معاون سازمان روانشناسی:آستانه تاب آوری جامعه بسیار كاهش یافته است

مشهد- ایرنا- معاون پارلمانی سازمان نظام روانشناسی كشور گفت: آستانه تحمل و تاب آوری جامعه در برابر مسائل و مشكلات مختلف بسیار كاهش یافته و به مرحله آسیب پذیری شدید رسیده است.

اصغر عبدالهی روز یكشنبه در همایش تجلیل از روانشناسان و مشاوران روانشناسی خراسان رضوی در مشهد افزود: امروز در همه جهان پا به پای تلاش برای تامین سلامت جسمی افراد، فراهم نمودن شرایطی برای تامین سلامت روحی و روانی افراد نیز مورد توجه قرار دارد.
وی اظهار داشت: فراهم آوردن محیط زندگی و جامعه مطلوب مستلزم فراهم كردن شرایط برای بهبود وضعیت روحی و روانی افراد است در غیراین صورت جامعه دچار تنش های روحی و روانی از قبیل پرخاشگری و كاهش آستانه تاب آوری می شود كه می تواند تبعات منفی بسیار به دنبال داشته باشد.
وی گفت: اكنون جامعه ما با 56 نوع آفت و آسیب روانشناختی از جمله وجود چهار میلیون معتاد، 45 درصد چاقی، رواج كورتاژ و قانون گریزی مواجه است كه باید با متد و شیوه های علمی به درمان آنها پرداخته شود.
عبدالهی افزود: امروزه افسردگی به عنوان یك آفت روانشناختی مهم به همه خانه ها راه یافته و همه جامعه را تهدید می كند و تنها نهاد و علمی كه می تواند در راستای رفع این مشكل اجتماعی قدم بردارد، دانش روانشناسی است.
وی اظهار داشت: اگر شرایط سلامت روح و روان جامعه مهیا شود، سطح تاب آوری جامعه افزایش می یابد كه تبعات مثبت فراوان از جمله كاهش معضل اجتماعی طلاق را به همراه دارد.
وی گفت: با اینكه زنان پس از طلاق بسیار آسیب پذیر هستند اما تاب آوری آنان به قدری كاهش یافته كه 94 درصد دادخواست های طلاق از سوی بانوان ارائه می شود.
عبدالهی افزود: اگر آستانه تحمل به اندازه ای باشد كه مادر صلابت مادری را بر جدایی ترجیح دهد به خاطر محیط خانوادگی و فرزندان فداكاری كند یا شوهر بتواند محیط خانواده را بهتر درك كند معضلات اجتماعی به میزان بسیار زیاد كاهش می یابد.
وی اظهار امیدواری كرد: با كمك 250 هزار دانش آموخته روانشناسی در كشور در قالب سازمان نظام روانشناسی برنامه های مفید برای تامین بیش از پیش سلامت روحی و روانی جامعه در زمینه های مختلف از جمله هنر اجرایی شود.
معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری مشهد نیز در این همایش گفت: شهرداری مشهد در راستای فراهم آوری شرایط برای تامین سلامت روحی و روانی زائران و مجاوران در بخشهای زیبا سازی و نظافت و ساماندهی شهر اقدامات فراوان انجام داده است.
مهدی زارعی افزود: در تغییر و تحولاتی كه در محلات مختلف با هدف لطیف سازی روحیه مردم انجام می شود مشاركت جوامع محلی نیز باید در نظر گرفته شود تا ساكنان شهرها و محل ها نسبت به شهر خود بیشتر احساس تعلق خاطر كنند.
وی اظهار داشت: حال خوب مردم در شهر بستگی به فضای عمومی شهر دارد لذا مدیریت شهری تلاش می كند با همه بخشهای جامعه ارتباط برقرار كند تا بتواند همگام با جریان سیال مردم شرایط بهتری برای زندگی در شهر برای همگان مهیا كند.
احسان اصولی رئیس كمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر مشهد نیز گفت: برای افزایش نشاط محیط شهری تعامل با محیط های فرهنگی و دانشگاهی مورد تاكید مدیریت كلان شهر است.
اجرای موسیقی زنده و تجلیل از روانشناسان و مشاوران روانشناسی استان خراسان رضوی از برنامه های پایانی این همایش بود.
6070 / 6053