ماه از سال كه درختان به شكوفه نشسته اند، موجب سرمازدگی بخش های وسیعی از باغات استان اردبیل شده و بیش از 50 درصد از 41 هزار هكتار باغ استان بر اثر سردی هوا ، سرمازدگی و بارش برف خسارت دید ولی با توجه به افزایش میزان نزولات جوی پیش بینی می شود در بخش زراعت تولید محصولات استان افزایش یابد.
وی با اشاره به افزایش ن ظرفیت منابع آبی سد ها افزود: انتظار می رود كشاورزان امسال دغدغه زیادی در زمینه كمبود آب نداشته باشند.

** بارش ها وضعیت آب استان را بهبود بخشید
اكبر بهنامجو استاندار اردبیل هم با اشاره به بارش های مناسب در ماه های اخیر گفت : هرچند در این مدت بر اثر سرما و برف باغداران دچار مشكل شدند، ولی بسیاری از مناطق استان كه سالها از كم آبی رنج می بردند به وضعیت مطلوبتری نسبت به گذشته دست یافتند.
وی با اشاره به لزوم صرفه جویی در منابع آبی استان علیرغم بارش های اخیر اظهار داشت: كلیه دستگاههای اجرایی باید به تكالیف اعلامی از طرف وزارت نیرو در خصوص سازگاری با كم آبی عمل نمایند زیرا هنوز به وضعیت مناسب در این زمینه دست نیافته ایم.
بهنامجو گفت: شهروندان و كشاورزان ضمن مصرف بهینه آب، می بایست اصلاح الگوی كشت را مد نظر قرار داده و از هدر رفت آب جلوگیری كنند.
گزارش : یعقوب شاددل
7110/6016