۸ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۹
کد خبر: 83295029
۰ نفر
سپر امنيتي خطوط ارتباطي مازندران قويتر مي شود

ساري – ايرنا – مدير كل ارتباطات و فناوري اطلاعات مازندران با اشاره به اينكه سيلاب هاي بهاري امسال باعث اختلال شبكه ارتباطي برخي نقاط استان شد، گفت: با استفاده از تجربه اين حادثه، اين اداره بنا دارد تا سيستم هاي مجهزتر ارتقاي امنيت خطوط ارتباطي را در استان پياده كند.

يدالله طهماسبي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در سيلاب هاي اخير مازندران و رانش زمين باعث شد تا فيبر نوري برخي نقاط از جمله شهرستان هاي سوادكوه و سوادكوه شمالي قطع شود و اين مساله باعث اختلال و قطعي تلفن هاي ثابت، همراه و اينترنت در اين مناطق شد.
وي ادامه داد : باتوجه به اينكه استان مازندران از نظر زيرساخت هاي ارتباطي جز استان هاي رده اولي كشور به شمار مي رود اما ضروري است تا با اقدامات آينده نگرانه لازم از همين ميزان جزيي قطعي و اختلال در خطوط ارتباطي استان جلوگيري كرد.
مازندران بيش از 10 هزار كيلومتر فيبر نوري دارد كه با دارا بودن اين ميزان زير ساخت و ضريب نفوذ اينترنت 77.5 درصدي جز چهار استان كشور در زمينه نفوذ اينترنت به شمار مي رود.
همچنين يك ميليون و 620 هزار مشترك تلفن ثابت و 2 ميليون و 400 هزار مشترك تلفن همراه در مازندران هستند.
مدير كل ارتباطات مازندران گفت: شرايط خاص جغرافيايي و طولي بودن مازندران باعث شده تا اين استان محدود به جنگل و دريا باشد و اين مساله باعث شده تا در زمان وقوع حوادث طبيعي همچون سيل زيرساخت هاي ارتباطي كه همان فيبر نوري است دچار آسيب شوند.
وي افزود: مساله اي كه در سيلاب اخير چهره خود را نشان داد رانش زمين و تخريب پل ها باعث قطعي و پارگي فيبر نوري در نقاط حادثه ديده شد و خطوط ارتباطي مشتركان نيز در اين زمان قطع شد.
به گفته طهماسبي براي همين منظور زير ساخت جايگزين به عنوان فيبر نوري كمكي در استان مازندران اجرا مي شود تا پوشش كاملي براي ارائه خدمات ارتباطي در زمان وقوع حوادث فراهم شود.
وي در توضيح فيبر نوري كمكي گفت كه به طور مثال خطوط ارتباطي مناطق مختلف مازندران از فيبر نوري چند مسير يا همان چند شهرستان تامين شود كه در صورت پارگي فيبر يك مسير از مسير ديگر اين موضوع پوشش داده شود.
مدير كل ارتباطات مازندران با اشاره به وجود 58 شهر در اين استان اضافه كرد: در حال حاضر 28 شهر استان بدين صورت از پوشش فيبر نوري كمكي برخوردار هستند و قرار است در ديگر شهرها كه غالبا شهرهاي كوچك هستند اين شيوه پياده شود.
وي همچنين از بكارگيري سيستم هاي راديويي در شهرهاي كوچك به عنوان زير ساخت رفع كننده مشكلات در زمان قطعي فيبر نوري در مازندران خبر داد و گفت: اين زير ساخت كه محدوديت ترافيكي نيز دارد مي تواند در مدت زمان كوتاه مشكلات خطوط ارتباطي هر منطقه را برطرف بكند.
** فيبر نوري دريايي در راه مازندران
طهماسبي با اشاره به اينكه مازندران به صورت طولي در امتداد جنگل و دريا است، گفت: با توجه به رانشي بودن زمين ها در حاشيه جنگل ها، در زمان وقوع حوادث فيبر نوري ها خسارت مي بينند.
وي از دريا به عنوان مكاني امن براي استقرار زير ساخت هاي ارتباطي نام برد و افزود: براي همين منظور به وزارت ارتباطات ايجاد فيبر نوري دريايي را پيشنهاد داديم كه در صورت اجرا مازندران به عنوان نخستين استان كشور در اجراي اين زير ساخت به شمار مي رود.
مدير كل ارتباطات مازندران تاكيد كرد : با توجه به كم حادثه بودن كف دريا ، احتمال قطعي خطوط ارتباطي در زمان وقوع حوادث در اين نقاط به صفر مي رسد .
2096/1899