شوكه شدن برنجكاران از افزایش دستمزد نشاكاران در مازندران

ساری - ایرنا - شوكه شدن برنجكاران مازندران نسبت به درخواست 200تا 250 هزار تومان بابت دستمزد یك روز نشای شالیزار توسط كارگران درحالی است كه طبق اظهارات سازمان جهاد كشاورزی كمتر از 20 درصد زمین های استان تاكنون نشا شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، اگرچه طی پنج سال اخیر آئین نخستین نشا مكانیزه برنج در مازندران برگزار می شود اما همچنان بیش از دو سوم از 230 هزار هكتار زمین های شالیزاری به صورت سنتی, با دست نشا كاری می شود.
در حال حاضر بیشترین هزینه در كشت برنج مربوط به هزینه كارگری است و شالیكاران امسال علاوه بر گرانی و 2برابر شدن قیمت بیشتر نهاده های كشاورزی نظیر سموم، پلاستیك، بذور، قطعات یدكی تیلر و تراكتور و دستمزد كارگری برای شخم و شیار و آب تخت كردن، با افزایش 70درصدی مزد نشاكاران نیز مواجه شدند.
هر چند بالا رفتن نرخ تورم و كاهش شدید قدرت خرید، مبلغ مزد كارگران كشاورز به ویژه نشاكار را تا حدود زیادی برای همه قابل توجیه می كند اما یكی از دلایل این افزایش كم شدن زمان فاصله نشاكاری بین شالیكاران شهرستان های غرب ،مركزی و شرق استان است.
در سالهای گذشته به صورت سنتی نشا كاری از اواسط فروردین از غرب استان اغاز و تا اوایل خرداد در شرق مازندران خاتمه می یافت اما امسال به علت سیلاب و سردی هوا در اواخر فروردین بخش عمده اراضی كشاورزی استان طی روزهای اخیر به زیر كشت برنج رفت و به این ترتیب تقاضای نیروی كار افزایش یافت.
روند صعودی دستمزد نشاكاران برنج در روزهای آینده نیز محتمل است چرا كه امسال فراوانی آب سبب شد تا سطح زیر كشت برنج مازندران طبق اعلام جهاد كشاورزی نسبت به سال گذشته 10هزار هكتار بیشتر شود كه عمده این اراضی در مناطق شرقی استان است.
بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد كه هم اكنون هر كارگری كه بخواهد در خزانه برنج، بوته شالی را برای نشا در شالیزار آماده كند، دستمزد 250تا 270هزار تومانی درخواست می كند و برای نشای هر هكتار شالیزار به 15 كارگر مرد نیاز است.
كار كردن در خزانه برنج به خاطر سختی شرایط كار، گران ترین نرخ دستمزد را دارد و نشا نیز پس از آن قرار می گیرد.
كشاورزانی كه مجبورند برای كار در شالیزارهای خود از كارگران روزمزد استفاده كنند باید علاوه بر دستمزد، صبحانه، ناهار و عصرانه آنها را هم تامین كنند.
سید حسن هاشمی یكی از شالیكاران بخش لاله آباد بابل می گوید، درخواست 250هزار تومانی برای كار در شالیزار رقم بالایی برای كشت برنج محسوب می شود و نیاز به نقدینگی را دوچندان كرده است.
وی با بیان اینكه دستمزد نشاكاران باید همان روز پرداخت شود، توضیح داد: زمانی كه بوته نشا برنج آماده انتقال به زمین اصلی شده است باید در هر شرائط آب و هوایی و وضعیت دستمزدها، باید نشاكاری شود و این مساله باعث می شودتا شالیكاران مجبور به پرداخت نرخ های غیر واقعی كارگران شوند.
این شالیكار بابلی گفت كه امسال گرانی نهاده های كشاورزی نیز بسیاری از كشاورزان را بدهكار و نقدینگی آنان را به صفر رساند.
وی كه خود را برنجكار 79ساله معرفی كرد، بیان داشت: تجربه نشان داده كه قیمت و بازار برنج به عنوان یك محصول مهم ، همواره تحت نظارت شدید دولتمردان قرار داشته است كه با واردات و توزیع آن مانع رشد قیمت برنج متناسب با نرخ تورم می شوند.
