تمجيد رئيس دانشگاه بوداپست از وزنه بردار ايراني در همايش علمي

يزد - ايرنا - رئيس دانشگاه صنعتي و اقتصاد شهر بوداپست پايتخت مجارستان در همايش رئيسان دانشگاه هاي ايران و كشورش در دانشگاه يزد، با بيان خاطره اي از 50 سال پيش، به تمجيد از محمد نصيري پرافتخارترين و نخستين وزنه بردار ايراني دارنده مدال طلاي بازي هاي المپيك پرداخت.

به گزارش ايرنا، يانوس بالاز يانوس (János Balázs Józsa) روز يكشنبه در بخشي از سخنراني خود در اين گردهمايي گفت: سال 1968 ميلادي، زماني كه 11 ساله و علاقه مند به ورزش وزنه برداري بود به سختكوشي ايرانيان پي برده است.
وي ادامه داد: در اين سال، محمد نصيري وزنه بردار سختكوش ايران با ركوردي بهتر از «ايمره فولدي» وزنه بردار صاحب نام مجارستان در دسته 56 كيلوگرم، به مدال طلاي بازي هاي المپيك مكزيكوسيتي دست يافت و هموطن مجاري وي مدال نقره گرفت.
وي افزود: در آن زمان از ناكامي فولدي در رسيدن به مدال طلاي بازي هاي المپيك به شدت ناراحت شد، اما چهار سال بعد (سال 1972 ميلادي) در بازي هاي المپيك مونيخ آلمان، مدال طلاي دسته منهاي 56 كيلوگرم رقابت هاي وزنه برداري به اين هموط من رسيد و اين بار وزنه بردار ايراني از رسيدن مدال طلا بازماند.
بيان اين خاطره ورزشي، شركت كنندگان در گردهمايي 2 روزه رئيسان دانشگاه هاي ايران و مجارستان در دانشگاه يزد را به وجد آورد و لبخندهاي آنان براي لحظاتي اين گردهمايي علمي و دانشگاهي را تحت تاثير قرار داد.
محمد نصيري پرافتخارترين و نخستين وزنه ‌بردار ايران است كه به مدال طلاي بازي هاي المپيك رسيد و با حضور در چندين دوره المپيك و مسابقات قهرماني جهان 18 بار ركوردهاي جهاني را به نام خود ثبت كرد و 9 مدال طلا، نقره و برنز گرفت.
«ايمره فولدي» نيز نخستين وزنه‌برداري بود كه در پنج المپيك شركت كرد و در دوران فعاليت حرفه‌اي خود، 20 ركورد جهاني بر جاي گذاشت.
وي سال 2002 ميلادي از سوي فدراسيون بين المللي وزنه برداري به عنوان يكي از وزنه‌برداران قرن انتخاب شد.
فولدي سال 2017 ميلادي در 78 سالگي درگذشت و فدراسيون جهاني وزنه‌برداري نيز به همين مناسبت پيام تسليت منتشر كرد.
گردهمايي 2 روزه رئيسان دانشگاه هاي ايران و مجارستان امروز يكشنبه به ميزباني دانشگاه يزد آغاز شد.
محمدصالح اولياء رئيس دانشگاه يزد كه به عنوان مسئول همكاري هاي دانشگاهي ايران و مجارستان انتخاب شد در حاشيه برگزاري اين گردهمايي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، بحث و تبادل نظر درباره تبادل استاد و دانشجو، انجام طرح هاي تحقيقاتي و برگزاري دوره هاي آموزشي مشترك را از جمله اهداف برگزاري اين گردهمايي عنوان كرد.
مقام هاي دانشگاهي مجارستان در كنفرانس « رئيسان دانشگاه هاي جهان» كه مهر 1397 در شهر بوداپست برگزار شد و در آن هيات ايراني شركت داشتند براي همكاري هاي دانشگاهي با كشورمان اعلام آمادگي كردند.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري ايران چندي قبل درباره وضعيت دانشگاه هاي كشور در رتبه بندي هاي بين المللي گفته بود كه بر پايه يكي از رتبه بندي ها 23 مورد از دانشگاه‌ها و بر اساس رتبه بندي ديگري 18 مورد ديگر از دانشگاه‌هاي ايران، جزو فهرست يكهزار دانشگاه برتر دنياست.
هم اكنون علاوه بر دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي وابسته به وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، مراكز ديگري با كسب مجوز از وزارت علوم دانشجو مي‌پذيرند.
مجارستان هم از دانشگاه هاي زيادي با رتبه بندي بالا برخوردار است به خصوص در رشته هاي پزشكي و دندان پزشكي و داروسازي كه دانشگاه ها و كالج هايي با شهرت جهاني دارد و سازمان بهداشت جهاني كيفيت بالايي را براي تحصيل و اخذ مدرك پزشكي آن مد نظر قرار داده است.
از سال هاي گذشته تاكنون مجارستان يكي از كشورهاي برتر براي تحصيل پزشكي در اروپا بود و دانشجويان خارجي زيادي هر ساله براي ادامه تحصيل در دانشگاه هاي معتبر آن اقدام و ثبت نام مي كنند.
استان يزد هم با يك ميليون و 138 هزار نفر جمعيت، 68 مركز آموزش عالي و 100 هزار دانشجو دارد كه از اين تعداد، حدود 14 هزار نفر در دانشگاه يزد تحصيل مي‌كنند.
دانشگاه يزد افزون بر 400 عضو هيات علمي و 100 رشته تحصيلي دارد.
7532/ 2047/