۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۵
کد خبر: 83295039
۰ نفر
خرید گندم در كشور 23 درصد افزایش یافت

اراك - ایرنا - مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی گفت: خرید گندم مازاد بر نیاز كشاورزان از ابتدای آغاز برداشت این محصول در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 23 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، « اسماعیل اسفندیاری پور» روز یكشنبه در همایش برنامه ریزی كشت های پاییزه در اراك افزود: 350هزار تن گندم مازاد بر نیاز كشاورزان از ابتدای آغاز فصل برداشت این محصول تا كنون از كشاورزان استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، جنوب استان فارس و ایلام خریداری و در انبارها ذخیره سازی شده است.
وی ادامه داد: عملكرد تولید محصول گندم در این استان ها نسبت به سال گذشته از افزایش قابل قبولی برخوردار بوده است.
مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی گفت: طلب گندمكاران تاكنون به صورت كامل توسط دولت تامین و پرداخت شده است.
اسفندیاری پور پیش بینی كرد: 14 تا 14 و 2 دهم میلیون تن گندم مازاد بر نیاز كشاورزان تا پایان فصل برداشت این محصول از گندمكاران خریداری شود.
وی افزود: اكنون ظرفیت خرید 12 میلیون تن گندم در كشور وجود داشته و تجهیز منابع برای خرید محصول كشاورزان توسط شركت غله و خدمات بازرگانی در حال انجام است.
مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی گفت: بهای خرید گندم با چهار درصد افت مفید و یك درصد افت غیر مفید در سال جاری 17 هزار ریال قیمت گذاری شده و این قیمت برای محصول كشاورزانی كه مبارزه با سن و علف های هرز را به موقع انجام داده باشند، تا 17 هزار و 500 ریال قابل افزایش است.
اسفندیاری پور ادامه داد: افت قیمت محصول گندم كشاورزان تا 2 درصد سن زدگی در سال جاری بخشوده و از 2 تا چهار درصد به ازای هر درصد سن زدگی 250 و از چهار درصد به بالا 350 ریال از بهای این محصول كاسته می شود.
وی یاد آور شد: 73 درصد از سطح پنج میلیون و 900 هزار هكتاری زیركشت محصول گندم در استان هایی مشابه با اقلیم استان مركزی، 18 درصد در مناطق گرم و خشك و هشت درصد در استان های معتدل شمال كشور قرار دارد.
مجری طرح گندم وزارت جهاد كشاورزی با یادآوری جاری شدن سیل در استان خوزستان افزود: خساراتی كه جاری شدن سیلاب به محصول گندم این استان وارد كرده، مربوط به میزان تولید مازاد استان است.
اسفندیاری پور گفت: میزان تولید گندم این استان امسال همانند سال گذشته بوده و پیش بینی می شود یك میلیون و 900 هزار تا 2 میلیون تن محصول گندم در سال زراعی جاری در این استان تولید شود.
وی ادامه داد: ایران اسلامی در طول سه سال گذشته در زمینه تولید گندم به خوداتكایی دست یافته و با توجه به تولید مناسب این محصول در كشور امید است این خوداتكایی در سال چهارم نیز ادامه یابد.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان مركزی نیز در این نشست، تناسب مصرف كود های شیمیایی را از جمله مشكلات این سازمان دانست و گفت: اكنون با وجود فعالیت های انجام شده در مصرف كودهای پتاسه این استان با مشكلاتی مواجه است.
« مجید انجفی » افزود: با افزایش مصرف كود پتاسه پیش بینی می شود نگرانی هایی كه در زمینه آفات وجود دارد، برطرف شود.
استان مركزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت كشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست كشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست كشور در بخش كشاورزی است كه 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هكتار اراضی باغی و كشاورزی در استان مركزی وجود دارد كه یك و 2 دهم درصد تولیدات كشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مركزی با تولید حدود 54 هزار تن گوشت سفید، 53 هزار تن تولید گوشت قرمز، 320 هزار تن شیر، حدود 41 هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه ای در بخش كشاورزی و دامداری كشور برخوردار است.
1955/3075