وی در عین حال فرایند تولید و قیمت برنج را در پنج سال اخیر مناسب توصیف كرد و گفت: با توجه به نرخ تورم یك سال اخیر و افزایش چشم گیر قیمت نهاده های كشاورزی و دستمزدها، برنج طارم محلی امسال باید تا 25هزار تومان از شالیكاران در زمان برداشت خریداری شود واگرنه كشاورزی برنج صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
** كاهش سفر نشاكاران غیر بومی به مازندران
مشاهدات و بررسی های عینی خبرنگار ایرنا نشان می دهد كه امسال به علت فراوانی اب، شمار كارگران نشاكار غیربومی كه هر ساله از استان های خراسان شمالی، گلستان و فارس به مازندران می آیند نیز كاهش یافت.
كارگران زن و مرد این استان ها با در اختیار گرفتن مكانی برای استراحت در شهرهای بابل، آمل، بابلسر و فریدونكنار هر صبح با سركارگران محلی برای كار به مزارع اعزام می شوند.
در حال حاضر تقاضا برای به كارگیری كارگران نشاكار غیر مازندرانی بسیار زیاد است چراكه نرخ آنان به نسبت نرخ نشاكاران بومی تا 30درصد كمتر است.
مرتضی جعفری یكی از نمایندگان كارگران نشاكار منطقه ' كام فیروز' استان فارس به خبرنگار ایرنا گفت كه امسال فقط حدود 80نفر از نشاكاران غیر بومی به بابل آمدند درحالی كه پارسال 170نفر در قالب شش گروه برای كارگری نشا آمده بودند.
'كام فیروز' در 130 كیلومتری شیراز قرار دارد و منطقه ای از استان فارس است كه در آن كشت برنج وجود دارد.
وی افزود: امسال نرح نشاكاران غیر بومی 130 تا 150هزار تومان است كه این قیمت حدود 30 درصد كمتر از نرخ نشاكاران محلی است.
وی دلیل كم شدن تعداد نشاكاران غیر بومی را فراوانی آب و رونق شالیكارای در مناطق برنج خیز كشور عنوان كرد.
**افزایش هزینه تولید برنج در سال جاری
رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران با بیان اینكه 100درصد زمین های شالیزاری استان آب تخت و خزانه گیری شده است، گفت : امسال قیمت نهاده های كشاورزی از جمله پلاستیك، بذر، دستمزد كارگر، تولید بوته از بانك نشاء ، دستمزد تراكتور ، تعمیرات و قطعات یدكی بسیار بالا رفته است.
عزیزالله شهیدی فر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به همین دلیل پیش بینی می شود تا قیمت برنج امسال به نسبت سال گذشته به صورت چشم گیری افزایش بیابد.
وی توضیح داد: 2 محصول برنج و مركبات به عنوان مهمترین محصولات كشاورزی مازندران كه رتبه نخست تولید كشور را در اختیار داریم همواره به نسبت دیگر محصولات كشاورزی با بیشترین هزینه و كمترین قیمت در بارار مواجه است.
وی تصریح كرد: از آنجاییكه كمتر از 60هزار هكتار از 220 هزار هكتار زمین های شالیزاری مازندران به صورت مكانیزه نشاكاری می شود ، كارگری در كشت این محصول بیشترین هزینه تولید را به خود اختصاص می دهد و اگر قیمت برنج امسال با توجه به نرخ تورم و كاهش شدید قدرت خرید كشاورزان بالا نرود ، شالیكاری به صرفه نخواهد بود.
رئیس جهاد كشاورزی مازندران با اشاره به اینكه امسال كشت ارقام پرمحصول نیز از 47هزار هكتار به 55هزار هكتار افزایش می یابد، بیان داشت: با توجه به وضعیت مناسب منابع آبی خط قرمزی برای كشت برنج در استان وجود ندارد.
وی وضعیت آب در سدها و آب بندان های مازندران را بسیار مطلوب و خوشحال كننده توصیف كرد و اظهار داشت: به نظر می رسد سال آبی خوبی برای كشاورزی زراعی و باغی استان باشد.
6990/1899